Mircea Snegur

Mircea Ion Snegur
1. prezident Moldavska
Ve funkci:
3. září 1990 – 15. ledna 1997
Předchůdcefunkce vytvořena
NástupcePetru Lucinschi
Stranická příslušnost
ČlenstvíKSSS (před r. 1990)

Narození17. ledna 1940
Rumunsko Trifănești, Velké Rumunsko
Úmrtí13. září 2023 (ve věku 83 let)
Moldavsko Kišiněv, Moldavsko
Příčina úmrtírakovina
DětiNatalia Ghermanová
Alma materKišiněvský zemědělský institut
Profesepolitik
Náboženstvípravoslaví
OceněníŘád republiky (2000)
medaile Za pracovní udatnost
Řád čestného odznaku
Řád za zásluhy o Litvu
PodpisMircea Ion Snegur, podpis
CommonsMircea Snegur
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mircea Ion Snegur (moldavskou cyrilicí Мирча Йон Снегур, rusky Мирча Иванович Снегур; 17. ledna 1940, Trifănești, Rumunské království, dnes Moldavsko13. září 2023, Kišiněv, Moldavsko) byl moldavský politik, v letech 19901997 byl prvním prezidentеm Moldavska.

Životopis

Mircea Snegur vystudoval Kišiněvský zemědělský institut, obor agronomie. Po skončení studií v roce 1961 pracoval jako agronom v kolchozu Lunga, kde se později stal předsedou. Roku 1964 vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu. V letech 19681981 zastával post ředitele v několika zemědělských výzkumných ústavech. Od roku 1981 působil ve vysokých stranických funkcích, od roku 1985 tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Moldávie, od července 1989 předseda Prezidia Nejvyššího sovětu Moldavské SSR, od dubna do září 1990 předseda Nejvyššího sovětu Moldavské SSR. V červnu 1990 vystoupil z KSSS.

Na konci roku 1990 byl zvolen prezidentem Moldavské SSR, ve volbě neměl žádného protikandidáta. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 byl zvolen prvním prezidentem nezávislého Moldavska. Nepodporoval snahu o okamžité připojení země k Rumunsku, které požadovala tehdejší nejsilnější politická strana v zemi Lidová fronta, ale tvrdě se stavěl proti pokusům menšin v Podněstří a Gagauzsku získat autonomii, což vedlo roku 1992 k ozbrojenému konfliktu, který si vyžádal asi tisíc obětí. Během konfliktu Moldavsko zcela ztratilo kontrolu nad oběma regiony, kde byly jednostranně vyhlášeny samostatné republiky. Po více než dvouletém jednání gagauzské vedení souhlasilo pod podmínkou široké autonomie s opětovným vstupem do Moldavské republiky, problém Podněsterské moldavské republiky se nepodařilo vyřešit.

Během Snegurova funkčního období samostatné Moldavsko získalo mezinárodní uznání, stalo se členem OSN a více než 40 mezinárodních organizací. Ekonomická transformace však přinesla silný pokles výroby, vysokou nezaměstnanost a katastrofální snížení životní úrovně, což vedlo k silné emigrační vlně. Moldavsko se stalo v přepočtu HDP na hlavu nejchudší zemí v Evropě.

V prezidentských volbách na konci roku 1996 zvítězil Snegur v prvním kole se ziskem 38,7 % hlasů. Ve druhém kole jej porazil Petru Lucinschi. Mircea Snegur byl nadále politicky aktivní, od roku 1995 byl předsedou Strany obrody.

Vyznamenání

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. lex.justice.md [online]. [cit. 2020-07-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-08-15. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

LTU Order for Merits to Lithuania - Commander's Cross BAR.svg
Ribbon bar: Cross of Commander of the Order for Merits to Lithuania.
SU Order of the Badge of Honour ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Badge of Honour‎. The Soviet Union (USSR).
SU Medal For Labour Valour ribbon.svg
Ribbon bar of the ‎Medal "For Labour Valour". The Soviet Union (USSR).
Mircea Snegur 1996.jpg
Autor: Ion Chibzii, Licence: CC BY-SA 2.0
Mircea Snegur
MD Orden of Republicl Rib.png
Autor: Kei, Licence: CC BY-SA 3.0
Лента к молдавскому ордену Республики
Flag of the President of Moldova.svg
Standard of the President of Moldova