Mlýnský kopec

Mlýnský kopec
Mlýnský kopec v popředí vpravo
Mlýnský kopec v popředí vpravo
Vrchol542[1] m n. m.
Prominence26 m ↓ JV sedlo
Izolace0,6 km → Javorně
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříOrlické hory / Mladkovská vrchovina / Pastvinská vrchovina
Souřadnice
Mlýnský kopec
Mlýnský kopec
PovodíTichá Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mlýnský kopec je vrchol v České republice ležící v pohoří Orlické hory.

Geomorfologické zařazení

Mlýnský kopec se nachází v geomorfologickém celku Orlické hory, podcelku Mladkovská vrchovina a okrsku Pastvinská vrchovina.[2] Jedná se o jediný vrchol Mladkovské vrchoviny, který se nachází na východním břehu Tiché Orlice.

Poloha

Mlýnský kopec se nachází v jihovýchodním cípu Orlických hor v obci Těchonín asi 4 km severně od města Jablonné nad Orlicí. I když je poněkud utopen mezi okolními vyššími vrcholy, je od svého okolí zřetelně oddělen. Pouze na jihovýchodě se nachází nepříliš hluboké sedlo s nadmořskou výškou asi 515 metrů.[1]

Mlýnský kopec na pozadí vrchu Studeného

Vodstvo

Mlýnský kopec se nachází v povodí Tiché Orlice, která protéká pod jeho západním svahem. Pod severním svahem protéká její levý přítok Těchonínský potok.

Vegetace

Vrchol Mlýnského kopce pokrývá louka a tudíž je z něho dobrý kruhový rozhled. Výhled je ovšem pouze jen na obec Těchonín a nejbližší vrcholy Orlických hor, které Mlýnský kopec převyšují.

Významné stavby

Do úbočí Mlýnského kopce se šplhá zástavba obce Těchonín, v jižním svahu se pak nachází areál výzkumného ústavu Armády České republiky.

Komunikace

Sedlem jihovýchodně od vrcholu prochází silnice II/311, západním svahem pak železniční trať Ústí nad Orlicí – Międzylesie. Nachází se zde i těchonínská výhybna a železniční zastávka. Vrcholovým prostorem prochází modře značená turistická trasa 1858 ze Suchého vrchu do Studeného. Přímo na kótu žádná cesta nevede.

Reference

  1. a b Základní mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Studeny Orlicke hory.JPG
Studený, Orlické hory
Techonin.jpg
Těchonín