Mike Hawthorn

Mike Hawthorn
Mike Hawthorn
Mike Hawthorn
Narození10. dubna 1929
Mexborough
Úmrtí22. ledna 1959 (ve věku 29 let)
Guildford
NárodnostSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Kariéra ve Formuli 1
Aktivní roky19521958
TýmyCooper
Maserati
Ferrari
Vanwall
Závody47
Mistr světa1 (1958)
Vyhrané závody3
Stupně vítězů18
Body celkem108,5
Pole positions4
Nejrychlejší kola6
První závodGP Belgie 1952
První vítězstvíGP Francie 1953
Poslední vítězstvíGP Francie 1958
Poslední závodGP Maroka 1958
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Michael „Mike“ Hawthorn (10. dubna 192922. ledna 1959) byl britský automobilový závodník a pilot Formule 1, mistr světa z roku 1958. Ve své době byl největší hvězdou britského motorsportu. Zemřel při dopravní nehodě ve svých 29 letech.

Mládí

Mike Hawthorn se narodil v Mexborough, Leslie a Winifredě (rozené Symonds) Hawthornovým.[1] Vzdělání získal na Ardingly College v Západním Sussexu, poté studoval na technické škole v Chelsea.[2] Jeho otec vlastnil Tourist Trophy Garage ve Farnhamu, franšízu na dodávky a servis automobilových značek, včetně Jaguaru a Ferrari. Také závodil na motocyklech, a tak podporoval i závodní kariéru svého syna. V roce 1954 zemřel při dopravní nehodě a Mike Hawthorn zdědil jeho podnik.

Kariéra

V roce 1952 začal jezdit závody monopostů. První vítězství získal v závodě Formule 2 v Goodwoodu, porazil i Juana Manuela Fangia. Brzy následoval první start v Grand Prix. V belgické Grand Prix ve Spa-Francorchamps se umístil těsně za vozy Ferrari na čtvrtém místě. V Silverstone si o jedno místo polepšil. Celkově se na konci roku umístil na čtvrtém místě.

V roce 1953 mu Enzo Ferrari nabídl místo v továrním týmu Ferrari, doporučení dostal od Luigiho Villoresiho, který znal Mikiho jezdecký styl v malém Cooperu. Své zkušenosti u Ferrari ukázal při čtvrtém závodě, když vyhrál Velkou cenu Francie. V Grand Prix v Remeši porazil Juana Manuela Fangia v Maserati. Dobrými výsledky na konci roku dosáhl na celkové čtvrté místo. Spolu s týmovým kolegou z Ferrari Giuseppem Farinou zvítězil v závodě sportovních vozů 24 hodin Spa. V roce 1954 se mu příliš nedařilo. Při nehodě v Syrakusách utrpěl popáleniny, ale zvítězil v Grand Prix Španělska na okruhu Pebralbes. Celkově se umístil na třetí příčce. Po smrti svého otce roku odešel z týmu Ferrari a převzal otcův podnik.

V roce 1955 chvíli závodil za tým Vanwall, ale vůz i tým ho zklamaly, proto se po dvou závodech vrátil k Ferrari, i když si uvědomoval, že tým stojí ve stínu Mercedesu. V roce 1955 byl účastníkem závodu v Le Mans, kde jeho prudké zabrzdění vyvolalo těžkou nehodu dvou vozů jedoucích v závěsu, z nichž Mercedes řízený Pierrem Leveghem vletěl do davu diváků a přitom jich více než osmdesát usmrtil (zahynul i sám Levegh). Hawthorn, který ze situace vyšel bez škrábnutí, byl otřesen a chtěl odstoupit, jeho tým ho ale přesvědčil k pokračování v závodě, který i přes tragédii nebyl přerušen. V tom Hawthorn nakonec s velkým náskokem vyhrál, za což se stal terčem kritiky francouzského tisku.

U týmu British Racing Motors v roce 1956 se mu nedařilo a tak následující rok 1957 se znovu vrátil k týmu Ferrari a v Grand Prix Německa skončil druhý. Ročník 1958 byl úspěšný, i když zvítězil pouze v jedné Grand Prix, zatímco Stirling Moss zvítězil čtyřikrát a Tony Brooks třikrát, stabilně získával body (pětkrát dojel na druhém), což mu stačilo k tomu, aby se stal prvním britským mistrem světa v závodech Formule 1.

Následující rok svou kariéru ukončil. Měl v plánu rozšířit rodinný podnik a založit rodinu. V lednu 1959 však zahynul při autonehodě, v nedožitých 30 letech. Příčina zůstala nejasná, Hawthorn nicméně trpěl vleklým ledvinovým onemocněním a občas u něj došlo k záchvatu. Podle lékařského odhadu mu v době smrti zbývalo do úplného selhání ledvin jen několik let života.

Jeho jméno nese trofej Hawthorn Memorial Trophy, která je každoročně věnována nejúspěšnějšímu britskému závodníkovi.

V datech

  • 1929
    • narodil se 10. dubna v Mexborough v Anglii
  • 1946
    • začal závodit v terénních motocyklových soutěžích a motokrosových závodech
  • 1950
    • v Riley Ulsteru se účastnil rychlostních zkoušek
  • 1951
    • v Riley Sprite soutěžil na okruzích a záhy dosáhl vítězství
  • 1952
    • testoval Cannaughty a NWM ve Formule 2. Jezdil v týmu Cooper. Při debutu v Goodwoodu zvítězil. Ve Formuli 1 dojel ve Spa na čtvrtém a v Silverstone třetím místě.
  • 1953
    • nastoupil do týmu Ferrari, vyhrál tři nemistrovské závody a následně porazil Fangia v Grand Prix Francie. Bodoval v každém závodě a celkově se umístil na čtvrtém místě.
    • v Remeši měl krátký vztah s Jacqueline Delaunay, z nějž vzešel nemanželský potomek, syn Arnaud Michael Delaunay (nar. 1954).
  • 1954
    • v nemistrovské Velké ceně v Syrakusách při nehodě utrpěl popáleniny. Následně zvítězil s týmem Ferrari Grand Prix Španělska. Celkově obsadil třetí místo.
  • 1955
    • po otcově smrti z Ferrari odešel, aby se věnoval rodinnému podniku. Jezdil za tým Vanwall, ale vůz nebyl konkurenceschopný, proto se vrátil k týmu Ferrari. S Jaguarem zvítězil v závodě 24 hodin v Le Mans, předtím ale měl podíl na nehodě, která usmrtila přes 80 diváků.
  • 1956
    • v úvodním závodě Grand Prix Argentiny dojel s vozem Maserati na třetí pozici, následně v průběhu sezony střídal týmy Masrati, BRM a Vanwall
  • 1957
    • znovu se vrátil k týmu Ferrari, v Grand Prix Německa dojel n druhém místě, celkově se na konci sezony umístil na čtvrtém místě
  • 1958
    • stal se prvním britským mistrem světa v závodech Formule 1, přestože zvítězil pouze v jedné Grand Prix. Kvůli smrti Petera Collinse a ledvinovému onemocnění ukončil svou kariéru.
  • 1959
    • zahynul při dopravní nehodě u Guildfordu.

Kariéra ve formuli 1

RokStájUmístěníBody
1952Cooper5. místo10 bodů
1953Ferrari4. místo19 bodů
1954Ferrari3. místo24,5 bodů
1955Vanwallneumístil se0 bodů
1956Maserati12. místo4 body
1957Ferrari4. místo13 bodů
1958FerrariMistr světa38 bodů

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mike Hawthorn na anglické Wikipedii.

  1. www.freebmd.org.uk [online]. [cit. 2021-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BAILEY, Tony. Mike Hawthorn Golden Boy: The Life and Death of Britain's First World Champion Driver. [s.l.]: PJ Publishing Limited Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Nuvola apps mozilla.png
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x.
Mozilla.svg
Autor: David Vignoni, icon-king.com, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola icon theme. May be included in the PNG version under Nuvola/apps.
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of South Africa (1928-1982).svg
Flag of South Africa, used between 1928 and 1982. It is identical to the 1982 to 1994 version except that the shade of blue is darker. It is also known as the "Oranje-Blanje-Blou".
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Mike Hawthorn 1958 Argentine GP.jpg
Mike Hawthorn drove his Ferrari at the 1958 Argentine Grand Prix, from italian wikipedia