Mořská sůl

Mlýnek na mořskou sůl

Mořská sůl se používá ve vaření nebo v kosmetice. Vyrábí se odpařením mořské vody. Výroba mořské soli (stejně jako kuchyňské soli) je datována už od pravěku.

Složení soli

Solné usazeniny na břehu Mrtvého moře v Jordánsku

Jeden litr mořské vody obsahuje asi 35 g solí následujícího složení:

Výroba

(c) Sandip Dey, CC BY 3.0
Výroba soli v Tamilnádu v Indii

Výroba soli začíná napuštěním systému kanálů nebo nádrží mořskou vodou. Poté se nechá působit sluneční záření a přirozené proudění vzduchu. Po odpaření vznikne hustý solný roztok. Mechanické nečistoty a látky, které se nerozpustí, se usadí na dně (přesto však ve výsledné soli mohou zůstávat mikročástice např. plastů[1]). Roztok je poté rozváděn do mělkých krystalizačních nádrží. V této fázi sůl začne krystalizovat. Vzniklá sůl je hrubozrnná, ale dá se i namlít. Tímto procesem si sůl zachová všechny přírodní prvky.[2]

Historie

V několika zemích (převážně v Číně a v Indii) byla mořská sůl jediným zdrojem soli. Prodej mořské soli byl velký zdroj příjmů pro vládu. Kolem roku 110 př. n. l. prohlásil tehdejší vládce Číny Wu-ti monopol v obchodu s mořskou solí. Nelegální obchod s ní byl potrestán trestem smrti.

V roce 1930 navrhla Britská správa Indie daň ze soli. To vedlo ke slavnému Solnému pochodu, který vedl Mahátma Gándhí.

Využití

Gastronomie

Mořská sůl je zvažována některými kuchaři, jako zdravější alternativa k kuchyňské soli. Má výraznější chuť než běžná kuchyňská sůl. Často bývá ochucována různými bylinkami a dalšími příchutěmi.[3]

Kosmetika

Mořská sůl uklidňuje citlivou pokožku a zmírňuje její podráždění. Smícháním oleje a soli, jde vytvořit hustá pasta, která se dá použít jako přírodní peeling.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Zeezout na nizozemské Wikipedii a Sea salt na anglické Wikipedii.

  1. Stolní mořská sůl obsahuje plastové částice. dTest [online]. 2018-07-02 [cit. 2018-07-17]. Dostupné online. 
  2. Odpařování mořské vody [online]. FYZMATIK, 2013-2-17 [cit. 2015-07-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  3. PŘÍHODOVÁ, Anna. V čem se liší drahá sůl od té obyčejné?. vitalia.cz [online]. 2012-1-27 [cit. 2015-7-27]. Dostupné online. 
  4. Jak využít mořskou sůl pro krásu. Novinky.cz [online]. Borgis, 2014-4-8 [cit. 2015-7-27]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Dead Sea, Jordan 02.jpg
Autor: Bernard Gagnon, Licence: CC BY-SA 3.0
Salt deposits on the shore of Dead Sea in Jordan
Saltmill.jpg
Salt grinder. Photo taken by me on 24 January 2007.
Marakkanam Salt Pans.JPG
(c) Sandip Dey, CC BY 3.0
The life of a salt pan worker is harsh especially at a daily wage of few hundred rupees. Marakkanam in Tamil Nadu, India has many salt pans where they produce sea salt by drying up sea water that is pumped into pans. The industry is facing a number of problems recently and many workers now prefer to do daily labor in construction industry instead of working in highly saline conditions for a considerable number of hours every day.

Note: This photograph uses Adobe RGB color space. It is recommended that the photograph be viewed in a browser/image viewer that supports non-sRGB color space. Safari and Firefox include non-sRGB color space support by default.