Miloslav Nevrlý

RNDr. Miloslav Nevrlý
Miloslav Nevrlý při předání Ceny Ivana Dejmala
Miloslav Nevrlý při předání Ceny Ivana Dejmala
Narození29. října 1933 (90 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, zoolog, světoběžník, archivář, bibliograf a publicista
OceněníCena Ivana Dejmala (2017)
medaile Za zásluhy (2023)
Čestné občanství města Liberec (2023)
Cena České společnosti ornitologické (2023)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloslav Nevrlý (* 29. října 1933, Praha) je český zoolog, publicista, spisovatel, cestovatel, turista a skaut.[1]

Životopis

Narodil se v Praze, kde vystudoval reálné gymnázium (1944–1952) a přírodovědeckou (tehdy Biologickou) fakultu University Karlovy (obor zoologie, promoce roku 1957, rigorózní zkouška a titul RNDr. roku 1969). Ještě před promocí získal místo zoologa v Severočeském muzeu v Liberci. Tam pracoval až do odchodu do důchodu v roce 2000, po většinu doby jako vedoucí přírodovědeckého oddělení.

Svůj zájem věnoval zejména Jizerským horám. Profesně se zabýval nejen např. studiem tamní zvířeny netopýrů, ale i obecnou historií tohoto pohoří, o kterém napsal řadu větších i menších prací. Z nich nejznámější je Kniha o Jizerských horách, za kterou obdržel v roce 1976 výroční nakladatelskou cenu. Zatím poslední čtvrté vydání této knihy je z roku 2007 a tato kniha je považována za bibli tzv. „pomníčkářů“ – lidí, kteří bloudí po Jizerských horách a hledají velké množství pomníčků (cca 450) ukrytých v kopcích. Zároveň dlouhé roky vykonával dobrovolnou funkci libereckého okresního konzervátora státní ochrany přírody a krajského konzervátora pro zoologii. Jako terénní pracovník se stal autorem i mnoha turistických publikací a map. Jako hlavní autor se rozhodující měrou podílel na koncepci a tvorbě Turistického průvodce Jizerskými horami. Jeho bibliografie obsahuje mj. i stovky novinových článků.

V novinářské anketě Osobnost Liberecka získal v roce 2003 hlasováním veřejnosti druhé místo. Od roku 1961 je ženatý, má tři děti a jedenáct vnuků.

Skaut

Skautem se stal po válce v roce 1946, po roce 1968 pomáhal vést v Liberci Miloši Zapletalovi 2. skautský oddíl. V letech 1970–1989 jako činovník Turistického oddílu mládeže TJ Dynamo (TOM Dvojka) se věnoval mládeži staršího skautského věku a vedl oddíl starších známý jako SPERHO, což je zkratka ze slov „Společnost pro exploataci rumunských horských oblastí“. Oddíl Sperho vyrážel pod jeho vedením na každoroční legendární puťáky do Rumunska. Je znám pod přezdívkou Náčelník.

Dílo

Knihy

 • Karpatské hry – lyrické popisy rumunských pohoří se prolínají s „hrami“ v nichž autor svým specifickým uměleckým stylem sděluje své myšlenky týkající se lásky ke svobodě v horách i ke skromnému přístupu k životu…
 • Kniha o Jizerských horách (1. vydání 1976, 2. 1981, 3. 1996, 4. 2007, dotisk 4. vydání 2011)
 • Chvály Zadní země (o krajině Českého Švýcarska)
 • Nejkrásnější sbírka (o chráněných územích a národních parcích Čech a Slovenska)
 • Zašlá chuť morušek (o krajině Krkonoš)
 • Větrné toulání (povídky a kratší texty z knih a časopisů)
 • Kryštofovo údolí – putování časem a krajinou
 • Libereckým krajem
 • Podivuhodné chvíle se Sluneční písní (komentáře k 8. modlitebním chválám Sluneční písně sv. Františka z Assisi, devátá chvála je jeho vlastní, ve které vyzdvihuje naději v možnost žít plnohodnotný život i ve stáří a nemoci)
 • Bílý pavouk (povídky z časopisů)
 • Tři iseriny (spoluautor)
 • Album starých pohlednic Lužických hor a Ještědu (spoluautor)
 • Kouzelný český ráj (spoluautor)
 • Jizerské hory (spoluautor)
 • Moje ptačí roky (vydáno 2018)

Ocenění

Reference

 1. ORÁČ, Ctirad. Rozhovor s Miloslavem Nevrlým [online]. Ivančice: Ctirad Ackermann, 2009-09-27 [cit. 2015-10-29]. Dostupné online. 
 2. ŘÍHA, Martin. Cenu Ivana Dejmala za rok 2017 dostal Miloslav Nevrlý. stuz.cz [online]. [cit. 2017-11-03]. Dostupné online. 
 3. Pavel ocenil polistopadové osobnosti. Řád bílého lva převzal Pithart, Rychetský a Schwarzenberg. E15.cz [online]. [cit. 2023-10-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
CZE Medaile Za zasluhy 1st (1994) BAR.svg
Stužka: Medaile Za zásluhy I. stupně – Česká republika (od roku 1994).
Miloslav Nevrlý 05.jpg
Autor: ing. arch. Martin Říha, Licence: CC BY-SA 4.0
Miloslav Nevrlý při udělování ceny Ivana Dejmala u Prezidentské chaty v Jizerských horách