Miloš Novák (právník)

Miloš Novák
Narození13. prosince 1913
Třebíč
Úmrtí20. června 1984 (ve věku 70 let) nebo 1984 (ve věku 70–71 let)
Montréal
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Karlovy
Povoláníprávník, voják a úředník
ChoťOlga Horníčková
PříbuzníLuboš Novák (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Miloš Novák (13. prosince 1913, Třebíč20. června 1984, Montréal) byl český právník, voják, úředník a spisovatel.

Biografie

Narodil se v Třebíči v rodině gymnaziálního pedagoga, byl mladším bratrem generála Luboše Nováka. Vystudoval v Nices na československé sekci francouzského lycea a následně nastoupil na právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Po studiu nastoupil na místo advokátního koncipienta, ale již v roce 1939 odešel na Slovensko, přes které plánoval přejít do Francie, kde chtěl vstoupit do československé armády. To se mu nepovedlo a byl uvězněn v Budapešti, posléze se s dalšími uprchlíky dostal do Hnúšti, kde se chtěl setkat s Vladimírou Hanesovou a její rodinou (manželka jeho bratra) a s její pomocí přejít hranice. To se mu pak povedlo s pomocí švagra Světoboje Hanese. Na francouzském konzulátu v Budapešti se přihlásil a byl přepraven do Agde, kde vstoupil do československé armády a setkal se s bratrem.

Později byl přesunut do Británie, od července roku 1940 byl v Liverpoolu, později pak byl nasazen v Leamingtonu. Dne 23. června 1942[1] se v Británii oženil s Olgou Horníčkovou (její sestra si na téže obřadu vzala Stanislava Rejthara) a následně se mu narodily dvě dcery. Bylo mu nabídnuto, aby pracoval na vojenských úřadech v Británii (uměl anglicky i francouzsky), ale tuto práci odmítl a postupně přes Francii došel až do Československa.

Po skončení druhé světové války nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí, kde pracoval jako úředník v agentuře IARA v Bruselu, kde jednal o válečných reparacích. V roce 1949 odešel s rodinou do Kanady, kde žil v Montréalu.[2] Po útěku do Kanady pracoval jako kreslíř pro Bank of Canada.[1] Zemřel v roce 1984.

S manželkou měl celkem sedm dětí.[2] Byl spoluautorem knihy Válečné deníky, jež napsala jeho manželka a kde je vyprávěn jeho i její příběh během války.

Reference

  1. a b ČAŇKOVÁ, Míša. Olga Horníčková Nováková (* 1922 ) [online]. Paměť národa, 2017-11-27 [cit. 2021-08-03]. Dostupné online. 
  2. a b MEJZLÍK, Jaroslav. Naši krajané v boji za svobodu. 1.. vyd. Třebíč: Okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu, 1997. 140 s. Dostupné online. S. 15–17.