Mistrovství světa v letech na lyžích
Mistrovství světa v letech na lyžích se koná od roku 1972, a to obvykle každý druhý rok. Na světě existuje pouze šest skokanských můstků pro lety na lyžích (tj. můstky HS185 a vyšší). Můstky v Copper Peak v americkém Ironwood a v Harrachově v Česku nejsou funkční, a proto se mistrovství konají jen na následujících můstcích (můstky se v pořadatelství pravidelně střídají):
- Vikersund (můstek Vikersundbakken) v Norsku
- Planica (můstek Letalnica) ve Slovinsku
- Tauplitz/Bad Mitterndorf (Kulm) v Rakousku
- Oberstdorf (můstek Heini-Klopfer-Skiflugschanze) v Německu
Od roku 2004 se v rámci mistrovství koná také závod družstev.
Průběh závodu
Mistrovství jednotlivců sestává ze dvou závodních dní. Z kvalifikace postupuje do prvního kola pouze 40 skokanů (oproti 50 skokanům v normálních závodech). V druhém kole pokračuje již jen nejlepších třicet skokanů. Druhý den startuje v obou kolech opět jen třicítka nejlepších z předešlého dne. Bodové zisky skokanů z obou závodních dnů se sčítají.
České úspěchy
Česko má dva mistry světa v letech. Třetí mistrovství (v roce 1975) vyhrál Karel Kodejška a v roce 1994 zvítězil v Planici Jaroslav Sakala.
Výsledky v závodě jednotlivců
Výsledky v závodě družstev
Odkazy
Reference
- ↑ ČTK. Harrachovský vítr překazil na mistrovství světa v letech i týmový závod. iDNES.cz [online]. 2014-03-16 [cit. 2021-01-07]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mistrovství světa v letech na lyžích na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
An icon that represents a gold medal
An icon that represents a silver medal
An icon that represents a bronze medal
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Finská vlajka
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]