Mořkov hlavní trať

Mořkov hlavní trať
Mořkov hlavní trať
Mořkov hlavní trať
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský
ObecMořkov
Souřadnice
Mořkov hlavní trať
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice336628
TraťOstrava – Valašské Meziříčí
Nadmořská výška407 m n. m.
V provozu od1888
Dopravní koleje1
Nástupiště (nástupní hrany)1 (1)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravameziměstský autobus
Služby ve staniciVeřejné parkoviště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mořkov hlavní trať je železniční zastávka a nákladiště[1] v obci Mořkov na trati číslo 323 spojující Ostravu (její hlavní nádraží) s Valašským Meziříčím. Od roku 2009, kdy byl kvůli následkům povodní zastaven provoz na železniční trati Hostašovice – Nový Jičín (a tamní železniční zastávce „Mořkov“), je jedinou železniční zastávkou v Mořkově.[2] Situovaná je v jižních partiích obce v objektu na adrese Nádražní 262, nacházející se v nadmořské výšce 400 m n. m.[3] (podle turistického značení však 407 m n. m.).

Obecný přehled

Zastávka je jednokolejná s odbočnou manipulační kolejí, která byla využívána pro nakládku železničních vagónů dřevem ze zdejší pily. Nádražní budova, jež je umístěna severně od kolejiště, prošla rekonstrukcí, naopak nákladiště, umístěné jižně od kolejiště, ztratilo po zrušení pily svou funkci.[4] Východně od zastávky se nachází železniční přejezd, na kterém místní komunikace křižuje železniční trať. Nedaleko přejezdu došlo 17. prosince 2022 k dopravní nehodě, kdy kůň, který utekl majiteli, vběhl pod kola přijíždějícímu vlaku. Došlo ke srážce, jež zvíře poranila natolik, že muselo být utraceno. Patnácti cestujícím z vlaku se nic nestalo. Provoz na železnici si kvůli nehodě vyžádal přerušení na půl druhé hodiny.[5]

Zastávka slouží k dopravní obsluze obce Mořkov a jako výchozí stanice pro turistické cesty do podhůří Beskyd.[4] Od zastávky vedou turistické trasy:

Od 12. prosince 2010 je navíc v zastávce vytvořen přestupní bod mezi meziměstskou autobusovou dopravou a železniční dopravou v rámci Ostravského dopravního integrovaného systému (ODIS).[6][7]

Odkazy

Reference

  1. Mořkov hlavní trať nz [online]. Spolek ŽelPage [cit. 2012-02-19]. Dostupné online. 
  2. STANISLAVOVÁ, Tereza. Trať do Hostašovic byla po 121 letech zrušena, obce z ní chtějí cyklostezku. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2010-12-19 [cit. 2012-02-19]. Dostupné online. 
  3. Mořkov hlavní trať [online]. Praha: World Media Partners [cit. 2012-02-19]. Dostupné online. 
  4. a b SOLÁNSKÝ, Stanislav. Posouzení rozsahu infrastruktury a její kapacity na trati Valašské Meziříčí – Ostrava pro současný a výhledový rozsah provozu. Pardubice: Univerzita Pardubice, Dopravní fakulta Jana Pernera, 2011. 69 s. Dostupné online. Kapitola Mořkov hlavní trať, s. 12. 
  5. SMUTNÁ, Martina. Na Novojičínsku srazil vlak koně, provoz na trati hodinu a půl stál. iDNES.cz [online]. 2022-12-17 [cit. 2022-12-27]. Dostupné online. 
  6. Aktuality ČAOVD [online]. Ostrava: Česká asociace organizátorů veřejné dopravy [cit. 2012-02-19]. Kapitola Změny v ODIS od 12. prosince 2010. Dostupné online. 
  7. MITÁČEK, Petr. Na Ostravsku integrace nekončí. Železničář. České dráhy, prosinec 2010, roč. 17, čís. 49–50, s. 3. Dostupné online. ISSN 0322-8002. [nedostupný zdroj]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Stripe-marked trail blue.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - modrá.
Stripe-marked trail yellow.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - žlutá.
Mořkov hlavní trať 3.JPG
Autor: Jan Polák, Licence: CC BY-SA 3.0
Železniční zastávka Mořkov hlavní trať - čelní pohled (z jihu).
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
RWB-RWBA Parkplatz.svg
RWB/RWBA symbol: car park