Mezzosoprán

Tónový rozsah mezzosopránu

Mezzosoprán (z ital. mezzosoprano; mezzo – půl, sopra – nahoře) je hlasový obor ležící mezi sopránem a altem. Nejčastěji je zpíván ženami a dětmi, v dřívějších dobách i kastráty. Oproti sopránu má temnější barvu tónu a níže položený tónový rozsah. Rozsah mezzosopránu je přibližně malé g – a² (b²).

Mezzosopránové role v operách

Především v barokních operách jsou rozšířené tzv. kalhotkové role, ve kterých mezzosopranistky zpívají role mladých mužů, např. Cherubino v Mozartově Figarově svatbě. I v pozdějších operách se takové role vyskytují, mezi nimi Oskar ve Verdiho Maškarním plese a Oktavián v opeře Richarda Strausse Růžový kavalír.

Jednou z nejznámějších mezzosopránových rolí je Carmen ve stejnojmenné opeře Georgese Bizeta. Z dalších rolí lze jmenovat mj. postavu Dalily v opeře Samson a Dalila, kterou složil Camille Saint-Saëns.

Slavné mezzosopranistky

19. století zaznamenalo několik slavných mezzosopranistek: mezi nimi byly sestry Maria MalibranPauline Viardot. Ve 20. století vystupovala celá řada mezinárodně uznávaných pěvkyň tohoto hlasového oboru. Patřily k nim mj. Agnes Baltsa, Teresa Berganza a Jelena Obrazcovová.

Známé české mezzosopranistky současnosti jsou Magdalena KoženáŠtěpánka Pučálková, která je sólistkou Semperovy operyDrážďanech. V nedávné minulosti se mezinárodně uplatnily Edita RandováDagmar Pecková.

Na světových operních scénách působí v tomto hlasovém oboru v současnosti mj. Švédka Anne Sofie von Otter, Italky Cecilia Bartoli a Daniela Barcellona, dále Joyce DiDonato ze Spojených států americkýchElīna GarančaLotyšska.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Range mezzo-soprano voice.png
Autor: PeteCS, Licence: CC-BY-SA-3.0
Range of a mezzo-soprano voice