Minoritská bašta

Minoritská bašta
Minoritská bašta a roh minoritského kláštera
Minoritská bašta a roh minoritského kláštera
Poloha
AdresaKadaň, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky45005/5-1697 (PkMISSezObrWD) (součást památky Městské opevnění v Kadani)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minoritská bašta (označovaná též jako Středověká bašta) byla hlavní ze tří obranných bašt střežících severovýchodní nároží městského opevnění v Kadani. Bašta je součástí druhého, tzv. parkánového hradebního pásu, který byl zbudován v průběhu 15. století.

Historie

Dělová bašta rondelového typu má na některých místech až čtyři metry široké kamenné zdivo a bývalo v ní umístěno až osm stanovišť pro těžké palné zbraně. Bašta byla také opatřena podsebitím, což dále rozšiřovalo možnosti obránců. Rozsáhlé palebné pole bašty zaujímalo prostor od Prunéřovské brány až po údolí říčky Bystřice na Špitálském předměstí. Její název je odvozen od přilehlého minoritského kláštera svatého Michaela z první poloviny 13. století, který se nachází za baštou. Obvodové zdi kláštera byly přímou součástí vnitřního hradebního pásu, jeho nároží pak bylo uzpůsobeno také jako obranná bašta. Třetí obranná bašta v prostoru pod Minoritskou baštou byla součástí vnějšího hradebního pásu, před nímž byl vyhlouben hradební příkop. Tato bašta sloužila v průběhu druhé poloviny 19. století jako synagoga, proto je někdy nazývána také jako Židovský templ. Na konci 19. století byla bašta prodána do soukromého vlastnictví. Blízký obranný komplex Prunéřovské brány byl zničen během asanace městského opevnění na počátku 19. století.

Minoritská bašta prošla rozsáhlou rekonstrukcí během devadesátých let 20. století, kdy získala také novou střechu. Po rekonstrukci sloužila jako restaurace, poté došlo k adaptaci na muzejní využití. Od roku 2013 se v prostorách Minoritské bašty nachází expozice Městského muzea v Kadani s názvem Militaria. Ta je věnována vojenským a válečným dějinám města od dob raného středověku až po druhou světovou válku. Součástí interaktivní expozice jsou mimo jiné i repliky zbraní a zbroje. V expozici se nachází také maketa bunkru tzv. řopíku, které byly stavěny v průběhu třicátých let 20. století také v okolí Kadaně. V patře bašty je výstavní prostor pro krátkodobé výstavy.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňský poutník. Kulturně-historický průvodce starou Kadaní. Kadaň: Město Kadaň, 2015. 
  • HLAVÁČEK, Petr. Löschnerovo náměstí v Kadani. Kadaň: Město Kadaň, 2015. 
  • KARELL, Viktor. Kaaden – Duppau. Frankfurt am Main: Viergespann, 1965. 
  • BERNAU, Friedrich. Studien und Materialien. Praha: Calve, 1903. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Opevnění města Kadaně 03.tif
Autor: Václav Vlasák, Licence: Attribution
Dům čp. 187 v Kadani tzv. Židovský templ. Původně středověká obranná bašta.
Opevnění města Kadaně 02.jpg
Autor: Václav Vlasák, Licence: Attribution
Minoritská bašta a roh Minoritského kláštera.
Opevnění města Kadaně 01.JPG
Autor: Václav Vlasák, Licence: Attribution
Minoritský klášter a střecha Minoritské (dělové) bašty.