Mexická válka za nezávislost

Mexická válka za nezávislost
konflikt: Hispanoamerické války za nezávislost

Trvání18101821
MístoMexiko
Výsledekvítězství mexických povstalců, Deklarace nezávislosti Mexického císařství
Změny územíŠpanělsko ztratilo pevninskou část Nového Španělska s výjimkou pevnosti San Juan de Ulúa. Vznik Mexického císařství.
Strany
     mexičtí povstalciŠpanělsko Španělské impérium
Velitelé
  • Španělsko Ferdinand VII.
  • Španělsko Francisco Venegas
  • Španělsko Félix María Calleja
  • Španělsko Juan Ruiz de Apodaca
  • Španělsko Francisco Novella
  • Španělsko Juan O'Donojú

ztráty celkem: 250 000–500 000 mrtvých
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mexická válka za nezávislost probíhala v letech 18101821 a obyvatelé místokrálovství Nového Španělska na jejím konci získali v nově vzniklém Mexickém císařství povstalci požadovanou nezávislost na Španělsku. Probíhala v době, kdy bylo Španělsko v Evropě oslabeno jak napoleonskými válkami, zejména Španělskou válkou za nezávislost, tak vnitřní politickou krizí, a nezávislost získala v rámci hispanoamerických válek za nezávislost i řada dalších jeho kolonií.

Průběh

Hidalgovo povstání

Mapa Hidalgova tažení

Válka začala pod vedením Miguela Hidalgy y Costilla, kněze v Dolores, 16. září 1810, když Hidalgo ve veřejném projevu přesvědčil obyvatelstvo, že je potřeba vymanit se ze španělského útlaku. Další spojence našla skupina v sousedním městě San Miguel de Grande, kde se k ní připojil také poručík Ignacio Allende, další z vůdčích postav revoluce. Dobyla další města, 21. září Celayu a pak 28. září Guanajuato, přičemž se postupně rozrostla na několik desítek tisíc bojovníků. Pak se ovšem jejich postup zastavil a španělští monarchisté 24. listopadu dobyli Guanajuato zpět. Skutečným obratem ve válce byla ale bitva u mostu přes Calderón 11. ledna 1811, kde početně mnohonásobně slabší monarchisté povstalce zahnali na útěk a způsobili jim velké ztráty.

Španělské armádě se pak podařilo zajmout čtyři vůdce povstání Hidalga, Allendeho, Aldamu a Jimenéze, a všichni byli koncem července 1811 popraveni. Jejich hlavy byly navíc vystaveny v Guanajuatu pro výstrahu.

Další boje a výsledek

Vůdcem povstalecké armády se stal José María Morelos, který ji vedl až do svého chycení a popravy v roce 1815. V následujících letech se pak povstalecké výboje omezily na spíše partyzánskou válku.

Agustín de Iturbide

Rozhodujícím podnětem, díky kterému povstalci nakonec vyhráli, se stalo znovuzavedení liberální Cádizké ústavy v evropském Španělsku začátkem roku 1820 Ferdinandem VII., následkem kterého začaly podporovat samostatnost i mexické konzervativní kruhy včetně církevních hodnostářů a včetně Agustína de Iturbide, velitele španělských vojsk v Mexiku. Ten se proto rozhodl raději se s povstalci dohodnout na všeobecně přijatelném programu nezávislosti Mexika, při kterém by se Mexiko přidrželo konzervativních hodnot a který měl tři hlavní body:

  1. Mexiko se mělo stát nezávislou monarchií, přičemž na trůnu měl opět sedět vládce z rodu Bourbonů (zachování státního zřízení bylo velmi důležité pro vyšší vrstvy z hlediska zachování jejich postavení).
  2. Římskokatolická církev si měla podržet své výsostní postavení (což bylo nutné pro získání podpory mexického duchovenstva).
  3. Obyvatelé měli mít stejná práva bez ohledu na to, zda se narodili ve Španělsku či v Mexiku (což bylo nezbytné pro získání široké podpory v lidu).

Podařilo se mu přesvědčit o svém plánu jak vlastní vojáky, tak povstalce vedené Vicentem Guerrerou, a jejich spojená armáda, v jejímž čele stanul, se stala rozhodující mocí. Španělský místokrál Juan O'Donojú pak 24. srpna 1821 v Cordobské smlouvě uznal nezávislost Mexika. Dne 27. září spojená armáda vpochodovala do Mexiko City a následující den byla vydána deklarace nezávislosti Mexického císařství.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mexican War of Independence na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svg
Autor: previous version User:Ignaciogavira ; current version HansenBCN, designs from SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of Spain (1785-1873 and 1875-1931)
Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.
Flag of the Three Guarantees.svg
Flag of the ThreeGuarantees
Estandarte de Hidalgo.svg
Autor: Ludovicus Ferdinandus can have elements by Sodacan and Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of Guadalupe adopted by Miguel Hidalgo y Costilla. It was first used in the town of Atotonilco in September 16th, 1810; and captured by the Royalist Army in the Aculco Battle, in November 7th, 1810.
Collage Independencia.jpg
A collage of the different stages in the Mexican War of Independence. Clockwise from top left: Miguel Hidalgo, José María Morelos, Trigarante Army in Mexico City, Mural of independence by O'Gorman, Embrace of Acatempan between Iturbide and Guerrero
Campaña de Hidalgo.svg
Autor: Yavidaxiu, Licence: CC BY 3.0
Campaña de Miguel Hidalgo (1810-1811). Fuente: Sordo Cedeño, Reynaldo y María Julia Sierra Moncayo (2010), Atlas conmemorativo 1810-1910-2010, Siglo XXI-Senado de la República, México.
Bandera Nacional de Guerra de Mexico en 1815.svg
Autor: Sarumo74, Licence: CC BY 3.0
Interpretation of the National War Flag given in the decree of July 14, 1815 by the Supreme Mexican Congress
Bandera y Estandarte de Morelos.svg
Autor: Ludovicus Ferdinandus can have elements by Sodacan and Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag adopted by Jose Maria Morelos y Pavon in Zitacuaro in August 19th, 1812.
Doliente de Hidalgo.png
Bandera El Doliente de Hidalgo. Fue capturada por el ejército español en Zitácuaro, Michoacán, el 2 de enero de 1812.