Miroslav Vojtěchovský

Prof. Mgr. Miroslav Vojtěchovský
Narození29. července 1947
Velim
Úmrtí4. srpna 2024 (ve věku 77 let)
NárodnostČeská
Povolánípedagog, fotograf, učitel, teoretik umění a vysokoškolský učitel
RodičeJiří Vojtěchovský, Lydie Vojtěchovská roz. Sekerková
PříbuzníMiloslav Vojtěchovský (strýc)
OceněníOsobnost české fotografie (2007)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Vojtěchovský (29. července 1947 Velim4. srpna 2024) byl český vysokoškolský pedagog, odborný publicista, kurátor a fotograf skla. V roce 2007 byl prohlášen Osobností české fotografie za dlouhodobý přínos tomuto oboru.[1] Byl držitelem titulu QEP (Qualified European Photographer).[2]

Mládí a školy

Miroslav Vojtěchovský se narodil 29. července 1947 ve Velimi do rodiny evangelického faráře Jiřího Vojtěchovského a Lydie Vojtěchovské, rozené Sekerkové. Jeho otec pocházel z Prahy a za 2. světové války byl spolu se svým bratrem Miloslavem Vojtěchovským zapojen do protinacistického odboje. Na jejich statku ve Strašnicích se scházeli odbojáři s výsadkáři z Velké Británie a rovněž odtamtud vysílala ilegální vysílačka Sparta I. Jeho strýc Miloslav byl za svou ilegální činnost popraven nacisty na Kobyliské střelnici, jeho otec byl pro nedostatek důkazů z vazby propuštěn a po válce se odstěhoval do Velimi, kde působil jako farář. V roce 1950 se rodina usadila v Humpolci. Na faře v Humpolci vybudoval Miroslav Vojtěchovský se svým otcem loutkové divadlo, kde hrávali každou sobotu představení pro děti. Miroslav Vojtěchovský měl o dva roky staršího bratra Petra, který celý život pracoval ve stavebnictví.[3]

První fotografie pořídil Miroslav Vojtěchovský již ve svém dětství, v Humpolci navštěvoval fotografický kroužek. Zájem o umění nejspíš ovlivnil jeho otec a dědeček, kteří občasným nákupem obrazů od tehdy ještě neznámých českých impresionistických krajinářů společně vytvářeli malou rodinnou sbírku. Krajina se tak přirozeně stala námětem počátečních fotografických pokusů tehdy asi dvanáctiletého Miroslava.[3]

Z politických důvodů nebyl přijatý na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, vystudoval proto tříleté odborné učiliště se sídlem v Českých Budějovicích a Děčíně. V roce 1969 absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze, obor užitá fotografie.

Po neúspěšném pokusu o přijetí ke studiu na pražskou filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU) se Miroslav Vojtěchovský v roce 1969 přihlásil do konkurzu na fotografa v reklamní agentuře Merkur. V konkurzu uspěl a tím započala jeho dráha v oboru užité a reklamní fotografie. V agentuře byl jako samostatný fotograf zaměstnán do roku 1970. V roce 1972 se Miroslav Vojtěchovský na třetí pokus dostal ke studiu fotografie na FAMU. Z politických důvodů byl zapsán jen do mimořádného programu, kdy mu po roce bylo studium uznáno a mohl přejít do řádného studia. Na studium si vydělával prací na komerčních zakázkách.[3] V roce 1976 absolvoval mj. diplomní teoretickou prací na téma vývoj české teorie fotografie, čím započala jeho celoživotní publicistická práce v teorii fotografie a umění.

Výuka a funkce na vysokých školách

Miroslav Vojtěchovský se studenty Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Mezi roky 1978 a 1989 externě vyučoval na FAMU a také na Institutu tvůrčí fotografie, který vytvořil jednu z fakult nové Slezské univerzity v Opavě. V roce 1990 se stal vedoucím katedry fotografie na FAMU, v roce 1993 byl zvolen prorektorem AMU pro otázky studijního rozvoje. V této pozici mj. prosadil plnohodnotný anglický studijní program v oboru fotografie a založil Nakladatelství AMU. V roce 1993 byl habilitován docentem za práci na téma Průnik umělecké akademie a univerzity, o čtyři roky později byl jmenován profesorem na základě přednášky K etice fotografie. Po neúspěšné kandidatuře na místo rektora AMU čtyři roky vyučoval na American University ve Washingtonu.[4] Po návratu z USA podruhé zkusil štěstí ve volbách rektora AMU, ve kterých byl poražen o jediný hlas Ivo Mathém. Od roku 2003 postupně začal vyučovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přednášel na soukromé škole umění a reklamy Orange Factory a vedl vlastní ateliér na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Fotografická tvorba

Miroslav Vojtěchovský patřil k nejvýznamnějším českým fotografům skla. Mezi roky 1969–1970 pracoval v reklamní agentuře Merkur, později byl volným fotografem, který spolupracoval s podniky BVV, Skloexport, Jablonex, Koospol, Motokov, Pragoexport, Pragounion nebo Rapid. Až do svého odchodu do USA se podílel na tvorbě vizuálního stylu firem Moser, Crystalex, Skloexport, Preciosa a Princ.

Byl spoluautorem scénáře vizuálního řešení pavilonu automobilky Škoda ve Wolfsburgu vybudovaného u příležitosti výstavy Expo 2000 v Hannoveru. Mezi roky 1997 a 2014 spolupracoval se Škoda Auto muzeem v Mladé Boleslavi.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. http://www.asociacefotografu.com/osobnosti.php?id=11 Archivováno 23. 10. 2008 na Wayback Machine. Vyhlášení ankety Osobnost české fotografie za rok 2007
  2. Kolektiv autorů: Decuria (10 QEP fotografů z ČR), HQ Kontakt, 2005
  3. a b c ŽIŽKA, Ondřej. Miroslav Vojtěchovský. Teoretická diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie, 2017 [cit. 2025-03-15]. Dostupné online. 
  4. http://plone-disk.amu.cz/archiv/rocnik-2003/disk-6-prosinec-2003/disk-6-prosinec-2003 Archivováno 6. 12. 2008 na Wayback Machine. Článek Miroslava Vojtěchovského o zkušenostech z výuky na americké škole

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

SkodaAutoMuzeum2011-Depository-VojBen.jpg
Autor: Miroslav Vojtěchovský a Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0

Photograph from Marian Beneš´s archive.

Ze souboru: Škoda Auto Muzeum – Depozitář, 2011, prof. Miroslav Vojtěchovský, QEP a MgA. Marian Beneš, QEP. Vytvořili pedagogové a studenti ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie FUD UJEP v Ústí nad Labem a Soukromé VOŠ umění a reklamy, Orange Factory, Praha, s laskavou pomocí managementu a zaměstnanců Škoda Auto Muzeum v Mladé Boleslavi.

Created by teachers and students of Studios of Advertising and Applied Photography at FAD JEPU Ústí nad Labem and Orange Factory Prague with kindly help of Management and Staff of ŠKODA Auto Museum Mladá Boleslav.
Vojtechovsky2.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Prof. Vojtěchovský with students of UJEP Ústí nad Labem
SkodaAutoMuzeum2005-VojBen.jpg
Autor: Miroslav Vojtěchovský a Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0

Photograph from Marian Beneš´s archive.

Ze souboru: Škoda Auto Muzeum, 2005 - 2007, prof. Miroslav Vojtěchovský, QEP a MgA. Marian Beneš, QEP. Vytvořili pedagogové a studenti ateliéru Reklamní fotografie Soukromé VOŠ umění a reklamy, Orange Factory, Praha, s laskavou pomocí managementu a zaměstnanců Škoda Auto Muzeum v Mladé Boleslavi.
Vojtechovsky.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Miroslav Vojtěchovský