Mezimuří

Mezimuří (zde na staré mapě z roku 1690, s řekou Murou jako hranicí s Uherskem) je nejsevernější částí Chorvatska
Krajina Horního Mezimuří
Mapa ukazující vojenské tažení na konci první světové války, během něhož bylo Mezimuří osvobozeno od maďarských sil a začleněno do nově vzniklého Státu Slovinců, Chorvatů a Srbů

Mezimuří (chorvatsky: Međimurje, maďarsky: Muraköz) je malý historický a geografický region v severním Chorvatsku, který zahrnuje oblast mezi dvěma velkými řekami, Murou a Drávou, a zhruba odpovídá území Mezimuřské župy.

Geografie

Region se skládá z náplavové roviny v jeho jihovýchodní části (tzv. Dolní Mezimuří) a svahů alpského podhůří v jeho severozápadní části (Horní Mezimuří – někdy také nazývané Međimurske gorice, což přibližně znamená „Mezimuřské vrchy“). Nejvyšším geografickým bodem je Mohokos s nadmořskou výškou 344,4 metru. Tvoří součást krátkého pohoří, které se táhne přibližně 20 kilometrů severozápado-jihovýchodním směrem přes severozápadní část regionu. Zatímco Horní Mezimuří je pokryto háji, loukami, vinicemi a ovocnými sady, Dolní Mezimuří je převážně využíváno pro orbu, včetně polí obilovin, kukuřice, brambor a také pro pěstování zeleniny.

Dějiny

Oblast byla osídlena již od neolitu a doby bronzové. Od 1. století byla pod kontrolou Římské říše a součástí provincie Panonie. V raném středověku se zde usadili Slované a oblast se později stala součástí Panonského Chorvatského knížectví, poté Chorvatského království a (od roku 1102) Chorvatského království v personální unii s Uherskem.[1] V průběhu staletí byla oblast v držení mnoha šlechtických rodů, jako byli Lackovićové, Celjští, Ernuštové, Zrinští, Althannové nebo Feštetićové.

Podle volby v Cetinu v roce 1527 se Mezimuří dostalo pod vládu rakouských Habsburků a zůstalo součástí habsburské monarchie (později Rakouského císařství a Rakouska-Uherska) až do konce první světové války v roce 1918. Od roku 1720 bylo Mezimuří oficiálně součástí uherské župy Zala.

V prosinci 1918 bylo Mezimuří obsazeno a na lidovém shromáždění v největším městě regionu, Čakovci, bylo prohlášeno za součást nově vzniklého Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (později známého jako Jugoslávie).[2] Toto bylo potvrzeno Trianonskou smlouvou. Od roku 1991 je region součástí Chorvatské republiky.

Hrady a zámky

  • Banfiho zámeček
  • Čakovecký hrad
  • Feštetićský zámek
  • Hrad Lapšina
  • Tkalecký zámeček

Odkazy

Reference

  1. ENCIKLOPEDIJA, Hrvatska. Međimurje. Hrvatska enciklopedija [online]. [cit. 2025-02-15]. Dostupné online. (chorvatsky) 
  2. 9th January - Croatian Parliament Memorial Day [online]. [cit. 2018-01-31]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Međimurje (Croatia) - stari zemljovid iz 1690.jpg
Autor: Silverije, Licence: CC BY-SA 3.0
Old map of Medjimurie County, Croatia, made by Giacomo Cantelli from Rome, Italy (1690)
Mađerkin breg (Croatia) - vidikovac okružen vinogradima.jpg
Autor: Silverije, Licence: CC0
Mađerkin breg - scenic viewpoint surrounded by vineyards on a hill summit in the northwestern part of the Međimurje County, Croatia
Borbeni put za oslobođenje Međimurja 1918.jpg
map of liberation of Medimurje operation, 1918.