Metoděj Prajka

Metoděj Prajka
Základní informace
Narození5. července 1898
Lanžhot
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí7. února 1962 (ve věku 63 let)
Vídeň
RakouskoRakousko Rakousko
Žánryconcert band
Povoláníhudební skladatel a dirigent
Nástrojehousle, křídlovka a klarinet
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metoděj Prajka (5. července 1898 Lanžhot[1]7. února 1962 Vídeň) byl lidový muzikant, hudební skladatel a kapelník.

Život

Narodil se v rodině ševce a lidového hudebníka. Od dětství hrál v kapele svého otce na housle a později na křídlovku. Vyučil se ševcem, ale většinu času věnoval hudbě. Hrál i na klarinet a často kapelu dirigoval. Za 1. světové války byl odveden k vojenské hudbě, kde si doplnil základní teoretické vzdělání a po skončení války si jej dál prohloubil na hudební škole v Břeclavi. V roce 1920 se oženil a odešel na Slovensko, kde založil vlastní kapelu. Ta si získala brzy vynikající pověst a měla velký význam pro výchovu mladých slovenských hudebníků. Své první skladby uváděl nejprve jako skladby neznámého autora.

V roce 1923 se vrátil do Lanžhota. S kapelami procestoval řadu okolních zemí a všude sklízel velké úspěchy. Za 2. světové války byl zaměstnán na pile a příležitosti ke hraní bylo málo. Po válce kapelu obnovil a opět se dostavily domácí i zahraniční úspěchy. Jeho díla jsou dodnes často hraná a oblíbená u současných dechových kapel v celé Evropě. Na kapelníkovu památku pořádá každoročně město Lanžhot festival dechových hudeb „Lanžhot Metoděje Prajky“.

Dílo

Jeho dílo vychází z moravské lidové hudby. Počet skladeb není znám, neboť mnohé jsou stále skryty za označením neznámý autor a sám autor se jejich autorskou ochranou nezabýval. Dokonce nebyl ani členem Ochranného svazu autorského. Odhaduje se, že zkomponoval přibližně 100 polek, 50 valčíků, 35 lendlerů a kolem 20 pochodů. Dohromady cca 250 skladeb.

Nejznámější skladby:

  • Lanžhotským krajem
  • Lanžhočanka
  • Břeclavanka
  • Falešná
  • Jeníčkův sen
  • Oči černé
  • Při měsíčku
  • V pohádce

Odkazy

Literatura

  • Stanislav Pěnčík: Když zazpívají křídlovky. Editio Bärenreiter Praha 2002, ISBN 80-86385-18-3
  • Jana Uhrová. Využití folklorních tradic v hudební výchově na 1. stupni ZŠ na příkladu obce Lanžhot. Diplomová práce. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta pedagogická, Katedra hudební výchovy, 2007 (dostupné ZDE)

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)