Michael Coats

Michael Lloyd Coats
MichaelCoats.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození16. ledna 1946 (76 let)
Místo narozeníSacramento, Kalifornie, USA
HodnostKapitán USN
Čas ve vesmíru19d 07h 56m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-41-D, STS-29, STS-39
Znaky misíSts-41-d-patch.pngSts-29-patch.pngSts-39-patch.png
Pozdější zaměstnáníŘeditel JSC (NASA)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Lloyd Coats (* 16. ledna 1946 v Sacramentu, Kalifornie, USA) je bývalým ředitelem Johnsonova vesmírného střediska a bývalým americkým astronautem, který se zúčastnil letů raketoplány. Stal se 144. člověkem ve vesmíru.

Život

Mládí a výcvik

Po základní a střední škole (Ramona High School, Riverside) pokračoval ve studiích na univerzitě ve Washingtonu (George Washington University) a v roce 1977 zde získal doktorát. Pak pokračoval ve studiích na námořní postgraduální škole (Naval Postgraduate School) v Monterey, Kalifornie, kterou ukončil roku 1979. V době výběru (rok 1978) do týmu astronautů byl ženatý a měli s manželkou Diane Eileen rozenou Carsonovou jedno dítě.[1].

Lety do vesmíru

První vstup do vesmíru byl pro Michaela spojen se startem raketoplánu Discovery při misi STS-41-D z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral ke konci léta roku 1984. Osádku tvořili Henry Hartsfield (velitel), Michael Coats (pilot), dále pak Judith Resniková, Steven Hawley, Richard Mullane a konečně „první cestující“ v raketoplánu, Charles Walker, inženýr od firmy McDonnell Douglas. Vypustili družice SBS 4, Leasat 2 a Telstar 3. Návrat byl na základnu Edwards v Kalifornii.

Podruhé se dostal na palubu Discovery po pětileté pauze. Čtyřdenní let STS-29 odstartoval opět z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, mys Canaveral. Na palubě byli: Michael Coats (velitel), John Blaha (pilot), James Buchli, Robert Clyde Springer a James Bagian. Během letu vypustili družici TDRS, provedli řadu experimentů a v pořádku přistáli za asistence 450 000 diváků na základně Edwards v Kalifornii.

Potřetí a naposled letěl na jaře roku 1991, opět v raketoplánu Discovery. V posádce byli: Donald Ray McMonagle, Gregory Jordan Harbaugh, Guion Bluford, Lloyd Blaine Hammond, Charles Veach, Richard James Hieb. Velitelem Discovery byl Michael Coats. Během osmidenního letu vypustili celou řadu převážně špionážních družic včetně německé SPAS.

Během svých 3 letů strávil ve vesmíru 19 dní.

Po ukončení letů

Po svém třetím letu z NASA odešel. Dalších 13 let byl zaměstnán u řady firem (Loral, Lockheed), v roce 2005 se do Houstonu vrátil a stal se ředitelem Johnsonova vesmírného střediska.[2] Z funkce ředitele odešel 31. prosince 2012.

Odkazy

Reference

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 457. 
  2. LEONARD, David. EXCLUSIVE: New NASA JSC Chief Michael Coats Talks About the Agency's Future [online]. Space.com, 2005-11-16 [cit. 2008-03-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sts-41-d-patch.png
STS-41D Mission Insignia
  • The official mission insignia for the 41-D Space Shuttle flight features the Discovery - NASA's third orbital vehicle - as it makes its maiden voyage. The ghost ship represents the orbiter's namesakes which have figured prominently in the history of exploration. The Space Shuttle Discovery heads for new horizons to extend that proud tradition. Surnames for the crewmembers of NASA's eleventh Space Shuttle mission encircle the red, white, and blue scene.
Sts-29-patch.png
STS-29 Mission Insignia
The STS-29 patch was designed to capture and represent the energy and dynamic nature of this nation's space program as America continues to look to the future. The folded ribbon border, the first of its kind in the Shuttle patch series, gives a sense of three dimensional depth to the emblem. The stylistic orbital maneuvering system (ONS) burn symbolizes the powerful forward momentum of the Shuttle and a continuing determination to explore the frontiers of space. The colors of the U.S. flag are represented in the patch's basic red, white, and blue background. In the border, the seven stars between the STS-29 crew names are a tribute to the crew of Challenger.
MichaelCoats.jpg
NASA Astronaut and LBJSC director Michael Coats
Sts-39-patch.png

STS-39 Mission Insignia

The arrowhead shape of the STS-39 crew patch represents a skyward aim to learn more about our planet's atmosphere and space environment in support of the Department of Defense. Our national symbol is represented by the star constellation Aguila (the eagle) as its brightest star, Altair, lifts a protective canopy above Earth. The Space Shuttle encircles the spectrum which represents x-ray, ultraviolet, visible and infrared electromagnetic radiation to be measured by a variety of scientific instruments.