Minneapoliský institut umění

Minneapoliský institut umění
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
AdresaMinneapolis, Spojené státy americké
Založeno1883
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rembrandtova Lucretia v Mia, Minneapolis

Minneapoliský institut umění (anglicky Minneapolis Institute of Art, Mia) je muzeum výtvarného umění v městské části Minneapolisu Whittier, ve státu Minnesota, na akademické půdě, která pokrývá téměř 32 000 m², dříve Morrison Park. Jako státem financované veřejné muzeum neúčtuje vstupní poplatek, s výjimkou speciálních výstav a umožňuje fotografování stálých sbírek pouze pro osobní či vědecké účely. Muzeum získává podporu z Muzejního fondu, vybíraných komisaři hrabství Hennepin. Další finanční prostředky poskytují firemní sponzoři a členové muzea.[1] Je to jedno z největších muzeí umění ve Spojených státech.

Historie

Minneapoliská společnost výtvarných umění byla založena v roce 1883, aby přinesla umění do života komunity. Tato skupina složená z obchodních a profesionálních osobností, organizovala výstavy uměleckých předmětů během celé dekády. V roce 1889 společnost, nyní známá jako Minneapolis Institute of Art, se přestěhovala do svého prvního stálého prostoru, uvnitř nově postavené Minneapoliské veřejné knihovny.

Institut obdržel dary od Clintona Morrisona a Williama Hooda Dunwoodyho, mimo jiné na svůj stavební fond. V roce 1911 daroval Morrison pozemek, na kterém byla dříve rodinná Villa Rosa, na památku svého otce, Doriluse Morrisona.

Nové muzeum, navržené firmou McKim, Mead a White, bylo otevřeno v roce 1915. Budova byla uznána jako jeden z nejlepších příkladů architektonického stylu Beaux-Arts v Minnesotě. Historik umění Bevis Hillier uspořádal v muzeu výstavu Art Deco, která proběhla od července do září 1971, a která vyvolala opětovný zájem o tento umělecký styl. Objekt byl původně zamýšlen jako první z několika úseků, ale v tomto stylu byla postavena pouze přední část. Několik doplňků bylo následně postaveno podle jiných plánů, včetně toho z roku 1974, kterou doplnil Kenzó Tange. Rozšíření navržené Michaelem Gravesem bylo dokončeno v červnu 2006. Před posledním rozšířením bylo součástí stálé výstavy pouze 4 procenta z celkových téměř 100 000 objektů muzea; nyní(2019) je toto číslo 5 procent.[2][3] Společnost Target Corporation, po které je pojmenováno nové křídlo, byl největším dárcem, jehož hlavní dar byl více než 10 miliónů dolarů.[2]

V roce 2015 se ústav přestavěl a upustil ze svého názvu poslední „s“, stal se z něj Minneapolis Institute of Art a propagoval používání zkratky Mia místo akronymu MIA.[4][5]

Kaywin Feldman se stala ředitelkou a prezidentkou Institutu v roce 2008. Během jejího funkčního období se návštěvnost zdvojnásobila, propagoval se digitální přístup a byly přijaty programy sociální spravedlnosti. V prosinci 2018 byla jmenována další ředitelkou národní galerie umění ve Washingtonu, do této funkce nastoupila v březnu 2019.[6][7]

Sbírky

Muzeum představuje encyklopedickou sbírku přibližně 80 000 objektů[8] v rozmezí přes 5000   let. Jeho sbírka zahrnuje obrazy, fotografie, tisky a kresby, textil, architekturu a dekorativní umění. Jsou tam sbírky afrického umění, umění z Oceánie a Ameriky a obzvláště silná je sbírka asijského umění, nazývaná jako “jedna z nejlepších a nejkomplexnějších asijských uměleckých sbírek v zemi”.[9] Asijská sbírka zahrnuje čínskou architekturu, čínský nefrit,[10] bronzové sošky a keramiku.[9]

Institut vlastní dům Purcell-Cutts House, stojící východně od Lake of the Isles. Dům byl navržen společností Purcell & Elmslie a je mistrovským dílem architektury školy prérijní architektury. Muzeum ho daroval Anson B. Cutts junior, syn druhého majitele. Dům je k dispozici pro výlety druhý víkend každého měsíce.[11][12]

Služby

Za účelem povzbuzení soukromé sbírky a pomoci při získávání důležitých uměleckých děl vytvořilo muzeum „spřízněné skupiny“, které jsou v souladu se sedmi kurátorskými oblastmi muzea. Skupiny plánují přednášky, sympozia a cestování pro členy. V muzeu je k vidění řada pravidelných výstav, které představují putovní sbírky z jiných muzeí. Mnohé z těchto výstav financují místní obchodní partneři. Muzeum hostí Minnesota Artists Exhibition Program, umělecký program věnovaný vystavováním děl umělců, kteří žijí v Minnesotě.[13] Knihovna muzea obsahuje více než 60 000 svazků o historii umění a umění. Knihovna je přístupná veřejnosti.[14]

Umělecká díla

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Minneapolis Institute of Art na anglické Wikipedii.

  1. Minneapolis Institute of Art [online]. [cit. 2016-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Tillotson, Kristin. Minneapolis Institute of Arts Opens New Wing [online]. June 9, 2006 [cit. 2016-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne April 3, 2015. (anglicky) 
  3. Wurzer, Cathy. Minneapolis Institute of Arts Opens New Wing [online]. June 7, 2006 [cit. 2016-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MIA reboots brand to become 'Mia' [online]. August 10, 2015 [cit. 2016-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Tim Gihring. Once at Mia: What's in a name? — Minneapolis Institute of Art [online]. August 3, 2015 [cit. 2016-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Kerr, Euan, „Mia's director will leave to head National Gallery“, Minnesota Public Radio News, December 11, 2018.
  7. McGlone, Peggy, „The National Gallery of Art will have a female director for the first time in its history“, The Washington Post, December 11, 2018.
  8. William M. Griswold Appointed New Director of the Minneapolis Institute of Arts [online]. [cit. 2017-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. a b New and Improved: The Minneapolis Institute of Arts Reopens [online]. Antiques and the Arts Online [cit. 2007-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-27. (anglicky) 
  10. Among these is a 1784 piece believed to be the largest historic jade sculpture outside of China. Jade Mountain Illustrating the Gathering of Poets at the Lan T'ing Pavilion [online]. www.framemuseums.org [cit. 2007-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-07. (anglicky) 
  11. Purcell–Cutts House [online]. [cit. 2016-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  12. Unified Vision: The Architecture and Design of the Prairie School > The Purcell-Cutts Tour [online]. [cit. 2016-08-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  13. The Minnesota Artists Exhibition Program (MAEP) [online]. [cit. 2016-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-27. (anglicky) 
  14. Museum Library [online]. Minneapolis Institute of Art [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Gauguin I raro te oviri II.jpg
This is a second version of I raro te oviri (I), now held by the Dallas Museum of Art
Paul Signac Bénédiction des thoniers à Groix.jpg
Paul Signac : Bénédiction des thoniers à Groix (vers 1923, Minneapolis, Institute of Art)
Minneapolis Institute of Arts.jpg
Autor: Alvintrusty, Licence: CC BY-SA 3.0
Minneapolis Institute of Arts HDR
Sir Joshua Reynolds - Portrait of Mrs. Froude.jpg
Portrait shows Mrs. Froude (d. 1826) seated, wearing a blue dress, quilted with bows in front, a white satin mantle trimmed with lace over her shoulders, playing an English guitar or cittern. See also File:PhillisHurrell ByJoshuaReynolds.png