Minoritský klášter (Český Krumlov)

Minoritský klášter v Českém Krumlově
Minoritský klášter v Českém Krumlově
Minoritský klášter v Českém Krumlově
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský kraj
MístoČeský Krumlov
UliceKlášterní
Souřadnice
Základní informace
ŘádŘád menších bratří konventuálů (minorité), křižovníci s červenou hvězdou
Založení1350
Zrušení1782 (klášter klarisek), 1950 (klášter minoritů)
Odkazy
Kód památky33669/3-1174 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bývalý minoritský klášterkostelem Božího tělaČeském Krumlově je historický komplex celkem tří klášterů (trojklášteří): minoritského, kláštera klarisek a kláštera bekyň, což ho činí unikátním. Dnes je objekt ve správě Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Nachází se na adrese Klášterní čp. 50 krumlovského Latránu.

Dějiny

Areál kláštera, nádvoří Tramín
Pohled Klášterní ulicí ke vstupu do minoritského kláštera

Klášter byl založen v roce 1350 rožmberskými majiteli panství, konkrétně Kateřinou z Rožmberka (rozenou z Vartenberka, vdovou po nejvyšším komorníkovi Českého království Petru z Rožmberka, se čtyřmi syny Petrem II., Joštem, Oldřichem a Janem. Výstavba kláštera však nepostupovala příliš rychle.

Klášter byl původně minoritský. První mniši do kláštera přišli v roce 1357. Byl vysvěcen sarajevským biskupem Albertem. Klášterní kostel byl zasvěcen Božímu tělu a Panně Marii.

Do ženského kláštera svaté Kláry vstoupily první řeholnice v roce 1361.

Třetí klášter v sousedství konventu klarisek, rovněž ženský, pak byl obsazen v roce 1375 komunitou zbožných laických sesterbekyní.

Rožmberkové klášterům věnovali mnoho darů, výnosy z některých vsí a dvorů.

Klášter byl stavebně upravován ještě v době pozdně gotické v letech 14901500, což připomínají dochované střešní krovy z této doby. V průběhu 17. a 18. století byl stavebně upravován v barokním slohu. Tyto přestavby daly klášteru jeho současnou podobu.

Konvent řádu klarisek byl zrušen v roce 1782, jako mnoho jiných, za panování císaře Josefa II., v rámci josefinských reforem. Klášter minoritů pak byl násilně zrušen v roce 1950, tedy v době, kdy u moci byli komunisté a prováděli svůj plán K.

V novodobé historii kláštery sloužily různým účelům: klášter klarisek např. jako vojenská škola, či jako bydlení pro úředníky panského dvora. Později zde byla skladiště, a částečně také sociálnímu byty, a to až do 90. let 20. století. Do roku 2014, kdy započala rozsáhlá rekonstrukce celého klášterního komplexu, byly některé interiéry i vnější části budov v dezolátním stavu.

Revitalizace

Pokoj po rekonstrukci v krumlovském klášteře

Od května 2014 probíhala velmi rozsáhlá rekonstrukce a revitalizace celého areálu kláštera.[1] Opravený klášter byl znovu otevřen pro veřejnost 28. listopadu 2015. Celkové náklady na revitalizaci objektu dosáhly témě 327 milionů korun.[2] Část objektu byla upravena jako ubytovací zařízení.

Zahrady

Obnoveny byly také klášterní zahrady. Na Tramínu jsou vysázeny dřeviny smutečního charakteru připomínající tamní existenci hřbitova a cesty byly obnoveny v původním rozložení a vydlážděny.[3] Na nádvoří byly vybudovány náznaky základů hřbitovní kaple sv. Anny z roku 1555, kterou nechal pro postavit Vilém z Rožmberka pro svou třetí ženu Annu Marii Bádenskou na bývalém klášterním hřbitově. Zbořena byla ve 2. polovině 19. století poté, co bylo už za císaře Josefa II. zrušeno její využívání. Skutečné základy jsou pod zemí,[4] na povrchu viditelné jsou také základy dvou sloupů, které držely tribunu.

Hlavní klášterní zahrada, jež byla léta využívána jako zahrádkářská kolonie,[3] je terasovitě rozdělená a obsahuje jak část užitnou tak okrasnou včetně vinic, chmelnice a zeleninových a barvířských záhonů. Na jihovýchodním okraji areálu je zrekonstruovaná část budovy kuželny. Součástí je rovněž odpočinková zóna a bylinková zahrada s několika zachovanými původními vstupními brankami. U zahrady kláštera je jedna z budov kláštera využívána pro výuku Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České, jež v zahradě také postavila a využívá nízké dřevěné skladiště.

V areálu bývalé kuchyňské zahrady za budovou kostela Božího Těla se dochovala kamenná lourdská jeskyňka s výklenkem pro sošku Panny Marie, celkově porostlá břečťanem. V sadu převažují ovocné dřeviny.[5]

Významnou součástí zahradních ploch bývala i rajská zahrada konventu bekyň, jež byla zadlážděna a vprostřed byla vestavěna raně barokní kaple Panny Marie Einsiedelnské.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • Kolektiv: Klášter minoritů a klarisek v Českém Krumlově. Umění, zbožnost a architektura; Český Krumlov, 2015; 354 s. ISBN 978-80-86829-99-9

Související články

  • Kaple sv. Wolfganga
  • Kaple sv. Bartoloměje
  • Kaple Panny Marie Einsiedelnské
  • bývalý klášter svaté Kláry

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Klášterní zahrada Český Krumlov (11).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Zahrady bývalého minoritského kláštera v Českém Krumlově
Český Krumlov, Minorite Monastery, Tramín, St Anne Chapel (01).jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Nadezděný náznak základů kaple sv. Anny na nádvoří Tramín kláštera minoritů na českokrumlovském Latránu. Hřbitovní kapli nechal v roce 1555 postavit Vilém z Rožmberka pro svou nejmilejší třetí ženu Annu Marii Bádenskou na bývalém klášterním hřbitově. Zbořena byla ve 2. pol. 19, století poté, co bylo zrušeno užívání za Josefa II. Skutečné základy jsou pod zemí, viditelné jsou základy dvou sloupů, které držely tribunu. (informace ze Dne otevřených zahrad dne 9. června 2018)
Český Krumlov, Minorite Monastery garden (21) Corpus Christi Church.jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Kostel Božího těla za zahradou minoritského kláštera na českokrumlovském Latránu.
Český Krumlov, Minorite Monastery garden (04).jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Zahrada minoritského kláštera na českokrumlovském Latránu, v pozadí rožmberská zbrojnice a dům matky Viléma z Rožmberka.
Klášterní zahrada Český Krumlov (2).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Zahrady bývalého minoritského kláštera v Českém Krumlově. Pohled na kostel sv. Víta
Český Krumlov, Minorite Monastery garden (19) SUPŠ.jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Budova Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České u zahrady minoritského kláštera na českokrumlovském Latránu.
Krumau-09.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 4.0
Pforte zum ehem. Minoritenkloster in Böhmisch Krumau (Český Krumlov) in Südböhmen, jetzt Kloster des Ritterordens der Kreuzherren mit dem roten Stern
Klášter Český Krumlov.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří minoritského kláštera s kostelem Božího Těla a Panny Marie
Český Krumlov, Minorite Monastery garden (15).jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Zahrada minoritského kláštera na českokrumlovském Latránu s bývalou kuželnou v pozadí.
Klášterní zahrada Český Krumlov (10).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Zahrady bývalého minoritského kláštera v Českém Krumlově
Český Krumlov klášter pokoj 5.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Pokoj v krumlovském klášteře
Český Krumlov, Minorite Monastery garden (14).jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Zahrada minoritského kláštera na českokrumlovském Latránu.
Český Krumlov, Minorite Monastery garden (12).jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Zahrada minoritského kláštera na českokrumlovském Latránu.