Mistrovství světa v silniční cyklistice 1981

PořadatelMezinárodní cyklistická unie
Datum1981
Předchozí1980 UCI Road World Championships
Následující1982 UCI Road World Championships

54. mistrovství světa v silniční cyklistice se konalo v Praze od 26. do 30. srpna 1981 a bylo součástí oslav stého výročí organizované cyklistiky v českých zemích. Na programu byly tři závody jednotlivců s hromadným startem (profesionálové na 281,4 km, amatéři na 187,6 km a ženy na 53,6 km) a časovka amatérských družstev na 100 km. Individuální závody se jely na okruhu Strahovem, trať časovky vedla ze Smíchova do Štěchovic a zpět.

Mezi profesionály vyhrál po spurtu silné vedoucí skupiny Belgičan Freddy Maertens, dokončilo 69 závodníků ze 112 startujících.[1] Favorizovaný Bernard Hinault propásl rozhodující únik, sólovou jízdou se dokázal dotáhnout do vedoucí skupiny, ale vydané síly mu ve finiši chyběly a skončil třetí.[2] Závod amatérů rozhodl v závěrečném kole únik Rudyho Rogierse (Belgie) a Andreje Vedernikova (SSSR), který měl v cílové rovince více sil.[3] Soutěž žen pro sebe rozhodla šestnáctiletá Ute Enzenauerová ze západního Německa, nejmladší mistryně světa cyklistické historie. V časovce družstev porazili východní Němci olympijské vítěze ze Sovětského svazu o téměř tři minuty.[4]

Českoslovenští reprezentanti obhájili ve stejné sestavě bronzové medaile v časovce družstev z moskevské olympiády, v závodě mužů skončil nejlépe Svatopluk Henke na 13. místě, což bylo při výhodě domácí trati označováno spíše za zklamání.[5] Ženská cyklistika tehdy v Československu teprve začínala, tomu odpovídalo umístění domácích závodnic, z nichž byla nejlepší Hana Hotová na 47. pozici.

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.