Minmi

Jak číst taxoboxMinmi
Stratigrafický výskyt: Spodní křída (asi před 119 až 113 mil. let)
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Minmi
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádThyreophora
InfrařádAnkylosauria
RodMinmi
Molnar, 1980
Binomické jméno
Minmi paravertebra
Molnar, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minmi (podle lokality Minmi Crossing) byl rod ankylosaurního ptakopánvého dinosaura, žijícího na území současné Austrálie. Žil v období rané křídy (geologický věk apt), asi před 119 až 113 miliony let).

Popis

Minmi byl malý ankylosaur, dosahující délky kolem 2[1] až 3 metrů a hmotnosti přibližně 300 kg[2]. Byl to býložravý "obrněný" dinosaurus ze skupiny Ankylosauria. Je pojmenován podle lokality Minmi Crossing v australském Queenslandu. Jedná se o jednu z nejúplnějších zkamenělin dinosaura nalezenou dosud v Austrálii.

Anatomie

Měl malou hlavu (podobnou želví) a krk, jenž byly chráněny pancířem skládajícího se z plochých kulatých štítků. Většinu sudovitého těla chránily řady větších štítků, ale na břiše měl mnoho malých (cca 5mm) zaoblených kostěných štítků, které vytvářely pružný pancíř. Na bedrech měl ploché bodce se širokou základnou a silný ocas byl pokryt trojúhelníkovými deskami. Vyznačoval se také zároveň dosti dlouhýma nohama a zvláštními kostěnými destičkami (2 a 4 cm) podél hřbetních obratlů (tzv. paravertebry), jenž zpevňovaly páteř při běhu.

Způsob života

Pohyboval se osamoceně či v malých skupinkách. Živil se listnatými větvičkami, které utrhl zobákem a posléze zpracoval malými listovitými zuby. V případě napadení predátory se nemusel spoléhat pouze na svoje pancéřování, ale jelikož byl schopný poměrně rychlého pohybu, mohl se pokusit i o útěk.

Polární dinosaurus

Svého času byl rod Minmi rozšířený na pevnině tvořené dnešní Antarktidou a Austrálií. Obýval tak území polárního kruhu. I když tehdejší podnebí nebylo až tak chladné jako dnes, zimy se podobaly těm, jaké dnes známe z mírného pásma, k čemuž je ještě třeba připočítat polární noc.

Zajímavosti

Dlouhou dobu bylo rodové jméno Minmi nejkratší mezi dinosaury, ale nedávno mu tento titul přebral dinosaurus rodu Mei, později i Kol a Zby.

Reference

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 41). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 227 (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Minmi na slovenské Wikipedii.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Minmi paravertebra dinosauria.png
Ilustration of a Minmi paravertebra (mainly based on a specimen now referred to Kunbarrasaurus). As Minmi is known from very fragmentary remains, and because this restoration does not match Kunbarrasaurus entirely, it can still be used to illustrate Minmi.