Mineralogické muzeum J. E. Hibsche

Mineralogické muzeum J. E. Hibsche
Interiér Mineralogického muzea J. E. Hibsche v budově bývalé školy v Homoli u Panny
Interiér Mineralogického muzea J. E. Hibsche v budově bývalé školy v Homoli u Panny
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoHomole u Panny
Zakladatelobec Homole u Panny
Založeno2002
Zaměřenígeologie a mineralogie Českého středohoří, osobnost J. E. Hibsche
Původní účel budovyzákladní škola
Vyhledávané exponátysbírka minerálů Českého středohoří
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mineralogické muzeum Josefa Emanuela Hibsche se nachází v obci Homole u Panny v okrese Ústí nad Labem ve stejnojmenném kraji. Muzeum, které je věnováno geologii a mineralogii Českého středohoří a podrobnému zdokumentování života a díla zdejšího rodáka, geologa a vysokoškolského profesora Josefa Emanuela Hibsche, bylo otevřeno v roce 2002.[1]

Historie vzniku muzea

Vznik muzea je spjat se jménem významného přírodovědce, geologa Josefa Emanuela Hibsche. Během roku 2001 bylo obcí Homole u Panny postupně připravováno zřízení muzea, zpracovávány texty a obrazová část výstavy o J. E. Hibschovi a shromažďovány vzorky minerálů a hornin z Českého středohoří. Autory expozice byli Norbert Krutský a Miroslav Radoň z Teplic, na zřízení muzea obci finančně přispěl Ústecký kraj. Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 2002 u příležitosti 150. výročí narození J. E. Hibsche.[1]

Expozice

Muzeum bylo zřízeno v někdejší učebně místní základní školy. Což je svým způsobem symbolické, neboť J. E. Hibsch se nejen narodil v Homoli a byl pokřtěn v místním kostele sv. Pia V., ale též pět let navštěvoval zdejší obecnou školu. Bohatá dokumentace představuje život a dílo E. J. Hibsche, který více než tři desítky let působil jako profesor Vyššího zemědělského ústavu v Děčíně-Libverdě, od roku 1900 povýšeném na Zemědělskou akademii se statutem vysoké školy. Jsou zde vystaveny různé dokumenty, týkající se života tohoto významného geologa, včetně kopií jeho rukopisných poznámek a korespondence. Mezi exponáty nechybí ani ukázky z jeho děl, včetně podrobné geologické mapy Českého středohoří, která byla prvním dílem tohoto druhu u nás. Zásluhou J. E. Hibsche se České středohoří ve své době stalo nejprobádanější vulkanickou oblastí světa.[2] Na výstavě jsou též podrobné informace o iniciativách, které J. E. Hibsch vyvinul na přelomu 19. a 20. století pro záchranu řady pozoruhodných geologických lokalit na severu Čech, jako jsou například Vrkoč u Ústí nad Labem, Panská skála u Kamenického Šenova, Pustý zámek u Mlýnů, Komorní hůrka u Chebu, Vrabinec u Těchlovic, Kozí vrch u Povrlů, Jehla u České Kamenice, Zlatý a Stříbrný vrch u Lísky, Radobýl u Litoměřic nebo ústecký Střekov, znělcový lakolit s hradem.[2] Je zde rovněž popsána tzv. Hibschweg, geologická naučná stezka, která byla slavnostně otevřena u Žitenic na Litoměřicku 1. května 1927.[2] Neméně bohatou část expozice představují stovky ukázek minerálů a hornin z oblasti Českého středohoří, které se autorům výstavy podařilo shromáždit.

Dostupnost

Budova bývalé školy se nachází jen asi 50 metrů od autobusové zastávky, na níž zajíždějí linkové spoje z Ústí nad Labem. Železniční stanice Velké Březno na trati Ústí nad Labem-Střekov – Děčín východ je od Homole u Panny vzdálená zhruba 6,5 km. Parkování osobních vozů je možné v centru obce poblíž obecního úřadu a autobusové zastávky.[1] Vstup do muzea není zpoplatněn. Prohlídka je prakticky možná kdykoliv – v pracovní dny na požádání na obecním úřadě, mimo úřední hodiny je pak k dispozici příslušné telefonní číslo.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c ŠEDIVÝ, Jiří. Mineralogické muzeum J. E. Hibsche v Homoli u Panny [online]. 2017-09-23 [cit. 2018-01-15]. Dostupné online. 
  2. a b c ULRYCH, Jaromír. Josef Emanuel Hibsch – syn sopečného pohoří. Nejvýznamnější geolog Českého středohoří. Vesmír [online]. 1997-11-05 [cit. 2018-01-15]. Dostupné online. 
  3. Mineralogické muzeum prof. J.E. Hibsche v Homoli u Panny [online]. Czech Tourism - kudyznudy.cz [cit. 2018-01-15]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Homole u Panny 2015 (5).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Mineralogické muzeum J. E. Hibsche v Homoli u Panny - ukázky porcelanitů z lokality u Dobrčic a Nechvalic
Homole u Panny 2015 (21).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Hibschova geologická mapa Českého středohoří
Homole u Panny 2015 (19).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Obecní úřad, vpravo bývalá škola, přebudovaná na Mineralogické muzeum J. E. Hibsche
Homole u Panny 2015 (9).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Pomník J. E. Hibsche na kostelním návrší v Homoli u Panny
Homole u Panny 2015 (8).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Mineralogické muzeum J. E. Hibsche v Homoli u Panny - interiér muzea
Homole u Panny 2015 (6).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Mineralogické muzeum J. E. Hibsche v Homoli u Panny - interiér muzea
Homole u Panny 2015 (1).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Mineralogické muzeum J. E. Hibsche v Homoli u Panny - vstup do muzea v době stavebních úprav