Mistrovství světa ve fotbale 2022 – skupina E

Skupina E Mistrovství světa ve fotbale 2022 začala 23. listopadu a skončila 1. prosince 2022. Skupinu tvoří Španělsko, Kostarika, Německo a Japonsko. Dva nejlepší týmy postoupí do osmifinále.

Týmy

Výchozí Umístění ve skupiněTýmKošFederaceKvalifikoval se jako:Datum zajištění účastiPořadí účasti na MSPo sobě jdoucí účasti na MSPoslední účastNejlepší umístěníUmístění v žebříčku FIFA
Březen 2022Říjen 2022
E1Španělsko Španělsko1UEFAvítěz kvalifikační skupiny B (UEFA)14. listopadu 202116.122018Vítězové (2010)7.7.
E2Kostarika Kostarika4.CONCACAFVítěz mezikontinentální baráže14. června 20225.3.2018Čtvrtfinále (2014)31.31.
E3Německo Německo2UEFAvítěz kvalifikační skupiny J (UEFA)11. října 202120.182018Vítězové (1954, 1974, 1990, 2014)1211.
E4Japonsko Japonsko3AFC2. tým kvalifikační skupiny B (AFC)24. března 20227.7.2018Osmifinále (2002, 2010, 2018)2324.

Německo - Japonsko

Oba týmy se střetly před tímto zápasem dvakrát, naposledy v roce 2006, kdy v přátelském utkání remizovaly 2:2.

Svěřenci Hansiho Flicka začali utkání s míčem na kopačkách. Japonci naopak hrozili převážně z protiútoků a jeden z nich, který odstartoval İlkay Gündoğan svou chybou, skončil dokonce gólem. Útočník Daizen Maeda si však nedokázal pohlídat ofsajdové postavení, a jeho trefa tak nemohla být uznána. První nebezpečnou situaci si Němci připravili až ve 21. minutě, kdy vyslal povedený pokus z hranice velkého vápna Joshua Kimmich, ale brankář Gonda dokázal jeho střelu vyrazit. Německý tlak postupně sílil, což ve 33. minutě vyústilo v pokutový kop, který zavinil zbytečným faulem brankář Gonda. Následnou penaltu suverénně proměnil Gündogan a připsal si premiérovou trefu na mistrovství světa. Pojistku mohl ještě před přestávkou přidat útočník Chelsea a střelec důležitých gólů Kai Havertz, ale jeho gól padl z těsného ofsajdu.

Japonci se ale v žádném případě nevzdali, ba naopak, trenér Morijasu vyslal na plac několik ofenzivních hráčů. Hru ale vzhledem k ofenzivní síle hráčů Německa neotevřeli, a stále hráli spíše defenzivně. Ani to ale k jejich zastavení nemuselo stačit, protože v 60. minutě malém překonal obranu svým druhým gólem v tomto zápase velmi výrazný záložník Gündoğan, trefil ovšem pouze tyč. Šance Japonska na bodový zisk pak držel při životě svými zásahy Gonda. S docházejícím časem už asijští fotbalisté začali čím dál více prověřovat i gólmana Neuera. V 73. minutě nejprve vyrazil reflexním zákrokem střelu Džunja Ita, o dvě minuty později už gólu zabránit nedokázal, z dorážky ho překonal Ricu Dóan. A to nebylo od Japonců zdaleka vše. Sedm minut před koncem základní hrací doby senzačně otočil zápas další střídající hráč Asano, který po nákopu za obranu z bezprostřední blízkosti ranou pod břevno propálil Neuera. Pikantní bylo hlavně to, že všichni tři hráči, který se podílely na gólech asijského týmu hráli v té době právě v Německu. Střelci Ricu Dóan (Freiburg) a Takuma Asano (Bochum), a asistent na gól druze jmenovaného Ko Itakura (Borussia Möchengladbach). Na poslední minuty se dostal na plac Youssoufa Moukoko, který se tak stal v 18 letech a 3 dnech nejmladším německým hráčem na světových šampionátech, ale vůbec se nedostal do hry, a Německo překvapivě prohrálo.

Španělsko - Kostarika

Tito dva týmy se na mistrovství světa utkaly v tomto zápase poprvé. Všechny tři vzájemné zápasy byly v přátelských zápasech, z nichž si Španělé v San José připsali jednu remízu a dvě vítězství na domácí půdě: 2:1 v roce 2015 a 5:0 v roce 2017.

Španělé pod dohledem vlastního krále dle očekávání kontrolovali hru, a poprvé rozvlnil síť Olmo, který si vyměnil míč s Gavim, krásně si ho připravil k zakončení a lehkým obloučkem překonal Keylora Navase v bráně. Naprostá dominance Španělů pokračovala druhou brankou ve 21. minutě. Nehlídaný Marco Asensio si našel centr z levé strany a ranou na zadní tyč podruhé rozvlnil síť. Na střeleckou listinu se po půlhodině zapsal i třetí z útočné trojce Ferrán Torres, když s ledovým klidem proměnil pokutový kop. Španělé ukončili první poločas s vedením 3:0 a 82% držení míče.

Obraz hry se po změně stran nijak nelišil od úvodního dějství a hráči z Jižní Evropy si na hřišti dělali, co chtěli. Kostaričané hráli na rozdíl od jiných outsiderů, Saúdskou Arábii a Japonskem, který překvapili jejich favorizované kolegy Argentinu, resp. Německo aktivním, ale v obraně velmi dobře organizovaným fotbalem, naprosto neaktivně a chaoticky. V 54. minutě to potrestal svým druhým zásahem Torres, jenž se skvěle zorientoval ve vápně a přízemním pokusem prostřelil kostarického gólmana. Čtvrt hodiny před závěrečným hvizdem přidal pátou branku pěkným volejem 18letý Gavi, mimo jiné vůbec nejmladší hráč, který kdy nastoupil za Španělsko do turnajového utkání. Definitivní tečku za zápasem pak udělali střídající hráči, když se nejprve trefil Carlos Soler a následně na něj v nastavení navázal střelou k tyči i Álvaro Morata. Kostarika za zápas nevystřelila ani jednou, a utrpěla nejvyšší porážku od roku 1975, kdy s Mexikem prohrála stejným výsledkem. Naopak Španělsko ukázalo velkou efektivitu, na sedm gólů ji stačil stejný počet střel na branku, a také svojí nejvyšší turnajovou výhru v historii.

Japonsko - Kostarika

Oba týmy změřili síly před tímto zápasem v pěti přátelských duelech, z nichž asijský tým neprohrál ani jeden, čtyřikrát vyhrál a jednou remizoval, přičemž v posledním zápase 11. září 2018 v Suitě zvítězil 3:0.

Úvod patřil překvapivě Kostaričanům, kteří zkusili získat rychlé vedení. To se jim každopádně nepodařilo, a poté už se zápas vyvíjel podle očekávání. Japonsko se snažilo otevřít zataženou, a neprostupnou kostarickou obranu, což asijskému týmu většinou spíše hrající na brejky nešlo.

V druhém poločase se hra vyvíjela stejně. Největší šance Japonska byli dva nepovedené přímé kopy, jeden do zdi, jeden vysoko nad ní i brankou. Tým že Střední Ameriky jednu jedinou šancí, a to byla velmi nepovedený a slabý pokus obstřel Keyshera Fullera, který ale japonský brankář z druhé domácí ligy Šúiči Gonda nepochopitelně nechal projít, a až na krátkou pasáž celý zápas bránící Kostarika šla do vedení. Přesto měli Japonci obrovskou šanci na srovnání, v 88. minutě záložník Eintrachtu Frankfurt Daiči Kamada z velké blízkosti trefil pouze Navase.

Španělsko - Německo

Španělé s Němci se na MS se střetli čtyřikrát: v roce 1966 vyhrálo Německo ve skupinové fázi 2:1, v roce 1982 ve druhé skupinové fázi zase 2:1, v roce 1994 remizovalo ve skupinové fázi 1:1 a v roce 2010 vyhrálo Španělsko v semifinále 1:0.

Japonsko - Španělsko

Jediný zápas spolu Japonsko a Španělsko odehrály v roce 2001, přátelský zápas skončil 2:1 pro Španěly.

Kostarika - Německo

Jediný zápas Kostariky a Německa byl zahajovacím zápasem Mistrovství světa v roce 2006 a Německo jej na domácí půdě vyhrálo 4:2.

Disciplína

Body fair play se použijí jako rozhodující, pokud jsou celkové a vzájemné výsledky týmů vyrovnané. Ty se vypočítávají na základě žlutých a červených karet obdržených ve všech zápasech skupiny takto:

• žlutá karta: minus 1 bod;
  • nepřímá červená karta (druhá žlutá karta): minus 3 body;
  • přímá červená karta: minus 4 body;
  • žlutá karta a přímá červená karta: minus 5 bodů;

V jednom zápase lze na hráče uplatnit pouze jeden z výše uvedených odečtů.

Tým1. Kolo2. Kolo3. KoloBody
Žlutá karta udělenaŽlutá karta udělena opětVyloučeníVyloučeníŽlutá karta udělenaVyloučeníŽlutá karta udělenaŽlutá karta udělena opětVyloučeníVyloučeníŽlutá karta udělenaVyloučeníŽlutá karta udělenaŽlutá karta udělena opětVyloučeníVyloučeníŽlutá karta udělenaVyloučení
Španělsko Španělsko1−1
Německo Německo3−3
Kostarika Kostarika231−6
Japonsko Japonsko33−6

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2022 FIFA World Cup Group E na anglické Wikipedii.

Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licence: CC0
A soccer ball with shade.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit socks long.svg
Football kit template socks
Flag of Dominican Republic.svg
The flag of the Dominican Republic has a centered white cross that extends to the edges. This emblem is similar to the flag design and shows a bible, a cross of gold and 6 Dominican flags. There are branches of olive and palm around the shield and above on the ribbon is the motto "Dios,Patria!, Libertad" ("God, Country, Freedom") and to amiable freedom. The blue is said to stand for liberty, red for the fire and blood of the independence struggle and the white cross symbolized that God has not forgotten his people. "Republica Dominicana". The Dominican flag was designed by Juan Pablo Duarte, father of the national Independence of Dominican Republic. The first dominican flag was sewn by a young lady named Concepción Bona, who lived across the street of El Baluarte, monument where the patriots gathered to fight for the independence, the night of February 27th, 1844. Concepción Bona was helped by her first cousin María de Jesús Pina.

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Autor: Mateo sou, Licence: CC BY-SA 4.0
Selección alemana 2022
Selección costarricense 2022
Yellow card.svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape a poté manuálně upraven., Licence: CC BY-SA 3.0
Yellow card (association football).
Selección japonesa 2022
Flag of Honduras 2022 (Pantone colours).svg
Note: The color selected is «turquoise blue» (the color mentioned in the decree), as defined by Pantone.
Autor: Yoyo697, Licence: CC BY-SA 4.0
Chaussettes domicile Japon 2022 (longues)
Costa Rica kit body 2022 away, no logo
Chaussettes Domicile Allemagne 2022 (longues)
Red card.svg
Autor: No machine-readable author provided. Ed g2s assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0

Red card (football).

Created by ed g2stalk in Inkscape.
Flag of Rwanda.svg
Flag of Rwanda. The flag ratio is 2:3 with the stripes being 2:1:1. Colors are the following officially: Pantone 299 C 2X (blue), RAL 6029 (green), RAL 1023 (yellow) and RAL 1003 (golden yellow). (As of 03/08/2010, the only color used is the Pantone 299 C, which is from here. The rest of the colors are RAL shades from here.)