MikroTik RouterOS
MikroTik RouterOS je routerový operační systém založený na Linuxu, vhodný zejména pro bezdrátové spoje a jako bezpečný HW firewall popřípadě router se snadnou GUI konfigurací. Komunikace s tímto OS se v současnosti provádí zejména přes GUI Winbox, SSH, Telnet, sériovou konzoli, API, mobilní aplikace, Mac-Telnet (specifický protokol komunikující po 2. síťové vrstvě na správu OS bez zavedení IP adres). Dnes je tento OS zejména uplatňován u kvalitních bezdrátových spojů 802.11a, 802.11b/g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax, 802.11ad. Systém pracuje plně s podporou IPv4 a IPv6 protokolu.
Winbox
Jedná se o propracované GUI, jehož prostřednictvím lze spravovat většinu prvků v systému MikroTik RouterOS. Aplikace je dostupná pouze pro operační systém Windows, pod jinými systémy jako je macOS nebo Linux výrobce podporuje spouštění pod emulačním nástrojem Wine.
Forma distribuce
Tento routerový operační systém je koncipován pro platformy: i386, mips, powerpc, arm, arm64 a je distribuován v podobě instalačních balíčků NPK pro embedded řešení, v podobě předinstalovaného systému na RouterBOARDu či v podobě klasického ISO souboru jako obrazu CD k vypálení.
Historie
Vývoj MikroTik RouterOS sahá do roku 1995 kdy společnost MikroTik začala svou činnost vývojem a prodejem bezdrátových systémů zejména pro ISP. Původně byl tento OS vyvíjen v Lotyšsku pro dřívější Sovětský svaz. Následné zkušenosti s PC přivedly vývojáře k vybudování routovacího software MikroTik v2 PC, který přinesl výraznou stabilitu, ovladatelnost a flexibilitu pro všechny typy komunikačních periférií a kompatibilitu routovacích systémů založených na standardu PC.
Od roku 2022 vyšla vydána Router OS stabilní verzí 7, která mimo jiné podporuje použití certifikátu společnosti Let's Encrypt.
Praktické použití
- Bezpečnostní Firewall (pravidla podobná iptables) - stavový firewall
- Komplexní CPE pro poskytovatele internetu s podprou protokolu TR-069, autorizací služeb AAA (Radius) a plné podpory IPv6 pro zákazníky
- Omezující Firewall (QoS)
- VPN (Tunel) Server/Klient s podporou protokolů PPP, PPTP, L2TP, OVPN, EoIP, IPsec,
- WiFi zařízení v režimech AP, Klient, WDS, Nstreme (Podpora protokolů 802.11abgnac)
- 3G/LTE připojení
- Kompletní Hotspotové řešení včetně billingu pro hotely, letiště, kavárny, ...
- Proxy server
- Bridge
- Router s podporou dynamických protokolů (RIP, OSPF, BGP, MPLS, MME)
- Syslog
- TrafficMonitor Server
Příklad nastavení
Následující příklad demonstruje základní nastavení routeru - překlad adres NAT z vnitřní sítě 192.168.1.0/24 na fiktivní veřejnou adresu 1.2.3.5.
/ip address add address=192.168.1.1/24 interface=ether1 /ip address add address=1.2.3.5/25 interface=ether2 /ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=1.2.3.6 /ip firewall nat add chain=src-nat action=masquerade out-interface=ether2
Jak se naučit s Router OS
Pro práci s tímto systémem vám vždy nemusí stačit obecné znalosti o síti a jejích prvcích, proto je vhodné čerpat informace z webu výrobce, kde je k dispozici kvalitní a rozsáhlá dokumentace. Vzhledem k rozsáhlosti Router OS jsou pořádány odborná školení pod programem vzdělávání MikroTik Academy, zakončená certifikačními testy které jsou pod dohledem certifikovaných lektorů za předem stanovených specifických kritérií.
Externí odkazy
- http://www.mikrotik.com – stránky výrobce OS MikroTik
- http://www.routerboard.com – stránky výrobce embedded systému RouterBOARD
Média použitá na této stránce
Autor: MikroTik, Licence: GPL
MikroTik software: Winbox and RouterOS shell