Mezinárodní den spolupráce jih-jih

Mezinárodní den spolupráce jih-jih
The Earth seen from Apollo 17.jpg
Oficiální názevMezinárodní den spolupráce jih-jih
Slavenýkaždoročně
Druhpřipomínkový den OSN
Začátek2003
Datum12. září
Souvisí spodporou spolupráce mezi rozvojovými zeměmi

Mezinárodní den spolupráce jih-jih je připomínkovým dnem OSN a připadá na 12. září.[1] Původně byl v roce 2003 vyhlášen Valným shromážděním OSN na 19. prosince, ale v roce 2011 byl posunut na 12. září, aby připomínal den, kdy byl v Buenos Aires přijat Akční plán pro propagaci a implementaci technické spolupráce mezi rozvojovými zeměmi.[2]

Příprava tohoto plánu začala již v roce 1978, kdy Valné shromáždění založilo Speciální skupinu pro spolupráci jih-jih, aby tuto spolupráci začala propagovat a koordinovat na globální úrovni. Ta si pro svou práci zřídila dvě regionální servisní centra za účelem sdružování zdrojů a vytvoření nabídky potřebných služeb, jedno v Asii a jedno v Africe. Valné shromáždění následně vyzvalo všechny organizace, zřízené pod hlavičkou OSN, a další instituce, aby takto koordinovanou spoluprací posílily své úsilí o formulaci a implementaci potřebných programů. Některé z konkrétních takto koordinovaných projektů se týkaly například iniciativ k prevenci následků tsunami.[3]

K trvalé podpoře tohoto programu byl zřízen Úřad OSN pro spolupráci jih-jih (UNOSSC). Příkladem práce úřadu je Fond rozvojového partnerství Indie a OSN, který je spravován UNOSSC, a který pracuje na podpoře projektů, které reagují na COVID-19 v zemích globálního Jihu, či program spolupráce Indie, Brazílie a Jihoafrické republiky, aktivní v boji s chudobou a hladem.

Mezinárodní den spolupráce jih-jih si klade za cíl šířit povědomí o celkovém rozvoji, kterého v poslední době dosáhly regiony a země Jihu, a zdůrazňovat úsilí OSN o technickou spolupráci mezi rozvojovými zeměmi.

Odkazy

Reference

  1. NATIONS, United. South-South Cooperation Day. United Nations [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Pan Ki-mun: spolupráce Jih-Jih je nezbytnou součástí partnerských vztahů pro globálního rozvoj--china radio international. czech.cri.cn [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online. 
  3. International Day for South-South Cooperation. www.timeanddate.com [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

The Earth seen from Apollo 17.jpg
Modrá skleněnka je fotografie planety Země, kterou 7. prosince 1972 pořídila posádka Apolla 17 ze vzdálenosti zhruba 29 400 kilometrů.