Milánská stěna

Milánská stěna v „kráteru" zbylém po bývalém World Trade Center v New Yorku

Milánská stěna je podzemní stěna sloužící k zajišťování stěn výkopů během výstavby, jde o jednu z pažících konstrukcí.[1] Zřizuje se po obvodu stavební jámy pomocí průběžných rýh tloušťky 0,4 až 1,5 metru. Ty se po vyztužení zabetonují. Milánské stěny pak mohou sahat až do hloubky 40 metrů a slouží jako zajištění staveniště pod úrovní země a často následovně slouží i jako obvodové zdivo budoucí spodní stavby – sklepů nebo základů.[2] Výhodou je její vodotěsnost, používá se především v místech s nedostatkem prostoru kolem stavby.

Tato technologie byla poprvé využita v 50. letech 20. století firmou Impresa Costruzioni Opere Specializzate při budování červené linky milánského metra. Následně se rozšířila právě pod názvem „milánská stěna" či milánská metoda".

Odkazy

Reference

  1. FALTÝNEK, Jan. Pažící konstrukce [online]. Praha: ČVUT, 2016 [cit. 2021-05-26]. Dostupné online. 
  2. Kotvení stěn stavebních jam. stavebnikomunita.cz [online]. [cit. 2021-05-26]. Dostupné online. (česky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

FEMA - 6043 - Photograph by Larry Lerner taken on 03-15-2002 in New York.jpg
New York, NY, March 15, 2002 -- Personnel at Ground Zero tie back and reinforce the exposed slurry wall. The structure, which runs the perimeter of the crater, is monitored around the clock for movement and is holding up well. Its function is to counter the natural action of ground soil to push inward, into the hole where the World Trade Center complex once stood. Photo by Larry Lerner/ FEMA News Photo