Minho

Minho
Pohled z portugalské Valençy přes Minho na galicijské Tui
Pohled z portugalské Valençy přes Minho na galicijské Tui
Základní informace
Délka toku340 km
Plocha povodí22 500 km²
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
PortugalskoPortugalsko Portugalsko (Norte)
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko (Galicie)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minho (portugalsky Rio Minho, španělsky a galicijsky Río Miño) je řeka v severozápadním Španělsku (Galicie) a v Portugalsku (Norte). Na dolním toku tvoří hranici mezi oběma zeměmi. Je 340 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 22 500 km².

Průběh toku

Pramení na severních svazích Kantaberského pohoří. Teče převážně kopcovitou krajinou. Poblíž města Rábade teče v rovinaté krajině, za městem Lugo si cestu nicméně prořezává hlubokým údolím. U obce Portomarín se nachází první větší přehrada na této řece (Embalse de Belesar), jejíž hráz se nachází u města Chantada. Dále na jih se nachází druhá vodní nádrž, Embalse de Peares, umístěné opět v hlubokém údolí řeky. Poté řeka teče dále na jihovýchod k městu Ourense a dále u města Melgaço tvoří severní hranici Portugalska, po zbytek toku dobu tvoří hraniční řeku mezi oběma státy. V dolním toku leží několik ostrovů. Ústí do Atlantského oceánu u města Caminha a hory Monte de Santa Trega.

Vodní stav

Nejvyšší vodnosti dosahuje díky tajícímu sněhu a dešťům na jaře, nejnižší v létě. Na podzim a v zimě vodnost díky dešťům opět stoupá. Průměrný průtok vody na středním toku u města Ourense činí 242 m³/s).

Využití

Vodní doprava je možná na dolním toku. Na řece leží galicijská města Lugo, Ourense, Tui, a portugalská sídla Melgaço, Monção a Valença do Minho. Při ústí leží galicijská A Guarda. Od soutoku se Silem až po ústí vede údolím řeky železniční trať.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Tui Miño 060415 1.JPG
Autor: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga Commons)(Lmbuga Galipedia), Licence: CC BY-SA 2.5 es
Foto de Tui (Galicia) e do río Miño desde Valença (Portugal)
Minho River map.png
Autor: No machine-readable author provided. NormanEinstein assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Map of the Minho River in Portugal and Spain.