Mlhovina Duše

Duše
Celestial Valentine.jpg
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typemisní mlhovina
Rektascenze2h;55min;24s
Deklinace+60°24′36″
SouhvězdíKassiopeja (lat. Cassiopeia)
Zdánlivá magnituda (V)18,3
Vzdálenost7500 ly
Fyzikální charakteristiky
Absolutní magnituda (V)6,5
Označení v katalozích
Sharplessův katalogSH 2-199
Katalog LyndsovéLBN 137.24+00.77 a LBN 667
(V) – měření provedena ve viditelném světle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mlhovina Duše je emisní mlhovina nacházející se v souhvězdí Kasiopeji. V mlhovině se nachází několik malých otevřených hvězdokup. Nejvýznamnější z nich jsou IC 1848, která se nachází v těle mlhoviny a IC 1871 nacházející se poblíž temene hlavy.

V blízkosti mlhoviny lze pozorovat i galaxie Maffei 1 a Maffei 2, ačkoli jsou kvůli přezáření Mléčnou dráhou těžko pozorovatelné. Dříve byly považovány za součást místní skupiny galaxií, dnes víme že náleží ke skupině galaxií Maffei.

Mlhovina Duše se nachází v těsné blízkosti Mlhoviny Srdce, často se o nich hovoří společně jako o srdci a duši.

Tvorba hvězd

Uvnitř mlhoviny se nachází radiový zdroj o velikosti 4 měsíčních úplňků. Podobně jako u jiných oblastí tvorby hvězd nacházejících se například v souhvězdí Orionu nebo v Souhvězdí Lodního kýlu obsahuje velké dutiny vytvořené zářením a hvězdným větrem z nejhmotnějších hvězd v okolí. Vyfoukávání plynu z těchto bublin tlačí podle teorií vzniku hvězd plyn dohromady, což napomáhá k tvorbě nových generací hvězd. Bylo zjištěno, že stáří hvězd klesá s rostoucí vzdáleností od středu bublin.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Westerhout 5 na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Celestial Valentine.jpg
Generations of stars can be seen in this infrared portrait from NASA's Spitzer Space Telescope. In this wispy star-forming region, called W5, the oldest stars can be seen as blue dots in the centers of the two hollow cavities (other blue dots are background and foreground stars not associated with the region). Younger stars line the rims of the cavities, and some can be seen as pink dots at the tips of the elephant-trunk-like pillars. The white knotty areas are where the youngest stars are forming. Red shows heated dust that pervades the region's cavities, while green highlights dense clouds.