Minerální olej

Láhev minerálního oleje jak se prodává v USA

Minerální olej (též ropný olej) je jedním z produktů frakční destilace ropy. Je to průhledný, bezbarvý olej složený především z alkanů (typicky s 15 až 40 atomy uhlíku v molekule)[1] a cyklických parafinů, příbuzný s vazelínou (známou též jako bílá vazelina, v lékopisu latinsky Vaselinum album[2]). Má hustotu okolo 0,8 g/cm3.[3] Minerální olej je látka poměrně nízké ceny a vyrábí se ve velkých množstvích. Je dostupný jako lehký a těžký minerální olej.

Koncem 19. století byl poprvé použit termín „minerální olej“ nebo „skalní olej“ k popisu ropných uhlovodíků a souvisejících produktů, které byly získávány z vrtů do podzemních rezervoárů. Termín odlišoval ropné uhlovodíky získávané z podzemních zdrojů od jiných tehdejších zdrojů oleje, například palmového nebo velrybího oleje. Na dnešním petrochemickém trhu se termín „minerální olej“ často používá v právních dokumentech jako označení všech kapalných uhlovodíků a plynných produktů získávaných z ropných vrtů.

Existují tři základní třídy rafinovaných minerálních olejů:

Využití

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mineral oil na anglické Wikipedii.

  1. [1] Archivováno 18. 10. 2006 na Wayback Machine, efsa.europa.eu
  2. Český lékopis - Vaselinum album
  3. Mechanical properties of materials [online]. National Physical Laboratory [cit. 2008-03-06]. (Kaye and Laby Tables of Physical and Chemical Constants). Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-11. 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mineral oil bottle, front.jpg
Autor: Angela Mabray, Licence: CC BY-SA 2.0
Mineral oil bottle as sold in the U.S., front.