Stříbrná medaile2017/2018SK Slavia Praha
Zlatá medaile2018/2019SK Slavia Praha
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k březnu 2023
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k březnu 2023

Miroslav Stoch (* 19. říjen 1989, Nitra) je slovenský fotbalový záložník a bývalý reprezentant, od léta 2023 hráč klubu FK Motorlet Praha. Mimo Slovensko působil na klubové úrovni v Anglii, Nizozemsku, Turecku, Řecku, ve Spojených arabských emirátech, Polsku a Česku. Účastník Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice a EURA 2016 ve Francii.

Za roky 2009 a 2010 vyhrál cenu Petera Dubovského, která se na Slovensku uděluje nejlepšímu slovenskému hráči do 21 let.[3] 7. ledna 2013 vyhrál cenu FIFA Puskás Award za nejhezčí gól roku 2012, ve které hlasují fanoušci. Stoch předvedl krásnou střelu přímo z voleje a obdržel za ni více hlasů než sólo Brazilce Neymara či fotbalové nůžky Kolumbijce Radamela Falcaa.[4]

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v týmu FC Nitra, kde v sezoně 2005/2006 debutoval v seniorské kategorii v nejvyšší soutěži.

Chelsea FC

V létě 2006 přestoupil do Anglie, do mužstva Chelsea FC z Londýna.[5]

V sezóně 2008/09 se dostal na soupisku A-týmu FC Chelsea pro Ligu mistrů UEFA. V dresu Chelsea poprvé nastoupil 30. listopadu 2008 v domácím zápase 15. kola Premier League v derby proti Arsenal FC (prohra 1:2), v 81. minutě vystřídal Deca.[6] V prosinci 2008 o něho projevil zájem trenér klubu FC Watford Brendan Rodgers. Celkem za klub odehrál čtyři ligová střetnutí.

FC Twente (hostování)

Miroslav Stoch v dresu FC Twente

V létě 2009 odešel kvůli většímu zápasovému vytížení na hostování do nizozemského mužstva FC Twente. Během ročníku nastoupil v lize ke 32 zápasů, ve kterých vsítil deset branek. Na jaře 2010 získal s Twente mistrovský titul.

Fenerbahçe Istanbul

10. června 2010 podepsal čtyřletou smlouvu s tureckým velkoklubem Fenerbahçe SK.[4] V základní skupině C Evropské ligy 2012/13 pomohl k obsazení prvního místa a zisku 13 bodů, i když většinou jen střídal. V osmifinále vyřadil Fenerbahçe běloruský klub FK BATE Borisov po výsledku 0:0 venku a 1:0 doma (tento zápas v Turecku se však hrál bez diváků), Stoch však nezasáhl ani do jednoho zápasu.[7][8] Po určité pauze, kdy nebyl ani na lavičce náhradníků, nastoupil v semifinále Evropské ligy 2. května v odvetném zápase s portugalským klubem Benfica Lisabon. Benfica ale zvítězila 3:1, smazala prohru 0:1 z prvního zápasu v Istanbulu a postoupila do finále, Fenerbahçe bylo vyřazeno.[9] V klubu také získal ligový titul a dvakrát prvenství v tureckém poháru.

V červenci 2014 prodloužil smlouvu do léta 2018 (původně měla končit v roce 2016).[10] V zimním přestupovém období sezony 2016/17 o Stocha projevila zájem SK Slavia Praha, ale z transferu nakonec sešlo.[11]

PAOK Soluň (hostování)

V srpnu 2013 odešel na roční hostování do řeckého týmu PAOK Soluň, který získal i opci na případný přestup.[12] První gól vstřelil 21. srpna 2013 v utkání 4. předkola Ligy mistrů, zařídil tak remízu 1:1 s německým týmem FC Schalke 04, který hrál doma.[13] 1. září 2009 vstřelil dva góly hostujícímu Panionisu Atény, PAOK zvítězil 4:1.[14] Výbornou formu si držel dál, 14. září 2013 se podílel vítěznou brankou na výhře 2:1 proti týmu Verie.[15] 24. října 2013 v utkání základní skupiny Evropské ligy 2013/14izraelským celkem Makabi Haifa neproměnil v prvním poločase 2 pokutové kopy, střetnutí přesto skončilo vítězstvím PAOKu 3:2.[16] 22. ledna 2014 vstřelil dva góly v odvetném zápase osmifinále řeckého poháru proti Iraklisu Soluň. PAOK zvítězil 5:1 a v prvním zápase 1:0 a postoupil do čtvrtfinále.[17] S PAOKem se nakonec dostal do finále řeckého poháru, v němž jeho tým podlehl Panathinaikosu 1:4.[18] Po sezoně 2013/14 se vrátil do Fenerbahçe SK. Za PAOK nastoupil k 30 ligovým utkáním a dal sedm gólů.

Al Ain FC (hostování)

Po prodloužení smlouvy s Fenerbahçe odešel v červenci 2014 na roční hostování do klubu Al Ain ze Spojených arabských emirátů.[10] Napodobil tak svého krajana a vrstevníka Vladimíra Weisse, který rovněž odešel v roce 2014 z evropské do některé arabské fotbalové ligy. Po sezóně 2014/15 slavil Miroslav Stoch s Al Ainem zisk ligového titulu.[19] Během roku vsítil v lize devět branek ve 24 střetnutích.

Bursaspor (hostování)

V srpnu 2015 se rozhodl pro hostování v tureckém klubu Bursaspor, kde o něj jevil zájem trenér Ertuğrul Sağlam.[20] V dresu Bursasporu si připsal 25 ligových zápasů, ve kterých jednou rozvlnil síť.

SK Slavia Praha

V srpnu 2017 přestoupil z Fenerbahçe do českého klubu SK Slavia Praha, který o něj projevoval zájem již v zimním přestupovém období sezóny 2016/17. Podepsal smlouvu na dva roky.[21][22] Ve Slavii vs sezoně 2017/18 připsal 25 ligových zápasů a vsítil 4 branky z toho jednu do sítě Sparty, když Slavia prohrávala 3:0 (konec 3:3), toto byla jeho premiérová branka v sešívaném, také se v této sezoně prosadil v přátelském duelu proti Šachtaru trefou přes celé hřiště.

Sezona 2018/19 se mu vydařila daleko lépe. V EL se trefil proti Zenitu Petrohrad v posledním kole skupinové fáze, když se trefil nádherně točenou střelou a zvýšil na 2:0. V osmifinále Evropské ligy 2018/19 vstřelil gól Seville a Slavia si vezla domů nadějnou remízu 2:2. V 2. zápase Slávisté vyhráli 4:3 a slavili postup do čtvrtfinále. V domácí lize 2018/19 Stoch nastoupil k 33 zápasům a trefil se 12×. Na konci sezony přestoupil opět do Paoku Soluň.

Paok Soluň

V červenci 2019 přestoupil do Paoku Soluň ze Slavie. V Soluni se mu nedařilo. Jeho výkony šly prudce dolů. V Paoku nastoupil k 11 utkáním a Stoch si připsal 1 asistenci. V zimní přestávce se spekulovalo o možném návratu do Slavie. S klubem se připravoval. V lednu 2021 podepsal 4 měsíční smlouvu se Zagłębiem Lubin.

Zagłębie Lubin

V lednu 2021 podepsal 4 měsíční smlouvu se Zagłębiem. V klubu se také neprosadil. Vedení řeklo "Těžko říct, proč se víc neprosadil. Možná by to dopadlo lépe, kdyby se k nám připojil o něco dřív, když jsme ještě byli na soustředění v Turecku. Jenže Miro čekal až do konce přestupního termínu na nabídku z MLS," dumal sportovní ředitel klubu Ľubomír Guldan.

V klubu nastoupil k 9 utkání a už skoro 2 roky čeká na vstřelenou branku. V klubu po 4 měsících skončil.

Reprezentační kariéra

Miroslav Stoch debutoval v A-mužstvu slovenské fotbalové reprezentace 10. února 2009 v přípravném utkání v rámci turnaje Cyprus International Tournament na Kypru proti Ukrajině (Slovensko soupeři podlehlo 2:3), nastoupil na hřiště v 69. minutě.[23][2]

Svůj první reprezentační gól v A-mužstvu zaznamenal v domácím kvalifikačním utkání 6. června 2009 proti San Marinu, které Slovensko vyhrálo na Tehelném poli 7:0. Stoch se prosadil v 35. minutě, když zvyšoval na průběžných 4:0.[24]kvalifikaci na EURO 2012 vstřelil v základní skupině B jeden gól (7. září 2010 proti Rusku, výhra 1:0), Slovensko se umístilo s 15 body na konečné čtvrté příčce tabulky a na evropský šampionát nepostoupilo.[25]

14. listopadu 2012 odehrál první poločas přátelského zápasu s ČeskemOlomouci, ve druhém poločasu jej nahradil na hřišti Marek Bakoš. Slovenská reprezentace podlehla domácímu mužstvu 0:3.[26] 6. února 2013 nastoupil v Bruggách proti domácí Belgii. Slovensko sahalo po remíze, ale nakonec utkání prohrálo 1:2 gólem z 90. minuty.[27] V červenci 2013 jej nový trenér Slovenska Ján Kozák dočasně vyřadil z reprezentace kvůli mimofotbalovým výstřelkům[28] (vyřazen byl i v roce 2011 za jízdu pod vlivem alkoholu).[29] V říjnu 2013 byl opět nominován do národního týmu.

9. října 2014 vstřelil vítězný gól v kvalifikačním zápase na EURO 2016 proti Španělsku, v 86. minutě prostřelil po centru Michala Ďuriše hlavou zblízka brankáře Ikera Casillase. Slovensko po úvodní výhře nad Ukrajinou vyhrálo i nad mistry Evropy Španěly 2:1 a potvrdilo výborný vstup do kvalifikace.[30] Se slovenskou reprezentací slavil 12. října 2015 postup na EURO 2016 ve Francii (historicky první pro Slovensko od rozdělení Československa).[31]

Mistrovství světa 2010

Slovensko se utkalo na Mistrovství světa ve svém prvním utkání v základní skupině F s nováčkem šampionátu Novým Zélandem, jediný slovenský gól vstřelil v 50. minutě hlavou Róbert Vittek, kterého v 84. vystřídal na hřišti Miroslav Stoch. Slovensko vítězství neudrželo, v 93. minutě zařídil konečnou remízu 1:1 hlavičkující Winston Reid.[32] Ve druhém utkání 20. června 2010 podlehlo Slovensko jihoamerickému mužstvu Paraguaye 0:2, Stoch střídal v 83. minutě Kornela Salátu.[33] 24. června 2010 nastoupil v základní sestavě ve třetím zápase Slovenska v základní skupině proti Itálii a pomohl tak reprezentaci k vítězství 3:2 a postupu do osmifinále ze druhého místa na úkor Itálie.[34]

V osmifinále se Slovensko střetlo Nizozemskem, v nastaveném čase (94. minuta) snižoval Róbert Vittekpokutového kopu na konečných 1:2, Stoch opět odehrál celé utkání.[35] Do čtvrtfinále turnaje postoupil pozdější vicemistr Nizozemsko.

EURO 2016

Trenér Ján Kozák jej vzal společně na EURO 2016 ve Francii, kam se Slovensko probojovalo poprvé v éře samostatnosti.[36] V prvním utkání nastoupil proti Walesu, Slovensko prohrálo 1:2. Ve druhém zápase proti Rusku (výhra 2:1)[36] a v posledním zápase základní skupiny proti Anglii (0:0) nehrál.[37] Slovenští fotbalisté skončili se 4 body na třetím místě tabulky, v osmifinále se představili proti reprezentaci Německa (prohra 0:3, Stoch nenastoupil) a s šampionátem se rozloučili. Po šampionátu jej trenér Kozák vyřadil z kádru slovenské reprezentace. „Nastala situace, po které si další spolupráci představit nedokážu,“ uvedl.[22]