Miroslava Časarová

Miroslava Časarová
Základní informace
Narození5. července 1981 (42 let)
Křepiny, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba, opera, rock
Povolánízpěvačka, operní pěvkyně, moderátorka
Hlasový oborsoprán
Oceněníširší nominace na cenu Thálie 2019, Nejvyšší ocenění kraje Vysočina 2023
Webwww.operkyne.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslava Časarová (* 5. července 1981 Křepiny) je česká operní pěvkyně, moderátorka a textařka.

Biografie

Sopranistka Miroslava Časarová pochází z malé vesničky Křepiny na Vysočině.

Po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk a hudební výchova. V posledním ročníku vysoké školy začala studovat zpěv na Pražské konzervatoři ve třídě Brigity Šulcové. Než se stala zpěvačkou, pracovala šest let jako redaktorka v časopise Svět motorů[1]. Dva roky byla hlasatelkou na stanici Český rozhlas Vltava. Nyní její hlas můžete slýchat na rádiu Classic Praha, kde působí od září 2022 jako moderátorka živého vysílání

Kariéra

Během studií získala první místo v celostátní Soutěži konzervatoří v Pardubicích, stala se laureátkou soutěže Ad Honorem Mozart a na Mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka jí byla udělena cena za nejlepší interpretaci soudobé hudby. V roce 2019 získala širší nominaci na Cenu Thálie za roli Leonory v opeře Il Trovatore G. Verdiho.

V létě 2008 se zúčastnila kurzů u Rainy Kabaivanske a Renato Brusona v italské Sieně. Od roku 2015 se zdokonaluje u brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho.

V roce 2007 se stala členkou autorského divadla RockOpera Praha. Od září 2018 je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR.

Hostuje v divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě, v divadle J. K. Tyla v Plzni a Severočeském divadle v Ústí nad Labem.

Je zakladatelkou nového žánru Stand - up opereta, který vytvořila společně s Filharmonií Gustava Mahlera. V rámci tohoto žánru uvádějí představení Konkurz do divadla a Volba Miss opera.

V listopadu 2023 obdržela z rukou hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Schreka a Předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila Nejvyšší ocenění kraje Vysočina.

Koncertní činnost

Zpívala v Římě, ve Vatikánu, v Miláně, v Paříži či Trentu. Často a s oblibou interpretuje soudobou hudbu. Premiérovala skladby např. Jana Zástěry, Zdeňka Šestáka, Jana Rybáře, Hidekiho Kozakury, Sebastiana Elikowski-Winklera, Tomáše Pálky nebo Michaely Plachké.

V roce 2019 se coby sólistka zúčastnila národní poutě do Říma, kde s cyklem České nebe skladatele Jana Zástěry oslavili 30 let výročí svatořečení Anežky České a zároveň 30 let svobody po pádu komunismu.[2]

Vystupuje v duu s harfou (Antonie Petráková), triu Anima Pura (Vít Kořínek - trombon, Petr Michalec - varhany, cemballo, klarinet) a v triu EMIDA (Dan Wiesner - klavír a Eliška Brožková – Pospíšilová - klarinet).

Je stálým hostem na koncertech Filharmonie Gustava Mahlera z Jihlavy.

Svá vystoupení sama vtipně moderuje[3].

Koronárie

S velkým ohlasem se v době pandemie covidu-19 setkalo její internetové video s nahrávkou vtipně přetextované árie Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy opery Rusalka[4][5][6]. Skladba Koronárie aneb žalozpěv jedné operkyně s jejím vlastním textem dosáhla prostřednictvím portálu YouTube během jednoho měsíce více než 300 000 zhlédnutí.

Nastudované role

Opera

Opereta

Muzikál

RockOpera Praha (M. Steigerwald / P. Forest)

  • Bohyně Moira (Antigona)
  • Bohyně Moira (Oidipus Tyranus)
  • Bohyně Moira (7 proti Thébám)
  • Jasné světlo (Bardo Thödol)
  • Ředitel banky, Advokát, Kněz (Proces)
  • Afrodité (Trója)

Odkazy

Reference

  1. OperaPlus [online]. 2018-04-14 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  2. Rádio Vaticana. www.radiovaticana.cz [online]. [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  3. OperaPlus [online]. 2017-03-28 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  4. Sopranistka Miroslava Časarová: Mámy teď mají největší záhul. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  5. "Měsíc už v depresi hluboké, žiju daleko od lidí." Operní pěvkyně přezpívala Rusalku. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2020-04-07 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  6. Rusalka trochu jinak aneb operní pěvkyně v karanténě. tn.nova.cz [online]. 2020-04-08 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  7. OperaPlus [online]. 2019-04-03 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  8. SEZNAM.CZ. Věřili byste tomu? Tahle krásná hvězda Fantoma opery je vdaná, má dvě děti a píše do motoristického časopisu. www.super.cz [online]. [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Miroslava Časarová2.jpg
Autor: Jendamaty, Licence: CC BY-SA 4.0
operní pěvkyně Miroslava Časarová