Mezoteliom

Mezoteliom (přesněji maligní mezoteliom) je vzácná forma rakoviny vyvíjející se z mezotelu, ochranné tkáně, jež pokrývá mnoho vnitřních orgánů těla. Výskyt mezoteliomu je většinou zapříčiněn vystavením azbestům. Nejběžnějším anatomickým umístěním je pleura (poplicnice [viscerální pleura] a pohrudnice [parietální pleura]), ale vzniká i v peritoneu (peritoneální membrána), perikardiu (perikard), či serózním obalu varlete (tunica vaginalis).

Většina pacientů s mezoteliomem pracovala v podmínkách, kde vdechovali či požili azbestová vlákna nebo byli jinak vystaveni jejich přítomnosti ve vzduchu. Praní oblečení člověka zaměstnaného v tomto prostředí též zvyšuje riziko onemocnění mezoteliomem. Na rozdíl od rakoviny plic zde není spojitost mezi kouřením tabáku a mezoteliomem, ale kouření výrazně zvyšuje možnost onemocnění jiným azbestem zapříčiněným nádorem.

Znaky a symptomy mezoteliomu zahrnují zkrácený dech kvůli pleurální efuzi (přebytek tekutiny mezi pleurálními vrstvami), bolest na hrudi a ostatní příznaky, jako např. ztráta hmotnosti z neznámého důvodu. Primární diagnóza může být ustanovena na základě nálezů na snímků z RTG nebo CT hrudníku, ale potvrzena musí být buď cytologickým vyšetřením anebo bisopsií (prozkoumání vzorku podezřelé tkáně). Torakoskopie (vsunutí kamerky trubičkou do hrudníku) může být použita k získání materiálu pro biopsii a také k aplikaci substance, jakou je např. talek za účelem uhlazení prostor mezi pleurami (procedura zvaná pleurodéza) a zábraně hromadění se další tekutiny a omezení tlaku na plíci. Navzdory léčbě chemoterapií, radioterapií a případné operaci je prognóza mezoteliomu chabá. Výzkum týkající se screeningu a zachycení mezoteliomu v raných stádiích stále pokračuje.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mesothelioma na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.