Militarismus

Pomník vítězství v Severní Koreji
Jednotky SA a SS na Reichsparteitagu 1935
Vojenská přehlídka v Moskvě

Militarismus (z lat. militaris, vojenský) je takové pojetí a praxe politiky, v němž stojí na předním místě vojenská síla a armáda.

Ve vnitřní politice se projevuje vysokými výdaji na armádu a zbrojení, zdůrazňováním významu armády, vyzvedáním její prestiže, masovými přehlídkami, účastí vysokých důstojníků v politice a zejména válečnickou rétorikou vedoucích představitelů státu. V zahraniční politice znamená tendenci k násilnému řešení sporů, případně i expanzivní a dobyvačnou politiku.[1]

Historie

Vojenská síla byla v historii nutnou výbavou států, zejména v hustě osídlených a hospodářsky významných oblastech světa. Vyšší vrstvy starých společností se samozřejmě věnovaly boji a válečnictví. Podle „trojfunkční“ teorie G. Dumézila tvořili válečníci „druhý lid“ vedle kněží a rolníků. Přesto se různé kultury lišily mírou své dobyvačnosti a významem armád v jejich politice.

Pojem militarismu se objevuje až v polovině 19. století,[2] kdy se v politice zejména západních zemí začínají více uplatňovat hlediska a cíle hospodářské, sociální nebo kulturní. V době, kdy vrcholila koloniální expanze evropských zemí, si tyto země začaly vzájemně vytýkat „militarismus“. Počátkem 20. století hrála armáda velikou roli zejména v politice Německa, kde vyvrcholila politikou nacismu. Silně militaristické byly i fašistické státy a po počátečním období revoluce i Stalinův Sovětský svaz.

V současné době lze rozlišit na jedné straně hlavní velmoci, které věnují velké prostředky na budování armád pro použití v mezinárodní politice, a na druhé straně spíše chudší země, kde je armáda hlavním nástrojem vnitřní politické moci diktátorů.

Odkazy

Reference

  1. K. Žaloudek, Encyklopedie politiky, heslo Militarismus.
  2. Online etymology dictionary

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Militarismus. Sv. 17, str. 346
  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Militarismus. Sv. 7, str. 266
  • K. Žaloudek, Encyklopedie politiky. Praha: Libri 2004

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Reichsparteitag 1935.jpg
Overview of the mass roll call of SA, SS, and NSKK troops. Nuremberg, November 9, 1935. (National Archives Gift Collection) NARA FILE #: 200-GR-12 WAR & CONFLICT BOOK #: 983
2010 Moscow Victory Day Parade-5.jpeg
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
Military parade in Moscow dedicated to the 65th anniversary of the victory in the "Great Patriotic War", i.e. the east European theatre during World War II.
Victorious Fatherland Liberation War Museum Monument7.jpg
Autor: Hanneke Vermeulen, Licence: CC BY-SA 3.0
Victorious Fatherland Liberation War Museum, Pyongyang - Main Monument (조국해방전쟁승리기념탑 중 중심주제상 승리상)