Mladá Boleslav hlavní nádraží

Mladá Boleslav hlavní nádraží
Staniční budova
Staniční budova
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoMladá Boleslav
Souřadnice
Mladá Boleslav
hlavní nádraží
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice544510
Tratě064, 070, 071, 076
Nadmořská výška210 m n. m.
V provozu od15. října 1865
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo[1]
Dopravní koleje7 + 1 kusá[1]
Nástupiště (nástupní hrany)8 (8)[1]
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMěstská autobusová doprava v Mladé Boleslavi (autobus)
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechČekárna pro cestujícíBariérové WCVnitrostátní pokladní přepážka
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mladá Boleslav hlavní nádraží je centrální železniční stanice v statutárním okresním městě Mladá Boleslav ve Středočeském kraji nacházející se městské části Čejetičky oddělené od středu města řekou Jizerou. Leží na neelektrizovaných tratích 064, 070, 071 a 076. Nádraží je vzdáleno přibližně tři kilometry od městského centra.

Historie

Hlavní nádraží při pohledu z Nádražní ulice v roce 2024

Stanice byla vystavěna dle typizovaného předpisu společnosti Turnovsko-kralupsko-pražská dráha ze směru z Kralupy nad Vltavou do Turnova, pravidelný provoz zde byl zahájen 15. října 1865. Následně zde vznikla po východní straně nádraží nová staniční budova postavená společností Rakouská severozápadní dráha jako nádraží II. třídy B (uzlová stanice) jakožto konečnou stanici své odbočné trati z Nymburka. Autorem typizovaného vzhledu byl architekt Carl Schlimp. Trať byla oficiálně otevřena 29. října 1870. K dobudování železničního spojení s Mšenem přes již dokončenou trať ve Skalsku došlo 19. února 1904 společností Místní dráha Sudoměř - Skalsko - Stará Paka, trať dále pokračovala do Sobotky a Staré Paky.

Současný provoz osobní dopravy

Stanice je integrovaná do Pražské Integrované Dopravy, leží v 7. tarifním pásmu. Stanici obsluhují několikrát denně rychlíky linky R21 (Praha hl.n - Tanvald), rychlíky linky R22 (Kolín - Šluknov), dále osobní vlaky linky S3 (Praha Masarykovo nádraží - Turnov), spěšné vlaky R43 (Praha Masarykovo nádraží - Turnov). Dále pak osobní vlaky do Dolního Bousova a Mladějova v Čechách, z nichž některé pokračují do Lomnice nad Popelkou, a také několikrát denně do Mělníka přes Mšeno.

Reference

  1. a b c Plánek stanice Mladá Boleslav hlavní nádraží. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, srpen 2022. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
Aiga waitingroom inv.svg
Autor: Poiizu, Licence: CC BY-SA 3.0
This image is from a collection commissioned by the United States Department of Transportation and designed by AIGA. It is copyright-free, and is available here
Mladá Boleslav hlavní nádraží 2024 3.jpg
Autor: Romanvysansky, Licence: CC BY-SA 4.0
Mladá Boleslav - hlavní nádraží (pohled z Nádražní ulice)
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear