Miloš Maixner

Miloš Maixner
Miloš Maixner (kol.r.1920)
Miloš Maixner (kol.r.1920)
Narození4. ledna 1873
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí5. května 1937 (ve věku 64 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVršovický hřbitov
Povolánípřekladatel, hermetik, učitel a historik
RodičePetr Maixner otec
PříbuzníČeněk Maixner strýc
Karel Maixner strýc
Jaroslav Maixner bratranec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloš Maixner, křtěný Miloš Ivan (4. ledna 1873 Praha[1] - 5. května 1937 Praha[2]) byl český pedagog, překladatel a hermetik.

Život

Narodil se v Praze v rodině malíře Petra Maixnera. Vzhledem k rodinné tradici byl od dětství připravován na uměleckou dráhu. V roce 1888 maturoval na gymnáziu a následně studoval na pražské Akademii výtvarných umění u prof. F. Sequense náboženskou a historickou malbu. Během studia se spřátelil s Františkem Kupkou a absolvovat několik studijních pobytů ve Vídni, Německu a Itálii. V letech 1894-1895 se dále vzdělával ve Vídni u německého malíře a filozofa Karla Wilhelma Diefenbacha. Od roku 1896 vyučoval jako suplent postupně na několika gymnáziích (Plzeň, Třebíč) a reálkách (Praha). V roce 1902 se oženil s Boženou Čechovou a měl s ní tři děti, Miloše (1903), Boženu (1904) a Jaromíra (1908). V roce 1906 se vydal na dráhu pedagogickou a podnikl studijní cesty do Německa a Francie. V roce 1910 složil státní zkoušku pro učitele kreslení od ruky a v dalším roce pracoval na sestavení příručky pro kreslení pro středoškolské učitele kreslení. O rok později nastoupil na gymnázium v Berouně, kde učil kreslení, krasopis, matematiku a němčinu a současně působil jako jednatel Ústřední matice školské. Kromě své profese učitelské, se významně podílel spolu s Milošem Seifertem na rozvoji skautského hnutí v Čechách a v letech 1910–1912 patřil k členům Uměleckého sdružení Sursum. Mimo tuto činnost se věnoval studiu filosofie kultury, náboženství a hermetismu. Jeho práce byly uveřejňovány ve francouzských a angloamerických časopisech a v roce 1910 byl poctěn čestným doktorátem pařížské École superieure libre des Sciences Hermétiques de Paris. Roku 1918 se odstěhoval do Prahy a v následujícím roce opustil berounské gymnázium a nastoupil jako tajemník na Ministerstvo národní obrany v Praze a krátce redigoval armádní časopis Bratrství. V roce 1925 byl dán do trvalé výslužby a ve 30. letech krátce spolupracoval se svým synem Milošem na jeho vydavatelských projektech, k nimž patřily například časopisy Vlajka, Národní stát nebo knižnice Člověk a národ. Roku 1937 Miloš Maixner v Praze umírá.

Celý svůj život se Miloš Maixner vzdělával a studoval okultní vědy a magii. V roce 1907 založil a vydával časopis Kosmické rozhledy a roku 1925 redigoval spiritistický list Naše pravda, byl členem Literárního družstva Flammarion a získal několik čestných titulů z pařížských fakult hermetických věd.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Maixner, Miloš (1873–1937).jpg
Maixner, Miloš, český pedagog, překladatel a hermetik
Miloš Maixner - autoportrét.jpg
Miloš Maixner - autoportrét (nedokončený)