Milan Kymlička (skladatel)

Milan Kymlička
Základní informace
Narození15. května 1936
Louny, Čechy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí9. října 2008 (ve věku 72 let)
Toronto
KanadaKanada Kanada
Žánryklasická hudba a populární hudba
Povoláníhudební skladatel, dirigent, hudební aranžér, skladatel filmové hudby a hudebník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Kymlička (15. května 1936 Louny9. října 2008[1] Toronto) byl český hudební skladatel.

Život

Narodil se 15. května 1936 v Lounech a jeho otec byl houslista. Milan se už jako chlapec učil hrát na akordeon, ale také zpíval a později hrál i na housle, klarinet a flétnu. Na klavír se učil u skladatele a pedagoga Aloise Sarauera.

Vystudoval Pražskou konzervatoř, kde ho učil Emil Hlobil, a Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jako jediný československý student byl tehdy také vybrán ke studiu skladby u Bohuslava Martinů, ale nakonec nedostal povolení k vycestování (B. Martinů učil v Římě).

Po násilném ukončení pražského jara v roce 1968 emigroval do Kanady, kde už od roku 1948 žil jeho bratr Bohuslav. Milan Kymlička se se svou ženou Marií a dcerou Naďou usadil v Torontu a v roce 1974 získal kanadské státní občanství. Po roce 1989 se opakovaně vracel do své rodné země, kde působil především ve Smecky Music Studiu v ulici Ve Smečkách, ale nahrával také třeba na Kavčích Horách, v České televizi, Rudolfinu a ve Státní opeře.

Zemřel na rakovinu tlustého střeva.

Dílo

Do roku 1968 zkomponoval ještě v Československu hudbu ke dvaceti filmům, balet, koncert pro violoncello a orchestr, několik smyčcových kvartetů a řadu drobnějších skladeb, zejména pro klavír. Skládal i populární hudbu.

V 60. letech doprovázela jeho hudba animované filmy Václava Bedřicha, skládal hudbu pro Milana Drobného, Josefa Laufera, Hanu Zagorovou či Petra Nováka. S písní Až jednou, jejímž autorem je také Milan Kymlička, vyhrál Milan Drobný v roce 1968 hudební soutěž Děčínská kotva.

V emigraci získal první skladatelskou příležitost roku 1970, kdy složil hudbu k dětské show Upsy Downsy Town. Jeho práce byla velmi příznivě přijata a odstartovala další pracovní nabídky. Stal se pak autorem hudby např. k seriálům Lassie, Babar, Nekonečný příběh, Alfred Hitchcock uvádí, k filmům Malí muži, Svatba v bílém, Život hrdiny, Ztracený svět.

Po roce 1989 napsal hudbu pro film Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje, režiséra Václava Marhoula Mazaný Filip a pro seriálovou pohádku O ztracené lásce.

Ocenění

V roce 1995 získal cenu Harold Moon pro hudební osobnost roku za přínos kanadské hudbě. V témže roce získal Genie Award za nejlepší filmovou hudbu roku k filmu Margaret’s Museum. Za hudbu k filmu Mazaný Filip byl nominován na Českého lva.

Odkazy

Reference

  1. POKLUDOVÁ, Gabriela. Život a dílo českého skladatele Milana Kymličky. 2013. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, Katedra hudební výchovy. Vedoucí práce Saláková, Magdalena. Dostupné též z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/59711/BPTX_2011_2_11410_0_320616_0_123517.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.