Michal Lukniš

Michal Lukniš
Narození26. února 1916
Zlatno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. září 1986 (ve věku 70 let) nebo 1986 (ve věku 69–70 let)
Malacky
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materUniverzita Komenského v Bratislavě
Povolánígeograf, geomorfolog a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelUniverzita Komenského v Bratislavě
OceněníŘád Tomáše Garrigua Masaryka mzz 4. třídy in memoriam (1991)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Prof. RNDr. Michal Lukniš, DrSc. ( 26. únor 1916, Zlatno - 20. září 1986, Malacky) byl významný slovenský geograf a vysokoškolský profesor, zakládající člen a první vedoucí Katedry fyzické geografie (1952-1960) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského.

Ve Zlatých Moravcích absolvoval gymnázium. Dále pokračoval ve studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, kde byl žákem profesora Jana Hromádka. Byl představitelem regionální geografické školy. S jeho jménem se pojí rozvoj moderní geomorfologie, geomorfologického mapování a regionální geografie. Jeho geomorfologická škola dosáhla mezinárodní význam. V roce 1977 byl oceněn Národní cenou SSR. Jako první geograf v Československu začal s podrobným geomorfologickým mapováním, zajímal se io problematiku regionální geografie, územního rozvoje a problematiku životního prostředí. Jako univerzitní profesora působil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Byl také prvním předsedou Slovenské geografické společnosti.

Byl členem Vědecké rady PFUK, zakladatel Geografického ústavu Slovenské akademie věd, předseda Geografického ústavu v letech 1955-1970.

  • Zakladatel Geografického časopisu a spoluzakladatel dalších vědeckých periodik, organizátor a spolupracovník v oblasti věd o zemi
  • Organizační činnost při vzniku Tatranského národního parku, později v Poradním sboru TANAP
  • Významně se podílel na zpracování Slovenské vlastivědy (1973), Encyklopedie Slovenska (1970-1980), Atlasu Slovenska (1980) a dalších děl, které jsou pilíři přírodovědného poznání Slovenska
  • Položil základy a rozvinul geografický výzkum v moderní geomorfologii, věnoval se i humánní a regionální geografii, jeho geomorfologická škola dosáhla mezinárodní význam
  • Práce "Reliéf Vysokých Tater a jejich předpolí" a podrobná geomorfologická mapa Vysokých Tater představují vrchol světové geografické literatury
  • Za dílo o Vysokých Tatrách mu byla udělena Národní cena Slovenské republiky (1977)
  • Jeho život a práce byly v roce 1991 oceněny udělením Radu Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michal Lukniš na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • PERSTICKÁ, Dagmar. OSOBNOSTI. Nositelé Řádu Tomáše Garrigue Masaryka 1991 a 1992. Brno: Státní vědecká knihovna, 1993. 435 s. ISBN 80-7051-067-6. S. 154–155. 
  • Velký, J. a kolektiv, 1979: Encyklopedie Slovenska III. svazek K - M. Věda, Bratislava, s. 428

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
TCH Rad T-G-Masaryka 4tr (1990) BAR.svg
Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy – Česká a Slovenská Federativní Republika (1990-1992).