Miličínská vrchovina

Miličínská vrchovina
Nejvyšší vrch Miličínské vrchoviny – Mezivrata
Nejvyšší vrch Miličínské vrchoviny – Mezivrata

Nejvyšší bod713 m n. m. (Mezivrata)

Nadřazená jednotkaVotická vrchovina
Sousední
jednotky
Jankovská pahorkatina, Jistebnická vrchovina, Sedlecká kotlina, Nechvalická vrchovina, Neveklovská vrchovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninygranitoidy středočeského plutonu
PovodíVltava, Sázava, Lužnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miličínská vrchovina je geomorfologický okrsek v severovýchodní části Votické vrchoviny. Nachází se na rozvodí Vltavy, Sázavy, Blanice a Lužnice. Jižní část Miličínské vrchoviny je označována jako Česká Sibiř.

Geologie

Miličínskou vrchovinu tvoří především granitoidy středočeského plutonu typu čertova břemene a pararuly pestré série moldanubika.

Geomorfologie

Jedná se o vrchovinu značně členitou. Má hrásťovitou stavbu, která byla rozčleněna příčnými zlomy a erozí vodních toků v jednotlivé výrazné strukturní hřbety severojižního směru. Jsou zde četné skalní tvary zvětrávání a odnosu.

Nejvyšší vrcholy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Svojšice, Na Kamenech a Mezivrata.jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Neustupov-Svojšice (k. ú. Broumovice), okres Benešov. Bezlesý vrch za osadou je Na Kamenech (568 m n. m.), v pozadí s televizním vysílačem vrchol Mezivrata (713 m n. m.). Mezi oběma hřebeny se skrývá městys Neustupov.