Mezinárodní olympijský výbor

Mezinárodní olympijský výbor
International Olympic Committee logo 2021.svg
Nouveau siège du CIO.JPG
ZkratkaMOV
MottoRychlejší, vyšší, silnější — společně (Citius, Altius, Fortius — Communiter)
ZakladatelPierre de Coubertin a Demetrius Vikelas
Vznik23. června 1894 Paříž
Typsportovní federace
Právní formamezinárodní
ÚčelOlympijské hry
SídloŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
MístoLausanne
Souřadnice
Působnostcelosvětová
Úřední jazykangličtina, francouzština a v případně nutnosti jazyk hostitelské země
Členové206 národních olympijských výborů
PředsedaNěmecko Thomas Bach
PřidruženíSportAccord, ARISF, ASOIF, AIOWF, Český olympijský výbor
OceněníVerschlossene Auster (2008)
Oficiální webolympics.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV, francouzsky: Comité International Olympique, anglicky: International Olympic Committee, IOC) je organizace sídlící v Lausanne ve Švýcarsku, založená Pierrem de Coubertinem spolu s Demetriusem Vikelasem a Jiřím Guthem v Paříži 23. června 1894 s cílem obnovit tradici antických olympijských her. K MOV patří 206 národních olympijských výborů. Celosvětově uznávané stanovy této organizace jsou všeobecně známy pod názvem Olympijská charta.

Od roku 2013 je jeho předsedou Němec Thomas Bach.

Mezinárodní olympijský výbor organizuje letní a zimní olympijské hry. První moderní letní olympijské hry se konaly v roce 1896 v Athénách v Řecku. První zimní olympijské hry se konaly v roce 1924 v Chamonix ve Francii. Olympismus je životní filosofie, spojující vyrovnanost a kvality těla a ducha. Sport se míchá s kulturou a výchovou, olympismus hledá a vytváří životní styl založený na principu radosti z úsilí, výchovné hodnoty dobrého příkladu a respektování morálních principů.

Amnesty International kritizovala MOV za to, že nedokázal vyvinout dostatečný tlak na dodržování lidských práv v Číně.[1] MOV se také smířil s cenzurou Internetu v Číně během olympijských her,[2] což bylo v rozporu s 5. hlavní zásadou olympismu, definovanou v Olympijské chartě v části Základní principy olympismu.

Předsedové MOV

Mezinárodní olympijský výbor 1896 v Athénách. Stojící zleva: Gebhardt (Německo), Guth-Jarkovský (Čechy), Kemény (Uhersko), Balck (Švédsko); sedící: Coubertin (Francie), Vikelas (Řecko), Butovskij (Rusko). Foto: Albert Meyer

Akce pořádané MOV

Odkazy

Reference

  1. Amnesty International kritizuje Čínu kvůli lidským právům, ta to odmítá. Novinky.cz [online]. [cit. 2008-8-20]. Dostupné online. 
  2. Olympijský výbor se smířil s cenzurou internetu během olympijských her. Novinky.cz [online]. [cit. 2008-8-20]. Dostupné online. 
  3. Favorit ve volbách uspěl. Mezinárodní olympijský výbor povede Bach [online]. iDNES.cz, 2013-09-10 [cit. 2021-11-09]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Youth Olympic Logo.png
Youth Olympic Games logo.
International Olympic Committee logo 2021.svg
Logo of the International Olympic Committee in SVG format. As of June 2021 this is the logo used on their official website. The former logo is File:IOC Logo.svg.
Nouveau siège du CIO.JPG
Autor: Nizar Kerkeni, Licence: CC BY-SA 3.0
Nouveau siège du CIO - Lausanne - Novembre 2013
Albert Meyer 4 Olympia 1896.jpg
Mezinárodní olympijský výbor, druhý zleva stojí Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, vlevo sedí Pierre de Coubertin, 1896