Milan Munclinger

Milan Munclinger
Základní informace
Narození3. července 1923
Košice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí30. března 1986 (ve věku 62 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryrenesanční hudba, barokní hudba, předklasická hudba, klasická hudba, hudba 20. století
Povoláníhudební skladatel, dirigent, hudební pedagog, muzikolog, publicista, editor, hudební žurnalista a hudební kritik
Nástrojeflétna
Aktivní roky19461986
VydavateléSupraphon, Panton, Nippon, Columbia, DGG, Vanguard, Ariola, CBS Masterworks, Orfeo, Sony Classical
Manžel(ka)Viktorie Švihlíková
RodičeJosef František Munclingr
Příbuznístrýc Tibor Honty
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Munclinger (3. července 1923, Košice30. března 1986, Praha) byl československý flétnista, dirigent, skladatel, muzikolog a hudební publicista.

Životopisné údaje

Pocházel z umělecké rodiny. Jeho otec Josef František Munclingr byl významným zpěvákem a operním režisérem, jeho matka byla zakládající členkou Slovenského národního divadla v Bratislavě. Jeho strýc Tibor Honty byl známým českým fotografem.

Milan Munclinger studoval na Pražské konzervatoři a poté na Akademii múzických umění flétnu, dirigování a skladbu a zároveň na Karlově univerzitě hudební vědu, estetiku, filozofii a orientalistiku. V letech 19461948 byl jedním z asistentů Václava Talicha v Českém komorním orchestru a spolupracoval také s jeho komorními soubory.

Umělecká, vědecká a organizační činnost

V téže době se také začal věnovat studiu staré hudby a otázkám její interpretace. V roce 1951 založil spolu se svou ženou, cembalistkou Viktorií Švihlíkovou komorní soubor Ars rediviva, který sehrál významnou roli při znovuobjevování hudby baroku. Přeložil Dolmetschovu knihu The Interpretation of the Music of the 17th and 18th Centuries Revealed by Contemporary Evidence a některé další prameny o historicky poučené interpretaci, vydal a uvedl řadu skladeb z českých a německých archivů (jako editor pracoval zejména pro hudební nakladatelství Supraphon, Bärenreiter Kassel a IMC New York).

Stal se spoluzakladatelem české Společnosti pro starou hudbu, vystupoval na mezinárodních symposiích (Československo, Německo, Rakousko, Francie) věnovaných editaci a interpretaci předklasických skladeb. Byl porotcem interpretačních soutěží (např. Concours de flûte Jean-Pierre Rampal v Paříži, 1980 a 1983), lektorem interpretačních kurzů v Bayreuthu. Pravidelně vyučoval na Académie Internationale d'Été Jean-Pierre Rampala v Nice.

Věnoval se zároveň i jazzové improvizaci, objevoval pro české publikum moderní autory, např. francouzského skladatele André Joliveta. Založil soubory Munclingerovo dechové kvarteto a Aulos. Učil na Pražské konzervatoři, patřil k zakladatelům Hudební mládeže.

Spolupráce s Jean-Pierre Rampalem

Jako dirigent spolupracoval mj. s Orchestrem československého rozhlasu, Pražským komorním orchestrem, Komorním orchestrem Bohuslava Martinů, Musici de Praga. Podílel se na edici Musica Antiqua Bohemica, oceněné Grand Prix du Disque de l'Académie Charles Cros – jeho realizace a nastudování Bendova a Richterova flétnového koncertu bylo zároveň jednou z prvních nahrávek uskutečněných společně s francouzským flétnistou Jean-Pierre Rampalem (1955), s nímž ho později pojilo celoživotní přátelství a jemuž připsal některé své práce (např. rekonstrukce Bachových koncertů BWV 1055, 1056 a 1059; v roce 1983 nahrávka pro CBS Masterworks). Rampal píše o Munclingerovi ve vzpomínkové knize Musique, ma vie a věnoval jeho památce své interpretace hudby Carla Philippa Emanuela Bacha.

Odkazy

Literatura

  • František Sláma: Z Herálce do Šangrilá. Orego, Říčany 2001. ISBN 80-86117-61-8
  • Nicolas Slonimsky: Baker’s Biographical Dictionary of 20th Century Classical Musicians. Schirmer Books, 1997, ISBN 0-02-871271-4
  • Alain Pâris: Dictionnaire des interprètes et de l´interprétation musicale au XX siècle. Laffont, Paříž 1995, ISBN 2-221-08064-5
  • Jean-Pierre Rampal: Musique, ma vie. Calmann-Lévy, 1991, ISBN 2-7021-1967-0
  • Marc Vignal: Larousse de la musique, Larousse, Paříž 1982, ISBN 2-03-511303-2
  • Československý hudební slovník osob a institucí, II, SHV, Praha 1965
  • Jan Kozák: Českoslovenští hudební umělci a komorní soubory, str. 427, 454, 479, SHV, Praha 1964

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“