Mexiko (lom)

Mexiko
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
Mexiko
Mexiko
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha0,17 ha[1][2]
Délka80 m[1]
Šířka30 m[1]
Ostatní
Typzatopený lom
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mexiko (též zvaný Trestanecký lom, Deštivý lom, lom Schniloušák) je vápencový lom na území obce Mořina v okrese Beroun ve Středočeském kraji v Česku. Lidové názvy vycházejí z toho, že na dno lomu nikdy nesvítí slunce. Na dně se nachází jezero, které má rozlohu 0,17 ha. Je 80 m dlouhé a 30 m široké. Leží v nadmořské výšce 361 m.

Historie

Památník politickým vězňům nad lomem Mexiko

V lomu za 2. světové války fungoval trestanecký pracovní tábor. V letech 1945–1946 zde byl pracovní tábor pro zajaté Němce. V roce 1949 zde vznikl trestní pracovní útvar Mořina, který byl jedním z 11 pracovních útvarů, které spravovala věznice Pankrác. Fungoval až do roku 1953. Byli sem posíláni trestanci za vážnější kázeňská provinění. V táboře se nacházely dvě ubytovny, technické zázemí a kuchyně. Bylo zde sedm hlubinných pracovišť a jedno povrchové pracoviště. Průměrný počet trestanců byl kolem osmdesáti. Průměrný pobyt zde byl dva týdny až tři měsíce a zpravidla končil odvozem do vězeňské nemocnice. Táborem prošlo na více než 1000 vězňů. Trestanci zde pracovali pro vápenku národního podniku Železnorudné doly Nučice. Do lomu byli posíláni i političtí vězni, kteří zde museli pracovat ve velmi tvrdých podmínkách. Denní norma byla velmi vysoká a vězni měli jen malou šanci normu naplnit. Kvůli extrémním podmínkám, které v táboře panovaly, jej političtí vězni komunistického režimu nazývají „Český Mauthausen“. Jediný komu se z tábora podařilo utéct byl Josef Fric (1918–1952). Bylo to 11. listopadu 1951. Fric byl krátce poté dopaden a popraven v Pankrácké věznici.[3][4]

Po uzavření pracovního tábora těžební práce v lomu pokračovaly. Do roku 1963 se zde drtil vápenec vytěžený v nedalekém lomu Velká Amerika.

Na hraně lomu byl 30. června 2001 z iniciativy místopředsedy Konfederace politických vězňů Františka Šedivého, vztyčen pomník na památku politických vězňů, který vytvořil sochař Petr Váňa.[3]

Okolí

Délka lomu je asi 300 metrů, šířka 100 m a hloubka 80 m. Nezatopené části dna jsou porostlé stromy a keři. Jezero se nachází v chráněné krajinné oblasti Český kras.

Vodní režim

Jezero nemá povrchový přítok ani odtok. Leží na rozhraní povodí Bubovického a Budňanského potoka v povodí Berounky.

Přístup

Pěšky po žlutá turistická značka žluté turistické značce:

Odkazy

Reference

  1. a b c Odhad podle ikatastr.cz
  2. Západně od většího jezera je ještě jedno menší o délce 25 m, šířce 13 m a rozloze 0,02 ha
  3. a b Mořina - Pomník politickým vězňům [online]. http://www.pametnimista.usd.cas.cz/ [cit. 2022-01-01]. Dostupné online. 
  4. Český Mauthausen: Pracovní tábor, který vězně utýral do tří měsíců [online]. stream.cz, 2019-11-14 [cit. 2022-01-01]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Stripe-marked trail yellow.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - žlutá.