Mezinárodní den archeologie

Mezinárodní den archeologie (anglicky: International Archaeology Day) je svátek slavený každoročně vždy třetí sobotu v říjnu, při jehož příležitosti archeologové připravují společenské a kulturní akce pro širokou veřejnost. Seznamují s výzkumnými metodami a prezentují cenné objevy. V České republice se poprvé konal v roce 2014.

Charakteristika

Snaživí budoucí archeologové dokumentují kostru prapředka při Mezinárodním dni archeologie 2014 v Praze

Pořadateli jsou dobrovolníci z řad profesionálních archeologů, muzejníci, památkáři. Spolu s archeology řady zemí světa připravují program seznamující velmi neformálně s širokou škálou archeologických specializací, metod výzkumu i dokumentačních či prezentačních metod.

Návštěvníci si mohou práci archeologa „osahat“ v cvičných sondách, prohlédnout si lokality vybraných aktuálně probíhajících výzkumů, vyslechnout zasvěcené přednášky, zhlédnout výstavy včetně pozoruhodných nálezů.

K cílům akce patří seznámit veřejnost s potenciálem skrytých hodnot, které mohou být ohroženy neuváženými terénními zásahy a získat ji pro myšlenky zachování historického dědictví a ukázat význam pečlivé výzkumné práce.

Historie

Den archeologie byl poprvé pořádán v roce 2011 ve Spojených státech amerických, ale během dvou let se stal celosvětovou akcí, ke které se čeští archeologové spontánně připojili poprvé v roce 2014.

V roce 2016 se 15. října MDA v České republice zúčastnilo více než 50 celostátních i místních institucí a organizací ze všech krajů.[1] V roce 2017 se MDA konal v sobotu 21. října.

Letos připadl MDA na sobotu 20.10.2018.

Odkazy

Reference

  1. Pořadatelé většinou hodnotili průběh MDA i odezvu návštěvníků velmi pozitivně, např. Veronika MIKEŠOVÁ: Dojmy, pojmy a čísla z Mezinárodního dne archeologie očima archeologů z ÚAPPSČ (cestyarcheologie.cz; 19.10.2016)

Média použitá na této stránce

Mezinárodní den archeologie 2014.jpg
Autor: MONUDET, Licence: CC BY-SA 4.0
Mezinárodní den archeologie 2014. Děti dokumentují odhalenou kostru prapředka.