Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly

Logo ISAF s perským sloganem znamenajícím „pomoc a spolupráce“

Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly (anglicky International Security Assistance Force, zkráceně ISAF[1]) byly vojenskou misí v Afghánistánu pod vedením Severoatlantické aliance ustavenou Radou bezpečnosti Organizace spojených národů 20. prosince 2001 v návaznosti na Bonnskou dohodu.

Původním úkolem ISAF bylo zajistit Kábul s okolím proti Tálibánu, Al-Káidě i místním bojůvkám, aby mohla fungovat vláda Hámida Karzaje. V říjnu 2003 Rada bezpečnosti autorizovalo rozšíření mise na celý Afghánistán.

V lednu 2009 bylo součástí mise přes 55 tisíc vojáků z 38 zemí (z toho 26 členů Severoatlantické aliance).

Mise byla ukončena 28. prosince 2014, přičemž část vojáků zůstala v Afghánistánu za účelem poskytování výcviku, poradenství a podpory afghánským bezpečnostním sílám v rámci operace Rozhodná podpora.

Účastnící se země

Země NATO

  

EAPC (Rada euroatlantického partnerství)

  

Ostatní země

Česká účast v ISAF

Česká republika, která je od roku 1999 členem Severoatlantické aliance, deklarovala ochotu splnit své alianční závazky a podpořit mezinárodní operaci ISAF v Afghánistánu (NATO), resp. operaci Trvalá svoboda (USA). Jednotky Armády České republiky v zemi působí od května 2002, kdy zde byla nasazena 6. polní nemocnice. V následujících letech pak došlo k vyslání dalších jednotek. V březnu 2008 dochází ke vzniku Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) ve východoafghánské provincii Lógar.[2]

Důležitou událostí v historii české mise v rámci ISAF bylo zformování tzv. Úkolového uskupení Armády České republiky ISAF. Díky vzniku tohoto uskupení došlo ke sjednocení veškerého personálu a jednotek českých ozbrojených sil nasazených v operaci ISAF. Ke vzniku úkolového uskupení došlo v červnu roku 2010, kdy byla zároveň vytvořena nová struktura velení a řízení a ustanovena funkce velitele ÚU AČR ISAF.[3]

V květnu 2013 působilo na území Afghánistánu již 5. úkolové uskupení AČR ISAF (doba působnosti jednotlivých ÚU je omezena na šest měsíců). Pod jednotným velením je soustředěna celá řada útvarů se specifickou vnitřní strukturou. Mezi hlavní jednotky 5. ÚU tak v době jeho vzniku patřily například:

  • Velitelství ÚU AČR ISAF
  • Národní podpůrný prvek
  • Jednotka chemické a biologické ochrany
  • Jednotka AAT v Kábulu
  • Polní chirurgický tým
  • Zastoupení na velitelstvích ISAF v Kábulu a Bagrámu
  • Provinční rekonstrukční tým (PRT) v provincii Lógar
  • Poradní a výcvikový tým OMLT v provincii Vardak
  • Výcviková jednotka Vojenské policie[4]

Odkazy

Reference

  1. Stálá delegace České republiky při NATO v Bruselu. Role NATO a ISAF v Afghánistánu [online]. ministerstvo zahraničních věcí České republiky, 2009-3-4 [cit. 2010-06-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-01. 
  2. International Security Assistance Force (ISAF). [online]. NATOAKTUAL.CZ [cit. 2013-06-08]. Dostupné online. 
  3. 5. úkolové uskupení AČR ISAF. [online]. Ministerstvo obrany [cit. 2013-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  4. PLEISCHER, Jindřich. Desítka v Lógaru jde do finále.. ATM. Roč. 45, čís. 2/2013, s. 80–83. ISSN 1802-4823. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Iceland.svg
The Flag of Iceland.
  • Horizontal aspect ratio: 7:1:2:1:14;
  • Vertical aspect ratio: 7:1:2:1:7.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Georgia (Pantone).svg
Georgian flag in Pantone MS.
Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
ISAF-Logo.svg
International Security Assistance Force (ISAF) logo. Pashto writing: کمک او همکاری (Komak wa Hamkari) meaning "Help and Cooperation".