Michael V.

Michael V.
Byzantský císař
Portrét
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 3.0
Císař Michael V. s archandělem Michaelem.
Doba vlády10411042
Narození1015
Paflagonia
Úmrtí24. srpna 1042
Studijský klášter
PředchůdceMichael IV.
NástupceZoe a Theodora
OtecStefanos Kalafates
MatkaMarie, sestra Michaela IV.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael V. Kalafates (101524. srpna 1042) byl synovcem a nástupcem byzantského císaře Michaela IV. a adoptivní syn jeho manželky Zoe. Jeho přízvisko je odvozeno od někdejší činnosti jeho otce, který byl původně lodním řemeslníkem a později se stal admirálem.

Michael se narodil jako syn Stefana a Marie, sestry Michaela IV. V roce 1040 byl svým strýcem Michaelem IV. adoptován a povýšen na kaisara. Když císař 10. prosince 1041 zemřel, byl Michael přiveden jiným svým strýcem Konstantinem do císařského paláce, kde byl se souhlasem své adoptivní matky Zoe korunován císařem. Konstantin, který byl jmenován domestikem, se s Michaelem V. spřátelil a společně plánovali sesadit dalšího Michaelova strýce, všemocného ministra Jana Orfanotrofa, kterému Michael rovněž vděčil za trůn. Ten byl nakonec zatčen a vsazen do kláštera. Poté Michael odvolal všechna dřívější Orfanatrofova rozhodnutí. Povolal zpět šlechtice a dvořany, kteří byli vyhnáni nebo zadrženi během předchozí vlády, včetně budoucího patriarchy Michaela Kerullaria a vojevůdce Georgia Maniakese. Ten byl okamžitě vyslán do jižní Itálie, kde měl zastavit postup Normanů.

Dále se Michael chtěl zbavit císařovny Zoe, protože prý věřil, že je vinna smrtí Michaela IV. a že usiluje o život i jemu samotnému. 18. dubna 1042 byla Zoe zatčena a po zmanipulovaném soudním řízení byla vypovězena na ostrov Proti v Marmarském moři. Lid však podporoval Zoe a krátce po vynesení rozsudku proto v Konstantinopoli vypuklo povstání. Konstantin vydal příkaz, aby Zoe byla ihned poslána zpět do paláce. Zde se pak císař a císařovna společně ukázali lidu, který však stále nebyl uklidněn a žádal Michaelovo sesazení a dosazení sestry Zoe, Theodory. Ta byla proti své vůli přivedena do Konstantinopole, kde byla prohlášena císařovnou.

Michael v této situaci abdikoval a přestože měl v úmyslu uprchnout, nechal se Konstantinem přemluvit k tomu, aby zůstal a společně s ním bojoval o trůn. Povstalci však 21. dubna zaútočili na císařský palác. Michael a Konstantin utekli v převlečení za žebráky do Studijského kláštera, kde byli přijati jako mniši. Lid pronikl do kláštera, ale z respektu k církvi nechtěl znesvětit oltář, u kterého se Michael skrýval. Krátce na to se objevil malý vojenský oddíl, který Michaela a Konstantina vyvlekl do města, kde byli oba, údajně na rozkaz Theodory, oslepeni. Říkalo se, že Zoe by prý na trůně raději viděla Michaela než svou sestru, čemuž chtěla Theodora jeho oslepením zabránit. Poté byl Michael vypovězen do kláštera na ostrově Chios, kde o několik měsíců později zemřel.

Literatura

  • ZÁSTĚROVÁ, Bohumila a kol., Dějiny Byzance. Praha, Academia, 1992.
  • PSELLOS, Michael, Byzantské letopisy. Praha, Odeon, 1982.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Histamenon nomisma-Micael V-sb1776.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 3.0

Michael V Calaphates (13 December AD 1041-21 April AD 1042). Gold histamenon nomisma (4.44 gm).

+IhS XIS REX REgNANTIhM, Christ enthroned facing, raising right hand in benediction & holding book of Gospels in left
+MI-XAHL DESPOT, archangel Michael, winged, on left, and Michael V, with short beard, on right, standing facing, holding between them labarum; the archangel wears tunic & mantle, while the emperor is clad in saccos & loros, & is crowned by the Hand of God.
This histamenon is one of the great rarities of the Byzantine series, but its attribution is disputed. Grierson initially gave it to Michael V Calaphates, the young nephew and designated heir of Michael IV. After the emperor's death Michael Calaphates was elevated to a coregency with the empress Zoe, his adoptive mother; but about four months later he attempted a coup by confining Zoe to a nunnery. The populace was outraged and within days Michael was deposed and blinded. An alternative attribution to Michael IV was proposed by Fagerlie and Hendy. The latter argued that this issue was minted at Thessalonica, headquarters of Michael IV during his Bulgarian campaign of AD 1040-1041, and that its reverse type, which exceptionally shows the emperor on the viewer's right instead of the left, inspired the iconography of later coins of Thessalonica under Alexius I, struck during his first Norman war. Grierson was persuaded by Hendy's argument, but others have been reluctant to declare the matter settled. It seems entirely plausible that the ambitious Michael V, in his rash grab for sole power, would have issued coins in his own name both to advertise his new status and to purchase support. The problem is the timeframe: Zoe was exiled on 18 April and Michael fell on 21 April, so that an issue of coins is possible only if it had been planned in advance. Regardless of its regnal attribution, this histamenon is of great iconographic interest, with a beautifully rendered archangel quite different from the schematic facing angels of sixth- and early seventh-century solidi.