Miloš Deyl

Miloš Deyl
Miloš Deyl.jpeg
Narození19. června 1906
Smidary
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. února 1985 (ve věku 78 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
BydlištěČesko
Alma materUniverzita Karlova
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Povoláníbotanik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RNDr. Miloš Deyl, DrSc. (19. června 1906 Smidary21. února 1985 Praha) byl český botanik. Pro širší veřejnost je známa zejména jeho kniha Naše květiny. Tento systematicky uspořádaný atlas ilustrovaný Květoslavem Hískem představuje na sedm set nejvýznačnějších druhů květeny České republiky. Od prvního vydání v roce 1973 se atlas dočkal již 3. reedice v roce 2001.

Život

Narodil se jako prostřední ze tří synů v rodině řídícího učitele školy ve Smidarech. V letech 1925–1929 studoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v roce 1931 zde dosáhl doktorské hodnosti (disertační práce: Příspěvek k poznání stavů koncentrace vodíkových iontů k asociacím rostlinným). V roce 1933 byl jmenován odborným úředníkem Národního muzea v Praze, v roce 1946 dosáhl hodnosti zemského muzejního rady. V botanickém oddělení Národního muzea v Průhonicích pak pracoval do roku 1976.

Během okupace se podílel na šifrování zpráv v odbojové skupině ÚVOD (vyznamenán Československou vojenskou medailí za zásluhy prvního stupně), v roce 1944 byl totálně nasazen v cihelně v Novém Bydžově.

V manželství s Blaženou, roz. Straširybkovou, se mu narodila dcera Blanka a syn Vladimír.

Vědecká činnost

Vedle floristiky se zabýval taxonomií rostlin, v monografii rodu „Sesleria, pěchava“ (Study of the genus Sesleria), vydané v roce 1946. Mnoha botaniky je pokládán za otce české ekologie díky rozsáhlému dílu o rostlinách, půdě a klimatu masivu hory Pop Ivan v Karpatech (Plants, soil and climate of Pop Ivan, Synecological study from Carpathian Ukraina). Na tuto studii, která vyšla v roce 1940, navazují i současné výzkumy v pohoří Karpat ("Deyl Centre for Alpine Studies", resp. "Deyl alpine research station in Maramures Mountains"). Důležitá je práce Plevele polí a zahrad, ilustrovaná Otto Ušákem a vydaná v roce 1956. Podílel se na práci Historický vývoj organismů (Vladimír Novák a kol.).

Každoročně podnikal více cest po českých zemích, Slovensku a bývalé Podkarpatské Rusi, aby si dokonale osvojil znalost místní květeny. Na mnohých cestách doprovázel F. A. Nováka (Černá Hora a Srbsko), Pavla Sillingera (Hercegovina a Černá Hora), Ivana Klášterského (Bulharsko), Alberta Piláta (Srbská Makedonie, Švýcarsko pro srovnání vegetačních poměrů švýcarských Alp a slovenských Tater, Alpinky, 1939), Karla Domina, Vladimíra Krajinu. Z cest po Evropě přivezl rozsáhlý herbářový materiál.

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Miloš Deyl.jpeg
Autor: Blackjam onesim, Licence: CC BY-SA 4.0
Foto z rodinného archivu