Mikroklk

Lidské mikroklky v tenkém střevu, konkrétně v oblasti lačníku

Mikroklky (microvilli, z řec. mikros–malý, a lat. villus–vlas či vlákno[1]) jsou tenké a dlouhé výběžky cytoplazmy, které se často vyskytují na exponovaných plochách epiteliálních buněk, a to zejména tam, kde je třeba zajistit dostatečně velký povrch pro absorpci (vstřebávání) či sekreci („vyměšování“) látek.[2] Mají zpravidla asi 1–2 μm na délku a 100 nm v průměru. Jsou uvnitř vyztužené aktinovými vlákny navzájem pospojovanými fimbrinem a villinem, přičemž jejich + konec je upevněn v koncové části mikroklku.[2]

Obrovské množství mikroklků se nachází na povrchu (na apikálních membránách) absorpčních buněk, které lemují vnitřní povrch tenkého střeva či tvoří stěny proximálních kanálků v ledvinách. Mikroklky jsou v tomto případě doprovázeny ještě mohutně vyvinutou vrstvou glykoproteinů, tzv. glykokalyxem.[1] Díky mikroklkům je možné až 25× zvětšit celkový povrch, což velmi usnadňuje absorpci látek.[3] Mikroklky v trávicí soustavě tvoří tzv. kartáčový lem.

Odkazy

Reference

  1. a b JUNQUEIRA, Luiz Carlos; CARNEIRO, Jose. Basic Histology text and atlas. 11. vyd. [s.l.]: McGraw Hill, 2005. Dostupné online. 
  2. a b Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 
  3. ALBERTS, Bruce , et al. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed). Dostupné online. ISBN 0-8153-3218-1. S. 1608. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Human jejunum microvilli 2 - TEM.jpg

Transmission electron microscope image of a thin section cut through a human jejunum(segment of small intestine) epithelial cell. This high magnification image of MV1 Image shows some of the densely packed microvilli that make up the striated border. Each microvillus is approximately 1um long by 0.1um in diameter and contains a core of actin microfilaments.

JEOL 100CX TEM