Milan Malý (letec)
Milan Malý | |
---|---|
Základní informace | |
Narození | 30. září 1923 Brno-Královo Pole Československo |
Úmrtí | 1. května 2013 České Budějovice Česko |
Vojenské informace | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Milan Malý (30. září 1923 Brno-Královo Pole – 1. května 2013 České Budějovice) byl český voják-letec, stíhací pilot ve druhé světové válce ve službách RAF.
Život
Po nacistické okupaci Čech a Moravy odešel na práci do Německa (Kassel), odkud se s kamarády Bohuslavem Velvarským a Zdeňkem Kudlou přes Rakousko dostal u Klagenfurtu do Jugoslávie (dnes území Slovinska u Jesenice). Přes Lublaň a Záhřeb dorazili do Bělehradu, kde byli na francouzském konzulátě přijati do armády a přes Řecko a Turecko se měli spolu s dalšími dobrovolníky dostat transportem, který odjel z Bělehradu 24. června 1940, do Bejrútu a dále do Francie. Protože však mezitím došlo k porážce francouzských armád, skončil transport své putování v syrském Damašku, odkud se společně s dalšími československými vojáky Milan Malý odebral na konci července 1940 do Palestiny, která byla tehdy pod britskou správou. Zde vznikl 1. listopadu 1940 Československý pěší prapor 11 - Východní, jehož příslušníkem se stal. V roce 1941 se zúčastnil bojů proti „vichistickým“ Francouzům v Sýrii a od října 1941 pak obrany Tobrúku v Libyi.
V červnu 1942 se přihlásil k letectvu, byl přijat a 24. října 1942 odplul lodí Santa Maria de Orduna ze Suezu do Spojeného království. Po dlouhé cestě kolem Afriky přistál spolu s dalšími adepty létání 1. ledna 1943 ve skotském Greenocku, odkud odjeli do St. Athan v jižním Walesu k Náhradní a výcvikové jednotce československého letectva. Následně Milan Malý prodělal pilotní výcvik nejdříve ve Velké Británii a posléze v Kanadě (1943–1944) a po dokončení operačního výcviku opět na britské půdě byl v roce 1945 převelen jako pilot v hodnosti Sergeant (Sgt, četař) k letce "A" 312. československé stíhací perutě RAF.
Do vlasti se vrátil v srpnu 1945. Letci 312. perutě našli útočiště na letišti Planá u Českých Budějovic, kde utvořili základ 2. letecké divize. Zde sloužil u jejího 4. stíhacího leteckého pluku. V roce 1949 musel Československou armádu nedobrovolně opustit; zůstal v Českých Budějovicích a pracoval jako pomocný dělník, poté v chemické laboratoři a v kalírně u pece.
V říjnu 2008 obdržel od primátora Českých Budějovic medaili Za statečnost.
Vyznamenání
- Kříž obrany státu ministra obrany České republiky, udělen 8. května 2012
- Československý válečný kříž 1939
- Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
- Československá vojenská medaile za zásluhy, II. stupeň
- | Pamětní medaile československé armády v zahraničí , se štítky SV a VB
- Pamětní medaile k 20. výročí osvobození ČSSR
- Za zásluhy o ČSLA,[1] II. stupeň
- Válečná medaile 1939–1945 (Velká Británie)[2]
- Atlantická hvězda (Velká Británie)[3]
- Africká hvězda
- Čestný pamětní odznak k 60. výročí ukončení 2. světové války[4]
- Záslužný kříž ministra obrany České republiky III. stupně
Účast na veteránských akcích
Slavnostní odhalení busty prezidenta Dr. E. Beneše v Českém Krumlově
28. května 2004 v 11.00 hod František Fajtl slavnostně odhalil bustu Edvarda Beneše při příležitosti 120. výročí narození prezidenta Dr. Edvarda Beneše. Slavnostní akt odhalení proběhl na nádvoří Hotelu Růže v Českém Krumlově za účasti dalších veteránů 2. světové války (např. gen. František Peřina, plk. JUDr. Lubomír Úlehla, plk. Milan Malý, plk. Ing. Jan Horal).[5]
Návštěva prezidenta Václava Klause v Č. Krumlově a akt položení květin k bustě Dr. E. Beneše
V polovině července roku 2004 navštívil Český Krumlov prezident Václav Klaus při příležitosti jím zaštítěného Mezinárodního hudebního festivalu. Ubytoval se v Hotelu Růže, kde položil k bustě (za přítomnosti F. Fajtla a dalších válečných veteránů) květiny.[6]
Odkazy
Reference
- ↑ Medaile za zásluhy o ČSLA : Ostatní státní vyznamenání. Valka.cz [online]. [cit. 2022-03-07]. Dostupné online.
- ↑ Válečná medaile 1939-1945 : Ostatní státní vyznamenání. Valka.cz [online]. [cit. 2022-03-07]. Dostupné online.
- ↑ Atlantická hvězda : Ostatní státní vyznamenání. Valka.cz [online]. [cit. 2022-03-07]. Dostupné online.
- ↑ Čestný pamětní odznak k 60. výročí ukončení 2. světové války : Vyznamenání resortu obrany [1993-souč.]. Valka.cz [online]. [cit. 2022-03-07]. Dostupné online.
- ↑ Odhalení busty Dr. Edvarda Beneše na nádvoří Hotelu Růže. www.castle.ckrumlov.cz [online]. [cit. 2020-05-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-09.
- ↑ V Českém Krumlově byl poničen památník Edvarda Beneše. Radio Prague International [online]. Český rozhlas [cit. 2020-05-10]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Milan Malý (letec)
- Milan Malý v Encyklopedii dějin města Brna
- Zemřel válečný pilot RAF Milan Malý
- Nebeský jezdec Milan Malý zemřel, bylo mu 89 let
- Válka.cz, plukovník Milan Malý
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stužka: Československý válečný kříž 1939.
Stužka: Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem – Československo.
Autor: Col André Kritzinger, Licence: CC0
The ribbon of the War Medal, a British World War II military campaign medal, 32 millimetres wide with a 6½ millimetres wide red band, a 6½ millimetres wide blue band and a 2 millimetres wide white band, repeated in reverse order and separated by a 2 millimetres wide red band.
Autor: Mboro, Licence: CC0
Stužka: Československá vojenská pamětní medaile se štítkem "SV" (Střední východ).
Stužka: Pamětní medaile k 20. výročí osvobození ČSSR – Československo.
Stužka: Záslužný kříž ministra obrany ČR – III. stupeň.
Stužka: Československá vojenská medaile "Za zásluhy" druhého stupně.
Autor: Mboro, Licence: CC0
Stužka: Československá vojenská pamětní medaile se štítkem "VB" (Velká Británie).
Autor: Col André Kritzinger, Licence: CC0
The ribbon of the Atlantic Star, a British World War II military campaign medal, 32 millimetres wide with shaded and watered bands of dark blue, white and sea-green.
Stužka: Medaile "Za zásluhy o ČSLA" – II. stupeň – Československo.
Stužka: Čestný pamětní odznak k 60. výročí ukončení 2. světové války (varianta z číslicí "60" – označující výročí) – Česká republika.
Stužka: Kříž obrany státu ministra obrany České republiky.
Autor: Col André Kritzinger, Licence: CC0
The ribbon of the Africa Star, a British World War II military campaign medal, 32 millimetres wide with a 5 millimetres wide pale buff band, a 1½ millimetres wide Navy blue band, a 5 millimetres wide pale buff band, a 9 millimetres wide Army red band, a 5 millimetres wide pale buff band, a 1½ millimetres wide Air Force blue band and a 5 millimetres wide pale buff band.
Autor: Kopal.jiri, Licence: CC BY-SA 4.0
Odhalení busty Beneše. Návštěva prezidenta Václava Klause v Hotelu Růže v Českém Krumlově spojená s aktem položení květin k památníku Edvarda Beneše (červenec 2004).