Meyr’s Neffe

Meyr’s Neffe byla umělecky významnou sklárnou v Adolfu u Vimperku v Čechách. Je to jedna z nejstarších uměleckých skláren v Evropě.

Historie

Josef Meyr (* 1739 v Dobré Vodě1829) založil u Vimperka v roce 1816 sklárnu Adolf, pojmenovanou po Janu Adolfovi II. ze Schwarzenbergu (1799–1888) a provozoval pec na duté sklo se sedmi sklářskými pánvemi. Již dříve postavil sklárny Silberberg a Bonaventura poblíž Buchers (dnešní Pohoří na Šumavě). Po jeho smrti převzal továrnu syn Johann Meyr, jehož synovec Wilhelm Kralik jednal jako ředitel. V roce 1830 byla přidána druhá pec a byl zahájen provoz také v Lenoře (dvě pece na duté sklo) a Nových Hutích (dvě stolní pece).

Po smrti Johanna Meyra 17. ledna 1841 podnik přešel na Wilhelma Kralika a Josefa Taschka, dalšího synovce zemřelého. Od té doby společnost fungovala pod jménem Meyr's Neffe a v roce 1854 byla přidána sklárna Ernstbrunn ve Františkově (dvě pece na duté sklo). 10. března 1862 zemřel také Josef Taschek a Kralik převzal veškeré podnikání, nyní poprvé pod jménem Meyr’s Neffe (Meyrův synovec), který se používá dodnes.

Kralik, nyní rytíř z Meyrswaldenu, zemřel 9. května 1877 poté, co předtím obdržel Řád železné koruny III. třídy z ruky císaře Františka Josefa. Jeho dědici Johann, Karl, Heinrich (později známý jako Wilhelm Kralik Sohn) a Hugo Kralik převzali všechny továrny, avšak v roce 1881 byly rozděleny a továrny v Adolfu, Nových Hutích a Františkově přešly na Karla a Huga Kraliky pod názvem Meyr's Neffe.

V 70. letech 19. století již podnik zaměstnával 730 pracovníků a výrobky (mnoho z nich také pro jiné obchodníky jako J. & L. Lobmeyr) pravidelně získávaly ocenění na světových výstavách té doby. Poté však začal pozvolný pokles, přestože Karl Kralik Ritter von Meyrswalden vynikal progresivním podnikáním. V roce 1880 založil pro své pracovníky soukromou školu a byl spoluzakladatelem německé průmyslové a obchodní školy odborné přípravy, která byla ve Vimperku otevřena v roce 1895.

Svým synům Albertovi a Rudolfovi předal 300 pracovníků (bez rytců a malířů), ale sklárna v Adolfu začala upadat kvůli neshodám, první světové válce a následné hospodářské krizi. V roce 1922 se společnost sloučila s Ludwigem Moserem a v roce 1934 zbytky připadly České Unionbance.

Moderní pokusy o oživení dosud selhaly, nicméně dochovaný sklad vzorků skla byl uložen a uchován pro budoucí účely muzea. Řadu reprezentativních výrobků firmy Meyr’s Neffe lze nalézt pasovském Muzeu skla. Předměty společnosti jsou také často zastoupeny ve sklářských aukcích, což hovoří o vysoké popularitě mezi sběrateli.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Meyr’s Neffe na německé Wikipedii.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Stängelglas, designed by Otto Prutscher, made by Meyr's Neffe, Adolf bei Winterberg (Bohemia), c. 1909, glass - Bröhan Museum, Berlin - DSC03986.JPG
Exhibit in the Bröhan Museum, Berlin, Germany. This work is in the public domain because the artist died more than 70 years ago.
JohannMeyr.jpg
Johann Meyr (1775–1841), Gemälde ca. 1835
Vetreria meyr's neffe o vetreria wilhelm kralik, servizio da rosolio, post 1900,.jpg
Autor: Sailko, Licence: CC BY-SA 4.0
The authorisation for taking photos of this object was provided by the World Wide Fund for Nature Italy.
Cup And Saucer (Austria), ca. 1907 (CH 18669459-2).jpg
Circular cup (a) and saucer (b) of clear glass flashed with blue cut back into a regular geometric lines delineating clear squares and rectangles. Clear handle on cup.
Vetreria meyr's neffe, due bicchieri da vino, adlfov na sumave post 1900.jpg
Autor: Sailko, Licence: CC BY-SA 4.0
The authorisation for taking photos of this object was provided by the World Wide Fund for Nature Italy.