1230(15)
07700(7)
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 24. srpnu 2023

Michal Leibl [michal lajbl] (* 7. června 1992, Osek) je český fotbalový obránce či záložník, od ledna 2019 hráč klubu FC Hradec Králové. Na svém těle má mnoho tetování, které podle jeho slov symbolizují vše v čím v životě prošel. Během kariéry měl nespecifikované osobní problémy.[2]

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v roce 1996 v Baníku Osek[3], v žácích přestoupil do mužstva FK Teplice. V létě 2011 zamířil do Baníku Souš, kde již hrál pouze za "áčko". Následně byl ve Vysočině Jihlava a později oblékal dres Slovanu Liberec, v němž nastupoval za juniorku. V Liberci vydržel do března 2013, kdy se stal posilou klubu FC Chomutov tehdy hrající Českou fotbalovou ligu tedy třetí nejvyšší soutěž.

FK Ústí nad Labem

Sezóna 2013/14

Před sezonou 2013/14 podepsal smlouvu s týmem FK Ústí nad Labem. Ligový debut v dresu Army si odbyl 21. července 2013 v úvodním kole proti tehdejšímu nováčkovi druhé nejvyšší soutěže mužstvu FK Loko Vltavín (výhra 3:0), když v 67. minutě nahradil na hrací ploše Richarda Veverku.[4] Poprvé v lize v tomto ročníku a zároveň za Ústí zaznamenal přesný střelecký zásah 24. 8. 2013 v souboji s Viktorií Žižkov, když dal v desáté minutě jedinou a tudíž vítěznou branku utkání.[5] Svůj druhý ligový gól v této sezoně si připsal v následujícím šestém kole proti Dynamu České Budějovice a společně se svými spoluhráči slavil po závěrečném hvizdu venkovní výhru 2:0.[6] Potřetí v ročníku 2013/14 v lize skóroval ve 29. minutě souboje s Baníkem Sokolov, Ústí nad Labem i kvůli němu vyhrálo 2:0.[7] V 11. ligovém kole hraném 12. října 2013 vsítil dvě branky proti klubu MFK Frýdek-Místek (výhra 3:2), když v deváté minutě dával na 1:0 a o 42 minut později na 3:1.[8] Svůj šestý ligový gól v sezoně vstřelil v souboji s Baníkem Most (výhra 3:1).[9] Během roku odehrál v lize 24 střetnutí.

Sezóna 2014/15

Poprvé v lize v tomto ročníku vsítil branku 3. 8. 2014 proti týmu FK Varnsdorf, ve 33. minutě otevřel skóre duelu. S Armou však jednobrankový náskok neudržel a utkání skončilo venkovní remízou 1:1.[10] Svůj druhý přesný ligový střelecký zásah v sezoně vsítil ve 14. kole v 52. minutě souboje s Baníkem Sokolov, když vyrovnával na konečných 1:1.[11] V ročníku nastoupil v lize ke 24 střetnutím.

Sezóna 2015/16

V první polovině ročníku prakticky nehrál, pravidelně nastupoval v jarní části stejné sezony 2015/16. Na podzim 2015 se s Ústím představil v Poháru FAČR proti dvěma prvoligovým pražským mužstvům, zatímco Slavii se svými spoluhráči vyřadil (výhra 4:2), s Duklou po dvou prohrách 0:3 vypadl. Celkem si během roku připsal 20 ligových utkání a zaznamenal v nich jeden gól, konkrétně proti klubu MFK OKD Karviná. Ve 42. minutě srovnával na 1:1, ale zápas nakonec vyhrál soupeř v poměru 1:3.[12]

Sezóna 2016/17

Poprvé a zároveň naposledy v sezoně 2016/17 v lize vstřelil branku v souboji se Sokolovem ve druhém kole 12. srpna 2016. Prosadil se v 15. minutě, zápas na domácím trávníku skončil i kvůli Leiblovi v poměru 3:0 pro Ústí.[13] V ročníku 2016/17 zaznamenal celkem 19 ligových střetnutí, až na utkání s týmem MFK Vítkovice (výhra 2:1) byl vždy v základní sestavě. Ve zmíněném duelu hraném 14. 10. 2016 odehrál 19 minut poté co přišel na trávník místo Martina Jindráčka.[14]

Sezóna 2017/18

4. 11. 2017 odehrál za Ústí proti Olympii Praha (výhra 3:1) jubilejní sté ligové střetnutí. Svůj první přesný střelecký zásah v lize v sezoně dal v souboji s celkem FC MAS Táborsko (prohra 1:2, když ve 36. minutě zaznamenal jediný gól Army v utkání.[15] Následně skóroval ve druhé nejvyšší soutěži 11. 5. 2018 ve 27. ligovém kole proti mužstvu FC Hradec Králové (výhra 3:1), trefil se ve 38. minutě a stanovil průběžný výsledek 2:0.[16] Během roku nastoupil ke 22 utkáním v lize.

Sezóna 2018/19

Svůj první ligový gól v ročníku vsítil 12. srpna 2018 v souboji s klubem FC Sellier & Bellot Vlašim (výhra 2:1), když zvyšoval ve třetí minutě nastavení prvního poločasu na 2:0.[17] Další branku v lize v této sezoně dal v následujícím pátém kole proti Viktorii Žižkov při domácím vysokém vítězství 4:1.[18] Potřetí v sezoně 2018/19 v lize rozvlnil síť soupeřovy "svatyně" 23. 11. 2018 v souboji s týmem MFK Chrudim (výhra 3:1).[19] Na podzim 2018 si připsal 14 ligových duelů.

FC Hradec Králové

V zimním přestupovém období ročníku 2018/19 změnil půl roku před koncem kontraktu v Ústí nad Labem tehdy v té době v rámci druhé ligy zaměstnavatele a podepsal smlouvu s mužstvem FC Hradec Králové. Sešel se zde tehdy s trenérem Zdenkem Frťalou, se kterým působil v Teplicích.[2] Svůj první zápas v lize v dresu Hradce Králové absolvoval v 17. kole proti Baníku Sokolov, když při výhře 2:0 na domácím hřišti odehrál 76 minut.[20] Na jaře 2019 nastoupil k 11 ligovým střetnutím.

Sezóna 2019/20

Poprvé v lize za Hradec a zároveň v sezoně 2019/20 zaznamenal přesný střelecký zásah až v 17. kole hraném 8. března 2020 v souboji s tehdejším nováčkem brněnským klubem SK Líšeň. Ve 26. minutě otevřel skóre duelu, avšak Líšeň o tři minuty později vyrovnala na konečných 1:1.[21] V ročníku odehrál pouze devět ligových utkání, z toho osm na podzim a jedno na jaře. Do většiny z nich však nastupoval v základní sestavě.

Sezóna 2020/21

Svých prvních ligových gólů v sezoně docílil v 16. kole proti Viktorii Žižkov (výhra 4:2). Trefil se v 6. a 40. minutě, kdy dával nejprve na 1:0 a následně na 3:0.[22] Potřetí v tomto ročníku v lize dal branku 21. dubna 2021 ve východočeském derby v souboji s mužstvem MFK Chrudim, prosadil se v 84. minutě. "Votroci" i díky němu otočili venkovní duel za osm minut ze stavu 0:2 na 3:2.[23] Na jaře 2021 po 23. kole hraném 8. 5. 2021 postoupil s Hradcem po výhře 2:1 nad Duklou Praha z prvního místa tabulky do nejvyšší soutěže, kam se "Votroci" vrátili po čtyřech letech.[24][25]

1. a b Profil hráče na transfermarkt.com (anglicky)
  2. a b Svoje problémy jsem nechal v Ústí, řekl Leibl, hradecky.denik.cz, citováno 23. 2. 2019
  3. Profil hráče, fcvysocina.cz
  4. FK Ústí nad Labem - FK Loko Vltavín 3:0, eurofotbal.cz, citováno 21. 7. 2013
  5. FK Ústí nad Labem - FK Viktoria Žižkov 1:0, eurofotbal.cz, citováno 24. 8. 2013
  6. SK Dynamo České Budějovice - FK Ústí nad Labem 0:2, eurofotbal.cz, citováno 30. 8. 2013
  7. FK Baník Sokolov - FK Ústí nad Labem 0:2, eurofotbal.cz, citováno 14. 9. 2013
  8. MFK Frýdek-Místek - FK Ústí nad Labem 2:3, eurofotbal.cz, citováno 12. 10. 2013
  9. FK Ústí nad Labem - FK Baník Most 1909 3:1, eurofotbal.cz, citováno 2. 11. 2013
  10. FK Varnsdorf - FK Ústí nad Labem 1:1, eurofotbal.cz, citováno 3. 8. 2014
  12. FK Ústí nad Labem - MFK OKD Karviná 1:3, eurofotbal.cz, citováno 17. 5. 2016
  13. FK Ústí nad Labem - FK Baník Sokolov 3:0, eurofotbal.cz, citováno 12. 8. 2016
  14. FK Ústí nad Labem - MFK Vítkovice 2:1, eurofotbal.cz, citováno 14. 10. 2016
  15. FC MAS Táborsko - FK Ústí nad Labem 2:1, eurofotbal.cz, citováno 16. 9. 2017
  16. FC Hradec Králové - FK Ústí nad Labem 1:3, eurofotbal.cz, citováno 11. 5. 2018
  17. FC Sellier & Bellot Vlašim - FK Ústí nad Labem 1:2, eurofotbal.cz, citováno 12. 8. 2018
  19. FK Ústí nad Labem - MFK Chrudim 3:1, eurofotbal.cz, citováno 23. 11. 2018
  20. FC Hradec Králové – FK Baník Sokolov 2:0, eurofotbal.cz, citováno 3. 3. 2019
  21. FC Hradec Králové – SK Líšeň 1:1, eurofotbal.cz, citováno 8. 3. 2020
  22. FC Hradec Králové – FK Viktoria Žižkov 4:0, eurofotbal.cz, citováno 4. 4. 2021
  23. MFK Chrudim – FC Hradec Králové 2:3, eurofotbal.cz, citováno 21. 4. 2021
  24. VOTROCI SLAVÍ POSTUP DO FORTUNA:LIGY!, fchk.cz, citováno 8. 5. 2021
  25. Hradec slaví návrat do první ligy! Postup stvrdila výhra s Duklou, isport.cz, citováno 8. 5. 2021