Mezidruhová kompetice
Mezidruhová kompetice(konkurence) znamená pro evoluční biology výběr jedinců, kteří jsou schopnější konkurovat jinému druhu. Mezidruhovou kompeticí prochází všechny druhy v určitém ekologickém vztahu (symbióze, predaci...) a je motorem evolučních závodů ve zbrojení. Na jednotlivé aktéry může působit různý selekční tlak (viz Večeře, nebo život), daný podílem na zhoršené reprodukční úspěšnosti – druhy se tedy udržují v určité balanci (ESS) a jejich počty jsou často regulovány množstvím predátorů, parazitů či zdrojů prostředí. Pokud nějaký druh lépe odolává parazitům a predátorům nebo lépe využívá zdroje prostředí, je druh, který využívá stejné zdroje nebo je vystaven stejným predátorům a parazitům značně ohrožen.
Biologové dělí mezidruhovou kompetici podle dominance jednotlivých druhů na soutěživou konkurenci a soubojovou kompetici. Pro toto dělení se předpokládá, že množství zdrojů je omezené a druhy sdílí jednu niku. Podle tohoto dělení lze určit, zda bude mít populace tendenci klesat či stoupat a zejména soutěživá konkurence do značné míry ovlivňuje vznik výměnných sociálních struktur.[1]
Soutěživá konkurence
Soutěživá konkurence je situace, ve které zdroje prostředí mohou být pouze kompletně vyčerpány nebo nechány v přírodě. Soutěživá konkurence pro druhy znamená přísnou selekci těch, kteří zdroj dokáží využívat lépe a nárůst populace je přesně regulován.[2] Tato kompetice může probíhat o samičky či teritoria.[3]
Soubojová kompetice
V soubojové kompetici neexistuje jednoznačný vítěz a poražený a početnost populace se vyvíjí neodhadnutelně.
Reference
- ↑ Berryman, Alan (1997).
- ↑ Den Berg, V., Rossing, W., and Grasman, J. (2006).
- ↑ Intraspecific Competition and Social Systems [online]. loki.stockton.edu [cit. 2011-02-22]. Dostupné online. (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Dhanscom17, Licence: CC BY-SA 4.0
The Competitive Exclusion Principle states that two species aren't able to coexist at constant population values competing for the same resource. In this example, stage 1 shows a smaller (yellow) species of bird originally foraging for insects across the whole tree. In stage 2, a larger, invasive (red) species of bird is introduced into the environment and competes with the yellow bird for resources. As time goes on, the invasive red species dominates the yellow species in competition for the middle part of the tree and for the more abundant resources, as shown in stage 3. The yellow species then adapts to its new niche and both birds thrive without competition.