Miroslavské Knínice (zámek)

Miroslavské Knínice
Účel stavby

Původně středověká tvrz, sídlo pánů z Knínic

Základní informace
Výstavba13. století ?
Přestavba18. století
Další majiteléPáni z Knínic, Friedrich Vilém Haugwitz, Hermína Schustlerová
Současný majitelObec Miroslavské Knínice
Poloha
AdresaMiroslavské Knínice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky38117/7-6571 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zámek Miroslavské Knínice

Zámek Miroslavské Knínice se nachází ve stejnojmenné obci Miroslavské Knínice v okrese Znojmo. Původně se jednalo o tvrz s vodním příkopem, jež byla poprvé písemně zmíněna roku 1262. Je obklopen parkem, v němž stojí kostel sv. Mikuláše. Zámek je majetkem obce a sídlí v něm obecní úřad. Je zapsán v seznamu kulturních památek.[1]

Historie

Tvrz v Miroslavských Knínicích je poprvé nepřímo zmíněna v listinách z roku 1262, v nichž figuruje jméno majitele tvrze Jaroslava z Knínic, který náležel do rodu pánů z Plavče. Dalším poměrně významným členem rodu pánů z Knínic byl Jaroslav z Knínic, který v 2. pol. 14. stol. zastával úřad hofmistra u dvora markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, mladšího bratra císaře Karla IV. Ten si však někdy kolem roku 1370 nechal vystavět honosnější hrad Lamberk u řeky Oslavy a knínickou tvrz prodal roku 1364 Jimranovi z Jakubova z rodu pánů z Pernštejna.

V roce 1715 zasáhl obec Miroslavské Knínice velký požár, budovu zámku však pravděpodobně nezasáhl. Od roku 1752 je majitelem knínického panství rakouský politik Bedřich Vilém Haugwitz, který zastával úřad rádce a ministra císařovny Marie Terezie. Zámek se v těchto dobách nacházel ve velmi dobrém stavu, protože Haugwitz jej údajně často navštěvoval při svých cestách do Vídně. Rod Haugwitzů měl knínický zámek v držení pouze do roku 1799, kdy byl za 54 000 zlatých prodán.

V roce 1890 se majiteli zámku stali manželé Mořic a Hermína Scholzovi. Hermína Scholzová však roku 1895 ovdověla, a tak se v roce 1899 provdala za vídeňského chirurga MUDr. Mořice Schustlera. Hermína Scholzová (1861–1941), později Schustlerová, byla zároveň poslední majitelkou knínického zámku. Přežila oba své syny – Jana Scholze a Mořice Schustlera. Za zmínku jistě stojí, že oba její mužští potomci zastávali za 2. světové války zcela odlišný postoje. Jan Scholz, který s matkou spravoval knínické panství, se stal zastáncem nacistického Německa a jeho synové vstoupili do Wehrmachtu. Mořic Schustler, který hospodařil na statku v Dolním Rakousku, byl naopak údajně monarchista a zapojil se i do protinacistického odboje. Jelikož poslední majitelé zámku byli německé národnosti, byl knínický zámek i velkostatek v červenci 1945 zkonfiskován ve prospěch státu. Poté byl od roku 1947 v držení Místního národního výboru v Miroslavských Knínicích.

Současnost

V roce 1995 se vedení obce rozhodlo nevyužitou budovu zámku prodat, z prodeje však nakonec sešlo. V roce 2001 byla dokončena rekonstrukce střešní krytiny, celkové rekonstrukce se však zámek prozatím nedočkal. V současné době se v prostorách zámku nachází kanceláře obecního úřadu, zázemí pro kulturní akce, archiv obecního úřadu, knihovna a stará sokolovna.

Popis budovy

Jedná se o jednopatrovou dvoutraktovou budovu, jejíž čtyři křídla vytváří lichoběžníkové nádvoří. Vnější fasády jsou členěny kordonovou římsou. Zámecké nádvoří v přízemí obíhá chodba s pilířovými arkádami. První písemné zmínky o stavebních úpravách pochází až z 20. let 18. století. V té době byly zámecké prostory vybaveny zčásti novým mobiliářem. Podle pramenů se na zámku nacházela také malá soukromá kaple. Přibližně v letech 1809-1838 byly provedeny klasicistní změny. V roce 1930 zámek prohlížel pracovník Státního památkového úřadu a konstatoval, že budova je velmi dobře udržována a historicky velmi cenná.

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-04-27]. Identifikátor záznamu 150079 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

  • HODEČEK, Dalibor. Miroslavské Knínice 1262-2012. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 2012. ISBN 978-80-7275-093-1
  • HODEČEK, Dalibor. Dějiny zámku v Miroslavských Knínicích. Ročenka Státního okresního archivu ve Znojmě. 2001, čís. 16, s. 12–33. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Miroslavské Knínice - zámek, stará fotografie.jpg
Pohled na zámek v Miroslavských Knínicích na novoročním přání manželů MUDr. Mořice Schustlera a jeho ženy Hermíny z roku 1900. Ze sbírky Martina Klima.
Miroslavské Knínice - zámek 1.JPG
Autor: Koutne1, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Zámek v Miroslavských Knínicích – 04.jpg
Autor: Dominik Matus, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na zámek v Miroslavských Knínicích, kulturní památka.
Miroslavské Knínice - zámek - 1888-HQ.jpg
Stará fotografie zámku v Miroslavských Knínicích z publikace Burgen und Schlösser Mähren od Augusta Prokopa z roku 1888. Fotografoval Raimund Stillfried.
Zámek v Miroslavských Knínicích – 01.jpg
Autor: Dominik Matus, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek v Miroslavských Knínicích, kulturní památka.
Miroslavské Knínice - zámek 3.JPG
Autor: Koutne1, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Zámek v Miroslavských Knínicích 01.jpg
Autor: Dominik Matus, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek v Miroslavských Knínicích, severní strana.
Zámek v Miroslavských Knínicích – 02.jpg
Autor: Dominik Matus, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek v Miroslavských Knínicích, kulturní památka. Detail girlandy pod oknem.
Zámek v Miroslavských Knínicích – 03.jpg
Autor: Dominik Matus, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek v Miroslavských Knínicích, kulturní památka. Veranda.