Mimoděložní těhotenství

Ektopické těhotenství
Ektopické těhotenství na ilustraci Reiniera de Graafa
Ektopické těhotenství na ilustraci Reiniera de Graafa
Klasifikace
MKN-10O00.
MeSHD011271
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ektopické jinak též mimoděložní těhotenství je stav, kdy se po početí oplozené vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. Z 95 % se jedná o vejcovod, v tom případě mluvíme o tubárním těhotenství, vzácně pak dochází k uhnízdění v děložním hrdle, vaječníku (3 %) či břišní dutině (1,5 %).[1] Jelikož jsou příznivé podmínky pro správný vývoj embrya pouze v děloze, dochází mimo dělohu často k jeho odumření. V případě vývoje embrya hrozí riziko krvácení, prasknutí vejcovodu a sepse. Ektopické těhotenství je pro ženu velmi nebezpečné a pokud není dostatečně rychle podchyceno, může skončit její smrtí.[1] Příznaky jsou bolest břicha a vaginální krvácení. Jen polovina žen s mimoděložním těhotenstvím má oba příznaky najednou. Krvácení do břicha je doprovázeno zvýšením tepové frekvence, mdlobami a dalšími příznaky šoku. Diagnóza mimoděložního těhotenství je potvrzena hladinou choriogonadotropinu a ultrazvukovým vyšetřením, nejlépe provedeným vaginálně.

Příčiny

Příčiny jsou různé. Patří k nim vrozeně dlouhé, málo pohyblivé vejcovody, stavy po zánětech a operacích vejcovodu, kouření, hormonální antikoncepce, zavedené nitroděložní tělísko, sterilizace a endometrióza, opakované infekty v pánevní oblasti, sexuálně přenosné nemoci. Častá je infekce způsobená bakterií Chlamydia trachomatis. Těhotenství po umělém oplodnění jsou rovněž riziková. Při zavádění více vajíček při umělém oplodnění se vzácně může jedno zahnízdit v děloze a druhé mimo ni.[2]

Léčba

Chirurgická terapie

Chirurgické odstranění je nejčastějším řešením ektopického těhotenství. Nejčastěji se využívá šetrnější laparoskopické odstranění embrya. V celkové narkóze je ženě provedeno několik řezů v oblasti a podbřišku a do břišní dutiny zaveden laparoskop spojený s videokamerou a světlem. Posléze jsou do dutiny břišní zavedeny nástroje, kterými je embryo z nesprávného místa odstraněno. Někdy je ale nutné po zahájení operace laparoskopickou cestou břišní dutinu otevřít a provést zákrok invazivnějším chirurgickým způsobem, tzv. laparotomií.

Alternativní přístupy

V současnosti existují dva méně časté přístupy, které lze použít k léčbě ektopického těhotenství.

Vyčkávací postup

Observace, tedy vyčkávání, zda si tělo s nežádoucím těhotenstvím neporadí samo a embryo se nevstřebá. Tato léčba vyžaduje hospitalizaci a průběžné sledování pacientky, aby nedošlo k prasknutí vejcovodu a krvácení do dutiny břišní. Vyčkávací přístup je účinný v 47 – 82 % a je vhodný pro pacientky s koncentrací β–hCG nižší než 1000 IU/l, která postupně klesá, a s mimoděložním útvarem do 3 cm bez přítomnosti srdeční akce. Výhodou je zachování vaječníku, a tedy zvýšení šance ženy na přirozené početí dítěte[3].

Medikamentózní terapie

V některých zemích se u mimoděložních gravidit, které jsou mladší než šest týdnů, místo operace používá podávání cytostatického léku methotrexát. Lék je podán nitrožilně, do svalu, nebo přímou aplikací do embrya pod ultrazvukovou nebo laparoskopickou kontrolou. Metotrexát může nahradit chirurgickou léčbu a u vhodné indikace je jeho úspěšnost až 94 %. Hodnoty β - hCG klesají k hodnotě 15 IU / l přibližně kolem 35. dne po podání. Asi v 5 % případů se po podání methotrexátu vyskytují nežádoucí účinky (trombocytopenie, leukopenie, ulcerativní stomatitis, gastritis, dermatitis, průjem a hemoragická enteritis).[4]

Pokusy o přenos embrya do dělohy

Podle lékařů není možné bezpečně přesunout embryo do dělohy.[5] Z minulosti existují záznamy o několika údajných pokusech o tento zákrok v USA a Velké Británii, avšak současná lékařská věda je nepovažuje za průkazné. Článek Malcolma Pearce z roku 1994 byl označen za podvod na základě vyšetřování na zdravotnické škole, kde autor působil.[6] Wallacem popsaný pokus z roku 1917 a Shettlesovo svědectví o případu z roku 1980 jsou podle lékařů příliš staré a nedokazují, že zdravé těhotenství bylo výsledkem provedeného zákroku a že nedošlo k novému otěhotnění.[7]

V roce 2019 Nemocnice Vyškov informovala, že provedla tři neúspěšné pokusy o transplantaci embrya.[8][9] Tento zákrok v Česku propaguje spolek Hnutí pro život, který usiluje o zákaz interrupcí a mimo jiné i za své výroky o mimoděložním těhotenství získal v roce 2022 anticenu Bludný balvan od Českého klubu skeptiků Sisyfos.[10]

V některých státech USA se v souvislosti s návrhy tzv. protipotratových zákonů diskutuje o tom, zda mají obsahovat výjimku ze zákazu interrupcí pro odstranění mimoděložního těhotenství. Odborníci se obávají, že i vágní formulace v zákonech by mohly ztížit přístup ke včasné léčbě mimoděložního těhotenství.[5][11]

Odkazy

Reference

  1. a b Mimoděložní těhotenství může potrápit. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2009-9-20]. Dostupné online. 
  2. Williams obstetrics.. 23rd ed.. vyd. New York: McGraw-Hill Medical 1 online resource (xv, 1385 pages) s. Dostupné online. ISBN 9780071702850, ISBN 0071702857. OCLC 495191519 
  3. LOZEAU, Anne-Marie; POTTER, Beth. Diagnosis and management of ectopic pregnancy. American Family Physician. 2005-11-01, roč. 72, čís. 9, s. 1707–1714. PMID: 16300032. Dostupné online [cit. 2019-11-05]. ISSN 0002-838X. PMID 16300032. 
  4. KUČERA, Eduard. Farmakologická terapie ektopické gravidity a farmakologická interrupce : Farmakoterapie v těhotenství. / E. Kučera. Moderní gynekologie a porodnictví. 2004, roč. 13, čís. 2, s. 271–274. 
  5. a b GLENZA, Jessica. Ohio bill orders doctors to ‘reimplant ectopic pregnancy’ or face 'abortion murder' charges. The Guardian [online]. 2019-11-29 [cit. 2022-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. SMITH, R. Research misconduct: the poisoning of the well. Journal of the Royal Society of Medicine. 2006-05-01, roč. 99, čís. 5, s. 232–237. Dostupné online [cit. 2022-06-02]. ISSN 0141-0768. DOI 10.1258/jrsm.99.5.232. PMID 16672756. (anglicky) 
  7. YURCABA, Jo. The Century-Old ‘Science Fiction’ Behind Ohio Rep’s Bill Covering Nonexistent Ectopic Pregnancy Treatment. Rewire News Group [online]. 2019-05-17 [cit. 2022-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. FOREJTOVÁ, Nikola. Mimoděložní těhotenství už nemusí končit potratem? Ve Vyškově se pokouší dítě zachránit. Blesk.cz [online]. 2019-03-31 [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. 
  9. Ne každé mimoděložní těhotenství musí končit salpingektomií [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online. 
  10. JARKOVSKÁ, Lucie. Bludy nejsou názor. Hnutí pro život si vysloužilo anticenu Bludný balvan [online]. 2022-06-01 [cit. 2022-06-02]. Dostupné online. 
  11. RIES, Julia. Ectopic Pregnancy and Abortion Laws: What to Know. Healthline [online]. 2022-05-11 [cit. 2022-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.
Ectopic.png
Ectopic pregnancy by R. de Graaf in the monograph De Mulierum Organis Generationi Inservientibus, a reprint from the letter to the Royal Society of the French surgeon Benoit Vassal from 1669
Tubal Pregnancy with embryo.jpg
Human Embryo (7th week of pregnancy, 5th week p.o.)

This photo of an opened oviduct with an ectopic pregnancy features a spectacularly well preserved 10-millimeter embryo. It is uncommon to see any embryo at all in an ectopic, and for one to be this well preserved (and undisturbed by the prosector's knife) is quite unusual.

Even an embryo this tiny shows very distinct anatomic features, including tail, limb buds, heart (which actually protrudes from the chest), eye cups, cornea/lens, brain, and prominent segmentation into somites. The gestational sac is surrounded by myriad chorionic villi resembling elongated party balloons. This embryo is about five weeks old (or seven weeks in the biologically misleading but eminently practical dating system used in obstetrics).

The photo was taken on Kodak Elite 200 slide film, with a Minolta X-370 camera and 100mm f/4 Rokkor bellows lens at near-full extension. The formalin-fixed specimen was immersed in tap-water and pinned to a tray lined with black velvet. The exposure was 1/4 second at f/8.